Inwestycje w nieruchomości biurowe, czyli regiony biją stolicę
2018-03-06 12:16
![Inwestycje w nieruchomości biurowe, czyli regiony biją stolicę [© Jason - Fotolia.com] Inwestycje w nieruchomości biurowe, czyli regiony biją stolicę](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Inwestycje-w-nieruchomosci-biurowe-czyli-regiony-bija-stolice-203151-200x133crop.jpg)
Biurowiec © Jason - Fotolia.com
Przeczytaj także: W miastach regionalnych powstaje ponad 1 mln m2 biur
„Po raz drugi w historii inwestycje w nieruchomości biurowe na rynkach regionalnych wyprzedziły Warszawę, osiągając rekordową wartość blisko miliarda euro – czyli o ok. 320 mln euro więcej niż w 2016. Najwyższy wolumen zanotował Kraków, gdzie inwestycje zamknęły się na poziomie 340 mln euro. Na podium znalazł się także Wrocław – ze 180 mln euro i Trójmiasto – 165 mln euro. Biorąc pod uwagę wysoką aktywność najemców i deweloperów w miastach regionalnych, jak też toczące się rozmowy i transakcje oczekujące na finalizację, również ten rok powinien zakończyć się znakomitym wynikiem”, komentuje Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.
Spośród transakcji, które sfinalizowano na pozawarszawskich rynkach, warto wymienić chociażby:
- sprzedaż portfolio trzech wrocławskich budynków biurowych (A4 Business Park, West Gate, Tryton Business House) przez Echo Polska Properties na rzecz Griffin Premium RE,
- sprzedaż kompleksu DOT Office w Krakowie przez Grupę BUMA na rzecz Golden Star Estate,
- przejście poznańskiego biurowca Maraton od Skanska Property Poland do Union Investment,
- sprzedaż Przystanku mBank w Łodzi przez Ghelamco na rzecz LCN Capital Partners.
fot. Jason - Fotolia.com
Biurowiec
Jak wynika z danych JLL, wartość transakcji inwestycyjnych w polskim sektorze biurowym w 2017 roku zamknęła się na poziomie ok. 1,6 mld euro.
„Zakupem nieruchomości biurowych realizowanych na rynkach regionalnych jest zainteresowany zarówno kapitał niemiecki, jak i brytyjski czy amerykański, w pełnym spektrum produktów inwestycyjnych. Fundusze celują w obiekty typu prime, czyli długoterminowo wynajęte, znakomicie zlokalizowane projekty biurowe, jak i takie, które są obarczone większym ryzykiem, ale gwarantują wysoki zwrot z inwestycji. Warto też zauważyć, że różnice w wysokości stóp kapitalizacji między Warszawą a miastami regionalnymi maleją. W ramach rynków regionalnych można wyodrębnić miasta najwyżej wyceniane przez inwestorów - typu Kraków, Wrocław czy Trójmiasto - oraz miasta, które zyskują na popularności i płynności, na przykład Łódź, gdzie ceny nie są jeszcze tak wysokie jak na krakowskim czy wrocławskim rynku”, tłumaczy Tomasz Puch.
Mocnym wynikom inwestycyjnym sprzyja wysoki popyt na nieruchomości biurowe. W 2017 r. w największych miastach (z wyłączeniem Warszawy) popyt sięgnął blisko 675 000 mkw., o 15% więcej niż w roku poprzednim. Aż 201 000 mkw. wynajęto w samym Krakowie.
![Popyt na biura w Warszawie jest stabilny [© pixabay.com] Popyt na biura w Warszawie jest stabilny](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-biurowy/Popyt-na-biura-w-Warszawie-jest-stabilny-255634-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)