Rynek magazynowy z kilkoma rekordami
2018-03-02 12:13
Przeczytaj także: Komu powinien podziękować rynek magazynowy?
Przed nami "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce" Czego dowodzi najnowsze opracowanie Savills? Okazuje się, że zeszłoroczną sytuację można określić jako co najmniej dobrą. Tak wysokiego popytu na magazyny nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii. Na terenie całego kraju wynajęto 4,3 mln mkw. powierzchni magazynowej, co jest wynikiem o przeszło 30% wyższym od osiągniętego przed rokiem. Niemal połowę tej powierzchni (45%) wynajęli przedstawiciele e-commerce oraz operatorzy logistyczni.„Motorem napędowym rynku magazynowego pozostaje branża e-commerce i nie zanosi się na to, by dynamika jej rozwoju miała wyhamować. Firmy z tego sektora, które w zeszłym roku podpisały umowy na imponujące obiekty o powierzchni ponad 100 000 mkw. już teraz planują dalszą ekspansję. Pozwala to wierzyć, że wyścig o kolejne rekordy jeszcze się nie zakończył. Przed huraoptymizmem przestrzega jednak fakt, że rynek magazynowy jest wrażliwy na wszelkie wahania gospodarki i reaguje na nie jako jedna z pierwszych jego gałęzi” – mówi Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.
Jak dotąd w żadnym z głównych obszarów logistycznych w naszym kraju nie zanotowano popytu brutto na poziomie przekraczającym milion mkw.
Nigdy wcześniej w historii polskiego rynku nieruchomości magazynowych popyt brutto w żadnym z głównym obszarów logistycznych nie przekroczył progu miliona mkw. W 2017 r. taki wynik zanotowano po raz pierwszy. Rekord padł w regionie Polski Centralnej, gdzie w ciągu 12 miesięcy zeszłego roku wynajęto 1,08 mln m kw. Bardzo silny popyt zaobserwowano również tradycyjnie w Warszawie, gdzie wynajęto 990 700 mkw. oraz na Górnym Śląsku, gdzie aktywność najemców osiągnęła poziom 791 400 mkw. wynajętej powierzchni.
Zgodnie z danymi firmy Savills rekord padł również pod względem podaży. W 2017 r. w Polsce wybudowano 2,4 mln mkw. Największymi obiektami oddanymi w 2017 r. były trzy magazyny dla najemców z sektora e-commerce. Dwa wybudowane zostały przez firmę Panattoni a jeden przez firmę Goodman. Każdy z nich przekraczał znacznie 100 000 mkw. Tym samym całkowite zasoby powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce na koniec 2017 roku osiągnęły poziom 13,5 mln mkw.
fot. mat. prasowe
Zasób powierzchni wg regionu
Najwięcej powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce oferuje Warszawa i okolice.
Najwięcej nowej powierzchni magazynowej i przemysłowej dostarczono w Warszawie (465 000 mkw.) oraz na Górnym Śląsku (402 600 mkw.). Bardzo dynamicznie rozwija się również Polska Centralna, gdzie w ubiegłym roku przybyło ponad 310 300 mkw. Na koniec 2017 roku w całej Polsce w budowie pozostawało 1,4 mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej.
„Hossa na rynku kreuje nowe lokalizacje. W Polsce Zachodniej, czyli w miastach poza głównymi rynkami w okolicach Poznania, Wrocławia i Szczecina, gdzie jeszcze w 2015 r. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej były bardzo ograniczone, na koniec roku w budowie pozostawało ponad 143 000 mkw., co już wkrótce niemal podwoi całkowite zasoby tego regionu. W najbliższym czasie wzrosnąć może zainteresowanie mniej oczywistymi lokalizacjami na ścianie zachodniej, m.in. w Zielonej Górze, Świebodzinie, Gorzowie Wielkopolskim, Bolesławcu czy Słubicach” – dodaje Wojciech Zoń z firmy doradczej Savills.
Rynek magazynowy i przemysłowy rozwija się bardzo dynamicznie, ale nie ma to przełożenia na współczynnik pustostanów, który obniżył się o 30 p.b. rok-do-roku do poziomu 5,4%. Czynsze bazowe wahają się od 2,6 euro do 4 euro za mkw. na miesiąc w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, sięgając 5,25 euro za mkw. na miesiąc w mniejszych modułach zlokalizowanych na terenie Warszawy.
fot. mat. prasowe
Popyt brutto
Pod względem popytu brutto rekord padł w regionie Polski Centralnej, gdzie w ciągu 12 miesięcy zeszłego roku wynajęto 1,08 mln m kw.
„Pomimo trwającego od kilku lat boomu, rozwój rynku magazynowego w Polsce ma zdrowe podstawy. Wysoki popyt ma źródło w rosnącej produkcji i wzroście konsumpcji, a deweloperzy unikają budowania nowych obiektów w całości na zasadach spekulacyjnych. Możemy więc uważać się za w pełni dojrzały rynek magazynowy o coraz silniejszej pozycji w naszej części Europy” – podsumowuje Wojciech Zoń, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych, Savills.
![Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu? [© pixabay.com] Czy magazyny w Europie dały się spowolnieniu gospodarczemu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/magazyny/Czy-magazyny-w-Europie-daly-sie-spowolnieniu-gospodarczemu-252072-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)