eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetAtaki DDoS, czyli koszty liczone w milionach

Ataki DDoS, czyli koszty liczone w milionach

2018-03-02 00:35

Ataki DDoS, czyli koszty liczone w milionach

DDoS © Fredex - Fotolia.com

Ataki DDoS, czyli zaawansowane działania mające na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, mają się całkiem dobrze. Co więcej, okazuje się, że generowane przez nie koszty są coraz pokaźniejsze. Dziś jeden atak może kosztować nawet 2,3 mln dolarów. Wysokie koszty „sprzątania” po incydentach oraz powiązana z nimi utrata możliwości biznesowych to wyraźny dowód na to, że współczesne firmy nie mogą sobie już pozwolić na zaniechanie w obszarze bezpieczeństwa IT.

Przeczytaj także: Ataki DDoS, czyli jak stracić 100 000 USD w godzinę

Zrealizowane przez Kaspersky Lab badanie* bezpieczeństwa IT dowodzi, że koszty generowane przez ataki DDoS na organizacje ciągle rosną. Szacuje się, że reakcja na atak DDoS, zarówno jeśli jest to jeden incydent, jak element złożonego cyberataku, kosztuje małe i średnie firmy przeszło 123 tys. dolarów. Dla porównania, jeszcze w 2016 roku było to 106 tys. dolarów. W przypadku przedsiębiorstw koszty te wzrosły o niebagatelne 0,5 mln dolarów - z przeszło 1,6 mln w 2016 r. do 2,3 mln w 2017 r. Te liczby wyraźnie pokazują, że nakłady na „sprzątanie” po incydentach oraz niewymierne skutki, jak np. utrata reputacji, mogą dla wielu organizacji okazać się gwoździem do trumny.

Mówiąc o rozkładzie kosztów pojedynczego ataku DDoS lub ataku stanowiącego element złożonej kampanii, większość organizacji (33%) jako główny ciężar wskazała koszt poniesiony w związku ze zwalczaniem ataku i przywracaniem usług, podczas gdy jedna czwarta wskazała pieniądze zainwestowane w system offline lub kopii zapasowej. Kolejne 23% stwierdziło, że bezpośrednim skutkiem ataków była utrata przychodów oraz możliwości biznesowych, a 22% wymieniło utratę reputacji wśród klientów oraz partnerów jako inną, pośrednią konsekwencję ataku.

fot. Fredex - Fotolia.com

DDoS

Ataki DDoS odgrywają istotną rolę w arsenale cyberprzestępców, a średnie koszty incydentu zwiększają się do ponad 2 mln dolarów.


Mimo ryzyka finansowego zaledwie 19% zbadanych organizacji wykorzystuje wyspecjalizowane rozwiązanie do ochrony przed atakami DDoS. 20% firm, które nie stosują takich środków bezpieczeństwa, tłumaczy, że wynika to z tego, że koszt rozwiązania nie równoważy ryzyka. Jednak z danych Kaspersky Lab wynika, że cena ochrony jest niewielka w porównaniu z kosztem ataku. Na przykład, cena rozwiązania do ochrony przed atakami DDoS może wynosić 15 tys. dol. rocznie w przypadku małych i średnich firm oraz około 50 tys. dol. w przypadku przedsiębiorstw – co stanowi niewielki odsetek kosztu poniesionego przez organizację w przypadku wystąpienia pojedynczego ataku.
Ataki DDoS, zarówno te stanowiące osobne incydenty, jak i będące częścią arsenału ataków, mogą kosztować organizację tysiące, jeśli nie miliony – nie licząc szkód na reputacji oraz utraconych klientów i partnerów. Dlatego rozsądnie jest zainwestować w środki bezpieczeństwa, zanim dojdzie do incydentu – powiedział Kirył Iłganajew, dyrektor działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, Kaspersky Lab. Należy również postawić na niezawodne, wyspecjalizowane rozwiązanie bezpieczeństwa, które opiera się na wiedzy specjalistycznej i jest przystosowane do zwalczania najbardziej wyrafinowanych ataków DDoS, których liczba nieustannie wzrasta.

Kaspersky DDoS Protection łączy szerokie doświadczenie firmy Kaspersky Lab w zakresie zwalczania cyberzagrożeń z unikatowymi, samodzielnie opracowywanymi technologiami bezpieczeństwa. Rozwiązanie zapewnia ochronę przed wszystkimi rodzajami ataków DDoS niezależnie od ich złożoności, mocy czy długości trwania.

Informacje o badaniu
*Badanie dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa IT to coroczny sondaż przeprowadzany przez Kaspersky Lab we współpracy B2B International. W 2017 r. zapytano ponad 5 200 przedstawicieli małych, średnich (50 do 999) i dużych przedsiębiorstw (1000+) z 29 krajów o ich poglądy na temat bezpieczeństwa IT oraz rzeczywiste incydenty, z którymi musieli się zmierzyć.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: