Gdzie najszybszy internet mobilny w I 2018?
2018-02-19 11:41
Przeczytaj także: Gdzie najszybszy internet mobilny w 2017?
Bazą styczniowego rankingu było 21606 pomiarów dokonanych przez użytkowników aplikacji RFBenchmark. Niemal 3 na 4 z nich (74,09%) mierzyły osiągi sieci 4G. Jedna czwarta (24,96%) dotyczyła jakości i szybkości internetu mobilnego z technologii 3G, a niespełna 1% pomiarów - sieci 2G.Tym razem pomiarów z aplikacją RFBenchmark najczęściej dokonywali użytkownicy usług dostarczanych przez Play (33,20%). Na drugim uplasował się Plus (27,79%), któremu po piętach deptał Orange (26,75%). 2649 (12,26%) zostało wykonanych dla sieci T-Mobile.
Szybkość Internetu mobilnego w Polsce – jak to wyglądało w grudniu?
Koniec ubiegłego roku był udany dla Orange. Pomarańczowy operator był najwyżej sklasyfikowany w kategorii średniej szybkości pobierania danych (22,68 Mb/s) oraz najniższej wartości ping (39,64 ms). Na uwagę zasługuje sieć Plus, która została liderem pod względem średniej szybkości wysyłania danych (9,6 Mb/s).
Szybkość Internetu mobilnego w Polsce – który operator miał najszybszy Internet LTE w styczniu?
Średnia szybkość pobieranych danych: T-Mobile
Dla śledzących nasz ranking, pozycja lidera dla T-Mobile nie będzie zaskoczeniem. Ten operator już w ostatnim kwartale 2017 roku zacięcie walczył o pierwsze miejsce z Orange. W styczniu T-Mobile wyszedł na prowadzenie, jeżeli chodzi o średnią szybkość pobierania danych (23,6 Mb/s). Na drugim miejscu uplasował się Plus (21,56 Mb/s), a dopiero na trzecim miejscu dotychczasowy lider – Orange (20,95 Mb/s). Blado na tle konkurentów wypadł po raz kolejny Play, który uzyskał jedynie 18,46 Mb/s.
fot. mat. prasowe
Szybkość pobierania danych (LTE)
W styczniu T-Mobile wyszedł na prowadzenie, jeżeli chodzi o średnią szybkość pobierania danych.
Średnia szybkość wysyłania danych: Plus
Powody do zadowolenia na początku roku 2018 może mieć Plus. Nie dość, że wskoczył na pozycję wicelidera rankingu w kategorii średniej szybkości pobierania danych, to na dodatek obronił najlepszy wynik jeżeli chodzi o średnią szybkość wysyłania danych. Użytkownicy Plusa w zeszłym miesiącu mogli cieszyć się uploadem plików z prędkością 10,95 Mb/s. Niewiele gorzej poradził sobie T-Mobile oferując swoim abonentom szybkość 10,31 Mb/s. Trzecia pozycja ponownie przypadła sieci Orange, która umożliwiała wysyłanie plików ze średnią prędkością 10,06 Mb/s. Od czołówki wyraźnie odstawał Play. Użytkownicy tej sieci mogli wysyłać pliki z prędkością zaledwie 6,44 Mb/s.
Najniższa wartość Ping: T-Mobile
T-Mobile oprócz dobrego wyniku w kategorii szybkości pobierania danych, zgarnął także laur za najniższą wartość ping (39,89 ms). Niewiele gorzej wypadło Orange (41,23 ms) i Play (42,89 ms). Ta ostatnia sieć zwolniła czwarte miejsce na rzecz Plusa, którego wynik ping na tle konkurencji nie należy do chwalebnych (50,66 ms).
Dobre wyniki T-Mobile i Plus, zadyszka Orange
Dobre wyniki T-Mobile nie mogą przejść bez echa. To wynik poprawiającej się infrastruktury tego operatora. Na początku listopada informowaliśmy o zakończeniu kolejnego etapu modernizacji infrastruktury tej sieci. Na koniec października T-Mobile dysponował 9950 stacjami bazowymi obsługującymi LTE. W listopadzie T-Mobile uruchomił w Gorzowie Wielkopolskim również pierwsze nadajniki sieci LPWAN działające w technologii NB-IoT. To dowód, że sieć myśli bardzo odważnie o wdrażaniu najnowszych rozwiązań stymulujących rozwój Internetu rzeczy.
fot. mat. prasowe
Szybkość pobierania danych (3G)
W przypadku 3G na prowadzeniu znalazł się T-Mobile.
W infrastrukturę inwestuje również Plus. W 2017 roku w tej sieci działało ponad 9800 nadajników LTE. Rozwój sieci LTE oparto na posiadane dotychczasowo i wykorzystywane częstotliwości z zakresu 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.
Internet mobilny w Polsce w styczniu 2018 – komentarz eksperta
Zmiany w rankingu operatorów mogliśmy zauważyć już w ostatnim kwartale 2017 roku, kiedy to T-Mobile wysunął się na prowadzenie w kategorii szybkości pobierania danych. Styczniowe wyniki pomiarów użytkowników aplikacji RFBenchmark potwierdzają mocną pozycję tego operatora na rynku usług telekomunikacyjnych – komentuje Szymon Nowak, prezes Notel Polska. Coraz lepsze wyniki poszczególnych operatorów pokazują, że w Polsce poprawie ulega jakość i prędkość Internetu mobilnego. Dzieje się tak m.in. ze względu na inwestycje prowadzone przez wszystkich operatorów. Większa liczba stacji bazowych wspiera już technologię LTE-Advanced. Dużo pracy w tym segmencie wykonał Play. Inni operatorzy także doposażają pozostałe stacje w moduły radiowe. Warto zauważyć także pozytywny wpływ wprowadzenia modulacji 256QAM, która zwiększa osiągane prędkości maksymalne Internetu mobilnego. – dodaje ekspert telekomunikacyjny.
Co nas czeka w kolejnych miesiącach 2018 roku? Dużym znakiem zapytania jest wprowadzenie technologii MIMO 4×4. Z jednej strony zwiększy to prędkość w granicach 30 procent. Z drugiej – to bardzo duża inwestycja, nie wiadomo na jaką skalę operatorzy zdecydują się ją wdrożyć do swojej infrastruktury. – dzieli się swoją prognozą Szymon Nowak.
![Najszybszy internet mobilny i 5G w I 2025 roku [© Freepik] Najszybszy internet mobilny i 5G w I 2025 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/internet-mobilny/Najszybszy-internet-mobilny-i-5G-w-I-2025-roku-264800-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)