Europa: wydarzenia tygodnia 8/2018
2018-02-25 14:01
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 7/2018
- W końcu tygodnia odbył się nieformalny szczyt UE w Brukseli. Głównym tematem był unijny budżet. Wystąpił polski premier M. Morawiecki, który przedstawił kilka propozycji. Zadeklarował powiększenie składek do unijnego budżetu nawet do poziomu 1,2 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) (obecnie roczne wpłaty państw członkowskich do wspólnej kasy oscylują wokół 1 proc. DNB). Proponujemy likwidację rabatów oraz to, aby "bardzo podobne mechanizmy wpłacania środków do budżetu ze strony zarówno płatników netto, jak i beneficjentów netto". M. Morawiecki zaproponował sposób rekompensowania dziury budżetowej (brexit) przez wpłaty przez Wielką Brytanię oraz inne kraje "za dostęp do jednolitego rynku UE. Bronił też wspólnej polityki rolnej i polityki spójności. Zwrócił też uwagę na to, że w UE jest trzeba znalezienia środków na nowe zadania, jak np. pomoc dla uchodźców.
- Jesteśmy świadkiem działań, których celem jest umocnienie amerykańskich wojskowo-politycznych i gospodarczych wpływów na Starym Kontynencie. Obecnie sugerujemy zwrócić uwagę na to, że USA starają się wyprzeć Rosję z europejskich rynków energetycznych. Udało się im zablokowanie budowy South Stream, a teraz starają się nie dopuścić do inwestycji Nord Stream 2. Oferują Europie dostawy skroplonego gazu kosztem zmniejszenia, lub nawet wyeliminowania dostaw rosyjskich. Te działania są realizowane w ramach NATO i są tłumaczone zmniejszeniem ryzyka i zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, chociaż nie są korzystne ekonomicznie (ceny amerykańskiego gazu będą wyższe od cen gazu rosyjskiego). Realizacja tego celu uzależniłaby UE od USA. Widoczne też są amerykańskie działania wywierające presję na kraje sojuszu, by podporządkowały się polityce Białego Domu.
- Płace na europejskim rynku pracy. Wg Eurostat-u w Luksemburgu płaca minimalna wynosi 1999 euro, a w Polsce tylko nieco ponad 500 euro. Warto jednak dodać, że w Bułgarii jest to tylko 260 euro. A w szczegółach wygląda to następująco. Wg Eurostat-u spośród 28 państw Wspólnoty Europejskiej, sześć z nich nie gwarantuje płacy minimalnej. Mowa o Danii, Włoszech, Cyprze, Austrii, Finlandii oraz Szwecji. Minimalne wynagrodzenie poniżej 500 euro otrzymują pracownicy na Węgrzech, Litwie i Łotwie (400 euro), w Rumunii (408 euro)i Chorwacji (462 euro), a także w Czechach i Słowacji (ok. 480 euro. Równie 500 euro zarabiają minimalnie Estończycy. Najwyższe płace minimalne są w Luksemburgu 1999 euro. W pięciu państwach członkowskich na Południu UE pensje minimalne są w przedziale 600 - 900 euro miesięcznie: Portugalia (677 euro), Grecja (684 euro), Malta (748 euro), Słowenia (843 euro) i Hiszpania (859 euro).
- Niemcy lokomotywą gospodarczą Europy. Wg Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale 2017 r. o 0,6 proc. kw/kw, a licząc r/r niemiecka gospodarka wzrosła o 2,9 proc. W 2017 roku Niemcy odnotowały rekordową nadwyżkę budżetową w wysokości 36,6 mld euro i jest to już czwarty z rzędu rok, kiedy dochody okazały się wyższe od wydatków. Prognozy na 2018 rok też są optymistyczne. Komisja Europejska przewiduje wzrost PKB Niemiec w 2018 r. w wysokości 2,1 proc., Bundesbank prognozuje 2,5 proc., a instytut Ifo o 2,6 proc. Dobra sytuacja w niemieckiej gospodarce ma korzystny wpływ na gospodarkę polską. Zgodnie z danymi GUS za okres pierwszych 10 miesięcy 2017 r. udział Niemiec w polskim eksporcie wyniósł 27,4 proc. a wartość towarów sprzedanych przez polskie firmy na tym rynku wyniosła prawie 46,1 mld EUR.
- Polska po raz kolejny została liderem regionu CEE pod względem inwestycji w nieruchomości komercyjne. Ze specjalistycznego raportu firmy Colliers International wynika, że prawie połowa wszystkich transakcji dotyczyła właśnie budynków w Polsce, a 40 proc. wartości wszystkich inwestycji w regionie należało właśnie do Polski, 29 proc. do Czech i 14 proc. do Węgier. Łączna wartość 75 transakcji zawartych w Polsce, a dotyczących nieruchomości komercyjnych 5,1 mld euro. W Polsce w 2017 r. właścicieli zmieniło 150 budynków. Z analizy podmiotów zawierających te transakcje wynika rosnące zainteresowanie dużych, europejskich oraz globalnych inwestorów instytucjonalnych Polską. Czołówkę listy tych transakcji stanowią hotele i magazyny. Największe zakupy poczynili inwestorzy z USA, Republiki Południowej Afryki, Niemiec, Wielkiej Brytanii.
- Facebook przegrał w belgijskim sądzie. Facebooka oskarżyła belgijska organizacja zajmująca się prawami człowieka. Sąd zagroził karą za "naruszanie prawa do prywatności, przez śledzenie zachowania ludzi na innych stronach internetowych". Nakazał też firmie "usunięcie wszelkich danych dot. belgijskich obywateli, które Facebook zebrał nielegalnie". Facebookowi grozi kara do 100 milionów euro, jeśli firma nadal będzie kontynuowała swoją działalność. Za każdy dzień zwłoki w podporządkowaniu się wyrokowi firmie grozi kara 250 tys. euro. Facebook poinformowała, że złoży apelację.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Maksymalizacja wydajności musi znajdować się na szczycie listy priorytetów pracodawców... POLSCY PRACOWNICY NAJBARDZIEJ PRODUKTYWNI W UE
Zaledwie 6% polskich pracowników ma problem z wydajnością w pracy
Najmniejsze problemy z produktywnością mają pracownicy powyżej 55. roku życia
Prawie 25% uważa, że największą przeszkodą dla produktywności jest złe zarządzanie
Złe zarządzanie jest wymieniane na pierwszym miejscu wśród czynników mających negatywny wpływ na produktywność w miejscu pracy, czego dowodzi nowe badanie przeprowadzone przez ADP na prawie 10 000 pracowników w Europie, w tym 1300 z Polski. Pokazuje ono, że prawie jedna czwarta z nich (25%) obwinia swoich managerów - bardziej niż niewydajne systemy i procesy (20%) oraz braki kadrowe (15%). Jednak na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska wypada najlepiej zaledwie 6% badanych pracowników ma problem z wydajnością w pracy.
Produktywność ma decydujące znaczenie dla sukcesu organizacyjnego i finansowego, dlatego maksymalizacja wydajności musi znajdować się na szczycie listy priorytetów pracodawców. Pomiar i poprawa poziomu produktywności mogą być niezwykle trudne, jednak wnioski pozwolą ustalić najważniejsze czynniki sukcesu. Nieefektywne zarządzanie znacząco zmniejsza produktywność pracowników, nie wspominając o motywacji i zaangażowaniu, dlatego inwestycja w szkolenie managerów ma tutaj kluczowe znaczenie. Procesy, systemy i technologia również muszą być regularnie aktualizowane i dostosowane do potrzeb, z położeniem nacisku na wkład decydujących pracowników, aby upewnić się, że pomagają im one w pracy komentuje Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP.
Według wyników badań z najpoważniejszymi problemami z produktywnością zmagają się pracownicy z sektora produkcyjnego. Ponad 36% z nich obwinia o to złe zarządzanie, na drugim miejscu natomiast wskazują mało efektywne systemy i procesy. Zaraz za sektorem produkcyjnym problem z wydajnością doskwiera również zatrudnionym w sektorze sztuki i kultury.
Skrajne opinie o wydajności pracy pojawiają się pomiędzy pracownikami małych organizacji (1-9 pracowników) a tymi zatrudniającymi ponad 100 pracowników i więcej. Najmniej problemów z produktywnością oraz kadrą zarządzającą mają osoby zatrudnione w małych firmach tak zadeklarowało kolejno 28% i 16% pracowników, podczas gdy w większych firmach wyniki te wyniosły 19% i 27%.
Pracownicy 55 nie mają problemów z produktywnością w pracy
Czynniki mające negatywny wpływ na produktywność znacząco różnią się również w zależności od wieku; na osoby powyżej 55. roku życia niekorzystnie wpływa złe zarządzanie (około 35%), a z kolei osobom w wieku 25-34 lat bardziej przeszkadzają nieefektywne systemy i procesy (22%), zbyt wolny sprzęt do pracy (15%) oraz zbyt mały zespół (14%). Jednocześnie, ze wszystkich ankietowanych pracowników, najmniej problemów z produktywnością w pracy widzą osoby w przedziale wiekowym 45 54 oraz powyżej 55. roku.
Wydajność pracy a media społecznościowe
Pomimo powszechnych doniesień o niekorzystnym wpływie mediów społecznościowych i technologii osobistych na wydajność, tylko 6% europejskich pracowników wskazało strony internetowe, takie jak Facebook, jako barierę dla wydajności, a zaledwie 5% stwierdziło, że ich prywatny telefon był zbyt rozpraszający. Jednak liczba ta wzrasta do 16% wśród pokolenia Millenialsów (16-24-latków). Na drugim końcu skali znajdują się starsi pracownicy, którzy twierdzą, że nie są rozproszeni niczym w miejscu pracy (37%). Dla pracowników w Polsce media społecznościowe nie stanowią aż tak dużego utrudnienia w wydajności pracy, jak dla kolegów z innych krajów europejskich. Na ten problem narzeka niecałe 5% z nich. Również najmłodsi polscy pracownicy wypadają w badaniu dużo lepiej, ponieważ tylko 8% osób w wieku 16-24 rozprasza się w pracy korzystając z mediów społecznościowych. To dwukrotnie mniej niż średnia europejska.
Media społecznościowe mają dziś kluczowe znaczenie w zdobywaniu informacji o świecie oraz w komunikacji międzyludzkiej. Nie dziwi więc fakt, że korzystamy z nich w trakcie pracy. W wielu organizacjach wykorzystuje się takie kanały do komunikacji wewnętrznej. Z jednej strony możemy to zjawisko uznać za zagrożenie dla wydajności w pracy. W końcu czas spędzony na Facebook nie jest czasem poświęconym zadaniom zawodowym. Jednak jak wykazują nasze badania oraz trendy rynkowe, pracownicy uważają, że korzystanie z prywatnego telefonu czy social media nie obniża ich produktywności. Wręcz przeciwnie, wykonują więcej działań jednocześnie, lepiej organizują sobie czas pracy. Wartością dodaną jest także nieustanne zdobywanie wiedzy nie tylko tej w zakresie obejmowanego stanowiska, ale także ogólnej, która jest niezbędna do rozwoju kompetencji interpersonalnych. dodaje Magdalena Dacka, HR Business Partner, ADP Polska.
O badaniach
Raport The Workforce View in Europe 2018 bada postawy pracowników wobec przyszłości pracy. Badanie dla ADP zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Próba badawcza składała się z 9908 pracujących dorosłych w ośmiu krajach w Europie: we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie.
Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)