eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaPolska: wydarzenia tygodnia 7/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 7/2018

2018-02-18 23:10

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 6/2018

  • Interesujące wystąpienie polskiego premiera dobrze przyjęte przez polityków. W Berlinie premier Mateusz Morawiecki w wykładzie wygłoszonym w Fundacji Koerbera przedstawił swoją propozycję "strategii mającej na celu przywrócenie zaufania do projektu europejskiego". Zaapelował o Nowy Ład, którego celem będzie przygotowanie Starego kontynentu na wyzwania przyszłości m.in. w dziedzinie gospodarki i bezpieczeństwa. przeanalizował on dotychczasową drogę rozwojową UE i zdefiniował przyczyny, które doprowadziły do sytuacji, że straciła aktualność obowiązująca w Europie od czasu II wojny światowej umowa społeczna. W skrócie ta umowa mówiła, że "jeśli będą ciężko pracować i uczyć się, mogą mieć lepsze życie od swoich rodziców, a bezrobocie będzie kontrolowane". Polski premier proponuje, aby nowa strategia dla Europy powinna opierała się na trzech głównych filarach: solidarności i demokratyzacji; rozwoju europejskiej obronności; lepszej ochronie granic oraz na "przemyśle 4.0", opartym przede wszystkim na małych i średnich przedsiębiorstwach.
  • Premier Morawiecki w Niemczech. Jego wizyta miała charakter polityczny, chociaż dziś kręgosłupem stosunków polsko-niemieckich jest współpraca gospodarcza. Ważna była jego rozmowa z panią kanclerz Merkel, zakończona obustronną deklaracją o chęci kontynuacji rozwoju tej współpracy. Różnice ujawniły się w dyskusji nt Nord Stream 2. To przedsięwzięcie niemiecki rząd uważa za projekt gospodarczy i nie widzi potrzeby jego blokowania. Polskie stanowisko w sprawach jest tradycyjnie przeciw, uzasadniamy go politycznie (Ukraina). Pewnym novum w tej sprawie jest zwrócenie uwagi na koncepcję dywersyfikacji dostaw gazu do UE. Nie zmieniło to poglądu pani kanclerz. Nowością w polskim stanowisku jest postawienie tezy, że Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE, mogą być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej. Mówiono też o przyszłości UE, stosunkach z Wielką Brytanią po Brexicie oraz z Rosją.
  • Polska gospodarka wg Lewiatana. Według publikowanych danych wyraźnie rośnie presja płacowa w gospodarce. Firmy podwyższają wynagrodzenia, bo mają coraz większe problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, ale robią tak też, bo mają obawy, że stracą dobrych fachowców, których teraz zatrudniają. W ocenie Lewiatana taka sytuacja ma szansę utrzymać się do końca roku. Jednak warto też zauważyć, że obecnie płace rosną znacznie szybciej niż wydajność pracy. Skutkiem może być wzrost presji inflacyjnej. Wg analityków jest to prawdopodobne, bo rosnące koszty (będące skutkiem wzrostu wynagrodzeń) będą przerzucane na klientów przez podwyższanie rynkowych cen produktów i usług. Należy też zauważyć, że odczuwany przez firmy brak pracowników jest też "efektem niskiej aktywności zawodowej, wchodzenia na rynek pokolenia niżu demograficznego oraz obniżenia wieku emerytalnego". Taka sytuacja będzie się jednak utrzymywać. Ograniczone są też możliwości nawet częściowego rekompensowania tego niedoboru pozyskiwania pracowników zza wschodniej granicy.
  • GUS o tendencjach w polskiej gospodarce (handel zagraniczny). Nadwyżkę w handlu zagranicznym notujemy od 2015 r, a dynamika importu od kilku miesięcy przewyższa tempo wzrostu eksportu. Nadal rośnie handel z krajami Europy Zachodniej. A przechodząc do konkretów: warto dodać, że w 2017 roku dodatnie saldo wyniosło 2,1 mld zł (w 2016 r. było to 17 mld zł); w porównaniu z 2016 rokiem eksport wzrósł o 8,3 proc., a import o 10,4 proc."
  • Co będzie z przyszłym unijnym budżetem? Rząd nie ukrywa tego, że jest niebezpieczeństwo powiązania polityki spójności z praworządnością w nowej perspektywie unijnej mimo, że podstawy prawne takiej decyzji w ramach UE są wątłe(nie przewidziano tego w traktatach unijnych). Wprowadzenie tego typu rozwiązania byłoby możliwe w przypadku zaakceptowania go przez ogół krajów członkowskich, bowiem wszystkie będą musiały zatwierdzić nowy budżet UE. Warto też mieć świadomość, że po 2020 roku z powodu Brexitu przyszły budżet będzie zmniejszony przez likwidację składki brytyjskiej.
  • Przygotowano projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). To długookresowe działania mające uzdrowić chory system emerytalny. Wg opinii rządzących ma to być istotna zmiana w sposobie oszczędzania na emeryturę, a proponowane rozwiązania systemowe mają być "proste przejrzyste i w pełni prywatne. Jest to skierowane do 11 mln pracowników, w tym do ok. 9 mln osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw oraz ponad 2 mln osób pracujących w budżetówce. MF szacuje, że docelowo do programu przystąpi 8,5 mln osób.
  • Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii. Projekt zmian został już zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. W założeniach ma on zlikwidować potencjalne kolizje polskich przepisów dotyczące energetyki wiatrowej z prawem europejskim. Dotychczasowe rozwiązania w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych były dotąd dyskryminujące dla inwestorów pod kątem przepisów dotyczących pomocy publicznej. Proponowane obecnie rozwiązania przywracają możliwość jednolitego opodatkowania elektrowni wiatrowych, a podatek od nieruchomości będzie się teraz naliczać jedynie od części budowlanej. Inwestorzy będą też mieli trzy lata na dokończenie rozpoczętych budów, ale będą mieli (tak jak dotąd). trzy lata na rozpoczęcie budowy, od czasu uzyskania pozwolenia na budowę. Mimo wielu sporów, tak jak dotąd obowiązywać będzie minimalna odległość wieży elektrowni wiatrowej od zabudowań na dotychczasowym poziomie (10-krotność jej wysokości).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Benefit Systems uruchomił pilotażowy program MultiSport Senior, który ma wspierać aktywność osób po 60 roku życia...

Benefit Systems uruchomił pilotażowy program MultiSport Senior, pierwszą tego typu inicjatywę w Polsce wspierającą aktywność osób po 60 roku życia. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie regularnej aktywności fizycznej oraz kompleksowego dbania o zdrowie na każdym etapie życia. Twórca programu MultiSport zachęca do ruchu wszystkie pokolenia i obala stereotypy związane z aktywnością seniorów. Pilotaż potrwa do czerwca 2018 roku.

W ramach programu MultiSport Senior można zamówić kartę uprawniającą do udziału w dedykowanych zajęciach fitness, warsztatach nauki tańca oraz specjalnych ćwiczeniach pamięci w wybranych obiektach na terenie Warszawy i Krakowa. Karta upoważnia również do uczestnictwa w spotkaniach z fizjoterapeutą oraz zapewnia dostęp do basenów i grot solnych. Darmową kartę w ramach pilotażu zamówić można za pośrednictwem osoby posiadającej aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik.

- W zakresie regularnej aktywności fizycznej nie istnieją ograniczenia wiekowe. Zdrowy tryb życia jest wskazany w każdej grupie wiekowej, a u seniorów jest jednym z najważniejszych czynników wpływających pozytywnie na ich zdrowie psychofizyczne. Program MultiSport Senior ma wspierać osoby starsze w podejmowaniu aktywności fizycznej pod okiem trenerów i fizjoterapeutów. I co dla nas ważne obalać stereotypy, że sport jest tylko dla młodych mówi Robert Moreń, dyrektor ds. komunikacji w Benefit Systems.

Według danych GUS, wyniki prognozy ludności na lata 2014 - 2050 wskazują na pogłębianie się procesu starzenia społeczeństwa. Według prognoz, w 2050 r. aż 42% mieszkańców miast i 38% mieszkańców wsi będzie miało co najmniej 60 lat. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje osobom starszym podejmowanie aktywności fizycznej składającej się z trzech elementów: ćwiczeń wytrzymałościowych (2-3 razy w tygodniu przez co najmniej 20minut), ćwiczenia siłowe (wykonywane 2 razy w tygodniu po 20minut) oraz ćwiczenia rozciągające, trwające codziennie 5-10minut.

Regularna aktywność fizyczna poprawia ogólny stan zdrowia, metabolizm, obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa odporność oraz energię życiową i dobre samopoczucie. Jest również jednym z najważniejszych czynników umożliwiających tzw. pomyślne starzenie się (successful aging).

Robert Moreń, dyrektor ds. komunikacji w Benefit Systems

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: