eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeInwestycje w nieruchomości biurowe, czyli regiony biją stolicę

Inwestycje w nieruchomości biurowe, czyli regiony biją stolicę

2018-03-06 12:16

Inwestycje w nieruchomości biurowe, czyli regiony biją stolicę

Biurowiec © Jason - Fotolia.com

Firma doradcza JLL dokonała kolejnego już podsumowania sytuacji w sektorze nieruchomości biurowych w Warszawie i pozostałych największych polskich miastach. Okazuje się, że wartość transakcji inwestycyjnych na tych rynkach "dobiła" do poziomu 1,6 mld euro. Na szczególne podkreślenie zasługuje historyczna wartość (ok. 970 mln euro) umów kupna/sprzedaży biurowców zlokalizowanych w głównych miastach poza stolicą.

Przeczytaj także: W miastach regionalnych powstaje ponad 1 mln m2 biur

„Po raz drugi w historii inwestycje w nieruchomości biurowe na rynkach regionalnych wyprzedziły Warszawę, osiągając rekordową wartość blisko miliarda euro – czyli o ok. 320 mln euro więcej niż w 2016. Najwyższy wolumen zanotował Kraków, gdzie inwestycje zamknęły się na poziomie 340 mln euro. Na podium znalazł się także Wrocław – ze 180 mln euro i Trójmiasto – 165 mln euro. Biorąc pod uwagę wysoką aktywność najemców i deweloperów w miastach regionalnych, jak też toczące się rozmowy i transakcje oczekujące na finalizację, również ten rok powinien zakończyć się znakomitym wynikiem”, komentuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.

Spośród transakcji, które sfinalizowano na pozawarszawskich rynkach, warto wymienić chociażby:
  • sprzedaż portfolio trzech wrocławskich budynków biurowych (A4 Business Park, West Gate, Tryton Business House) przez Echo Polska Properties na rzecz Griffin Premium RE,
  • sprzedaż kompleksu DOT Office w Krakowie przez Grupę BUMA na rzecz Golden Star Estate,
  • przejście poznańskiego biurowca Maraton od Skanska Property Poland do Union Investment,
  • sprzedaż Przystanku mBank w Łodzi przez Ghelamco na rzecz LCN Capital Partners.

fot. Jason - Fotolia.com

Biurowiec

Jak wynika z danych JLL, wartość transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze biurowym w 2017 roku zamknęła się na poziomie ok. 1,6 mld euro.


„Zakupem nieruchomości biurowych realizowanych na rynkach regionalnych jest zainteresowany zarówno kapitał niemiecki, jak i brytyjski czy amerykański, w pełnym spektrum produktów inwestycyjnych. Fundusze celują w obiekty typu prime, czyli długoterminowo wynajęte, znakomicie zlokalizowane projekty biurowe, jak i takie, które są obarczone większym ryzykiem, ale gwarantują wysoki zwrot z inwestycji. Warto też zauważyć, że różnice w wysokości stóp kapitalizacji między Warszawą a miastami regionalnymi maleją. W ramach rynków regionalnych można wyodrębnić miasta najwyżej wyceniane przez inwestorów - typu Kraków, Wrocław czy Trójmiasto - oraz miasta, które zyskują na popularności i płynności, na przykład Łódź, gdzie ceny nie są jeszcze tak wysokie jak na krakowskim czy wrocławskim rynku”, tłumaczy Tomasz Puch.

Mocnym wynikom inwestycyjnym sprzyja wysoki popyt na nieruchomości biurowe. W 2017 r. w największych miastach (z wyłączeniem Warszawy) popyt sięgnął blisko 675 000 mkw., o 15% więcej niż w roku poprzednim. Aż 201 000 mkw. wynajęto w samym Krakowie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: