eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetFirefox, OnyX i Deeper. Jak kopiemy kryptowaluty hakerowi

Firefox, OnyX i Deeper. Jak kopiemy kryptowaluty hakerowi

2018-02-15 10:54

Firefox, OnyX i Deeper. Jak kopiemy kryptowaluty hakerowi

Haker i kryptowaluty © Bits and Splits - Fotolia.com

O tym, że cyberprzestępcy wyjątkowo polubili kryptowaluty wiadomo nie od dziś. Ich ofiary często nie zdają sobie sprawy, że za sprawą złośliwego oprogramowania aktywnie uczestniczą w wykopywaniu cyber monet. Tak może być z niektórymi użytkownikami komputerów Mac. Bitdefender ostrzega przed aplikacjami zainfekowanymi przez „górników” kryptowalut. Jeśli pobrałeś którąś z nich przez MacUpdate i chcesz uniknąć problemów, to natychmiast zabierz się do jej odinstalowania. Zagrożeniem mogą być Firefoxa, OnyX i Deeper.

Przeczytaj także: Monero miner. Kolejny atak na kryptowaluty

Fałszywe wersje Firefoxa, OnyX i Deeper


Problemów użytkownikom komputerów Mac mogą przysporzyć fałszywe lub zmodyfikowane wersje przeglądarki Mozilla Firefox oraz narzędzi systemowych OnyX i Deeper. Zawirusowane aplikacje są rozprzestrzeniane poprzez niezależny agregator oprogramowania Mac - MacUpdate.

Deeper to narzędzie służące personalizacji, z kolei OnyX to cieszący się dużą popularnością program do edycji ustawień systemowych. Autorem obu jest studio Titanium Software. Szkodliwe oprogramowanie nazwane OSX.CreativeUpdate przedostaje się do urządzeń ofiar za pośrednictwem zhackowanej strony MacUpdate. Trojan po zainstalowaniu pobiera niezbędne składniki do kopania kryptowalut. Haker przejmuje procesor, aby wygenerować cyfrowe monety, które trafiają prosto do jego portfela. Rzecznik MacUpdate potwierdza włamanie na temat wszystkich trzech zainfekowanych aplikacji. Jeśli więc pobrałeś po 1 lutym 2018 jedną z tych aplikacji powinieneś czym prędzej je usunąć.

fot. Bits and Splits - Fotolia.com

Haker i kryptowaluty

Korzystasz z Firefoxa, OnyX lub Deeper na komputerze Mac? Możesz pomagać hakerowi w kopaniu kryptowalut.


Samo usunięcie nic nie da


Niestety wirus może nadal zostać w komputerze, dlatego powinniśmy wykonać poniżej przedstawione kroki, które wyeliminują infekcje za pomocą OSX.CreativeUpdate.
  • Usuń programy o których mowa w tym artykule oraz ich kopie
  • Pobierz i zainstaluj od nowa te aplikacje
  • W finderze otwórz okno katalogu domowego (Cmd+Shift+H)
  • Jeśli folder biblioteki nie jest wyświetlany przytrzymaj przycisk Option/Alt i kliknij menu oraz wybierz bibliotekę (Cmd+Shift+L)
  • Przewiń na dół i znajdź folder „mdworker” (~ / Biblioteka / mdworker)
  • Usuń cały folder
  • Przewiń i znajdź folder „LaunchAgents” (~ / Biblioteka / LaunchAgents)
  • Z tego folderu usuń „MacOS.plist” oraz „MacOSupdate.plist” (~ / Biblioteka / LaunchAgents / MacOS.plist i ~ / Biblioteka / LaunchAgents / MacOSupdate.plist)
  • Opróżnij kosz
  • Zresetuj system

Wirusy na Mac’u?!


„Według informacji nie ma już dostępnych zawirusowanych wersji tych aplikacji w bibliotece MacUpdate. Zalecamy jednak pobieranie oprogramowania za pośrednictwem Apple App Store. Dla większego spokoju warto skorzystać z oprogramowania antywirusowego Bitdefender Antivirus dla Mac, który wyszukuje zainfekowane aplikacje oraz „górników” kryptowalut, a po ich znalezieniu natychmiastowo je blokuje. Jak widać, MacOS nie jest już najbezpieczniejszym systemem i hakerzy atakują także ten system. Należy mieć się na baczności, ponieważ łatwo trafić na zawirusowane oprogramowanie nawet z potencjalnie bezpiecznych stron.” – podpowiada Krzysztof Gwiaździński – dyrektor handlowy w firmie Bitdefender.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: