Obowiązkowe oszczędzanie na emeryturę
2006-05-02 00:04
Przeczytaj także: Najlepsze systemy emerytalne na świecie: Polska na 30. miejscu
Badanie, któremu poddano 21 tysięcy osób w dwudziestu krajach świata wykazało, że 37 proc. ankietowanych jest zdania, że rządy powinny finansować rosnące obciążenia emerytalne przez obowiązkowe dodatkowe prywatne oszczędności. 24 proc. poparło późniejsze odchodzenie na emeryturę, 13 proc. poparło zwiększenie podatków, a 7 proc. poparło niższe emerytury."Po raz pierwszy to badanie pokazuje ogólnoświatowe poparcie dla pewnych form obowiązkowych oszczędności na emerytury" - powiedziała Sarah Harper, dyrektor Oxford Institute of Ageing, która pracowała z HSBC nad badaniem "przyszłości emerytury".
Wyjątkami od odkryć ogólnoświatowych były Singapur i Japonia, gdzie ludzie woleli wyższy wiek emerytalny oraz Chiny i Szwecja, gdzie największe poparcie miały podwyżki podatków.
Ken Dychtwald, doradca ds. wieku w HSBC, powiedział, że ludzie chcą, żeby rządy pomogły im pomóc sobie. Niektórzy mogli widzieć obowiązkowe oszczędzanie jako inną formę opodatkowania, ale różnica jest taka, że są oni kontrolowani przez jednostki.
Badanie wykonane przez Harris Interactive, firmę badającą rynek, wykazało niski poziom zaufania do zdolności rządów do zapewnienia ludziom emerytur, potwierdzając rezultaty poprzedniego mniejszego badania. Podczas, gdy 30 proc. osób na całym świecie uważało, że rządy powinny ponosić koszty związane z emeryturami, tylko 21 proc. wierzyło, że są one w stanie to robić.
Więcej niż 40 proc. sądziło, że to jednostki powinny ponosić większość kosztów swoich emerytur, przez oszczędności lub dłuższą pracę, podczas gdy 20 proc. powiedziało, że koszt ten powinien być ponoszony przez ich dzieci lub innych członków rodziny, a 5 proc. że powinny być przerzucone na pracodawców.
Badanie ujawniło także przepaść między pozytywnym stosunkiem pracodawców do starszych pracowników i brakiem polityki zatrudniania ich , zatrzymywania lub zwiększania ich motywacji.
72 proc z 6000 firm ankietowanych w badaniu odpowiedziało, że ludzie powinni móc kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli są do tego zdolni.
Większość powiedziała, że starsi pracownicy są równie solidni, lojalni, elastyczni i zmotywowani, jak młodsi pracownicy, a nawet bardziej. Niemal połowa uważa odejście na emeryturę starszych pracowników jako utratę cennych umiejętności i doświadczenia, chociaż 40 proc. powiedziało, że robią miejsce dla młodszych pracowników.
Jednak mniejsza liczba pracodawców proponowała starszym pracownikom nowy rodzaj pracy lub możliwość pracy w mniejszym wymiarze godzin - dwie z wymienionych przez ankietowanych rzeczy, które chcieliby robić w swoim późniejszym życiu zawodowym.
Badanie przeprowadzono na grupie 21 tys. osób i 6 tys. pracodawców w dwudziestu krajach świata: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Hong Kongu, Chinach, Japonii, Brazylii, Indiach, Kanadzie, Meksyku, Francji, Singapurze, Arabii Saudyjskiej, Malezji, w Niemczech, Indonezji, Egipcie, w Polsce, Rosji, Turcji i w Szwecji.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl