10 prognoz dla CIO na 2018 r.
2018-02-22 13:46
CIO © .shock - Fotolia.com
Istotna rola CIO w kształtowaniu procesów związanych z cyfryzacją przedsiębiorstwa jest niepodważalna. Okazuje się jednak że digitalizacja i rywalizacja pod tym względem z zachodnimi konkurentami nie jest prosta. Przewiduje się, że do 2020 roku aż 3/4 CIO nie zdoła osiągnąć wszystkich celów założonych w związku z cyfryzacją. Powodem będzie ich błędne określenie oraz nieudane próby wdrożenia nowych technologii. Polska stoi jednak przed wielką szansą - systemy informatyczne wykorzystywane nad Wisłą już dziś bywają o wiele nowocześniejsze od rozwiązań stosowanych na rozwiniętych rynkach.
Przeczytaj także: 10 prognoz dla CIO na 2017 r.
Analitycy są przekonani, że zmiany związane z wdrażaniem technologii DX znajdą się w centrum zainteresowania coraz większej rzeszy menedżerów ds. IT z regionu CEE. Obecnie, jak wskazuje IDC, wpływ tychże zmian w największym stopniu odczuwa handel, bankowość, finanse czy media. Na tym jednak nie koniec. Już niebawem poważne kroki w kierunku digitalizacji będą musiały przedsięwziąć również inne branże.Nie ulega wątpliwości, że zasadniczym wyzwaniem dla współczesnych dyrektorów i menadżerów IT wyższego szczebla jest dziś myślenie i działanie w kategoriach cyfrowego przedsiębiorstwa.
Stawką jest nie sam rozwój, ale przetrwanie firmy na rynku– tłumaczy Serge Findling, wiceprezes ds. badań IDC IT Executive Programs.
fot. .shock - Fotolia.com
CIO
Czego zatem powinni spodziewać się dyrektorzy IT? Oto 10 najważniejszych prognoz dla dyrektorów IT przygotowanych w ramach IDC FutureScape for Worldwide CIO Agenda:
- Do końca 2018 roku, zarabianie na danych oraz zwiększenie zysków z cyfryzacji znajdą się na szczycie listy celów aż 75% dyrektorów ds. informatyki.
- Mimo to, do 2019 roku, 75% CIO nie zdoła sfinalizować procesów cyfrowej transformacji. Najważniejsze powody to m.in. wewnętrzne konflikty organizacyjne związane z określeniem celów cyfryzacji, zły dobór narzędzi i rozwiązań technologicznych, niedofinansowanie projektów czy nieudana migracja do środowisk chmurowych.
- Do 2020 roku 60% dyrektorów IT stanie się liderami cyfrowego biznesu swoich organizacji oraz członkami zarządu.
- Do 2019 roku, 60% CIO odświeży infrastrukturę oraz aplikacje wykorzystywane w swojej organizacji, korzystając z rozwiązań chmurowych, mobilnych oraz metodyk DevOps.
- Do 2019 roku, 60% organizacji IT zakończy wdrażanie platform umożliwiających stworzenie modeli biznesowych odpowiednich dla nowych konsumentów cyfrowej gospodarki.
- Do 2019 roku, 75% dyrektorów ds. informatyki zmieni swój stosunek do bezpieczeństwa cybernetycznego w zakresie uwierzytelniania dostępu do danych i zarządzania ryzykiem.
- Do 2020 r. 40 % dyrektorów IT odegra inspirującą rolę w cyfrowej transformacji swoich organizacji, dzięki przywództwu opartemu na nowej misji i wizji przedsiębiorstwa
- Do 2020 r. 40 % dyrektorów IT wprowadzi nowe modele zarządzania zasobami informatycznymi w celu przyspieszenia innowacji, uznając, że dotychczasowe sposoby zarządzania informatyką nie odpowiadają wymogom cyfrowej gospodarki.
- Do końca 2018 roku 70% CIO podniesie rangę „zwinnego” zarządzania na wyższy poziom dzięki Design Thinking oraz narzędziom DevOps.
- Do 2020 roku, 60% dyrektorów IT wprowadzi model biznesowy oraz kulturę organizacyjną, które nie będą koncentrować się na uruchamianiu kolejnych projektów informatycznych, ale na bezpośrednim opracowywaniu cyfrowo zorientowanych produktów.
Przeczytaj także:
Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)