eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyW rekrutacji wygrywają pieniądze

W rekrutacji wygrywają pieniądze

2018-03-07 09:07

W rekrutacji wygrywają pieniądze

Rozmowa kwalifikacyjna © Nichizhenova Elena - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zmiana pracy niezmiennie podyktowana jest chęcią uzyskiwania wyższych zarobków. 435 Polaków przepytanych przez serwis Praca.pl wskazało, że do przyjęcia oferty pracy skłoniłyby ich pieniądze. Przewaga tego czynnika nad pozostałymi okazuje się wręcz miażdżąca - druga w kolejności lokalizacja miejsca pracy doczekała się zaledwie 11% wskazań. Co dziesiąty ankietowany stwierdził z kolei, że pracę zmieniłby, gdyby dawałoby mu to szansę na awans oraz rozwój zawodowy.

Przeczytaj także: Poszukiwanie pracy: kobiety vs mężczyźni

Czwartym pod względem ważności czynnikiem sprzyjającym decyzji o zmianie pracy są współpracownicy. Nie jest to jednak zaskoczeniem - Polacy już nie raz podkreślali, jak istotna jest dla nich atmosfera w pracy. Z badania, które Praca.pl przeprowadziła w listopadzie minionego roku wynikało, że co piąty polski pracownik lubi swoją pracę właśnie za sprawą ludzi, z którymi przychodzi mu pracować.

A co się nie liczy?


Badanie pokazało również, co dla Polaków jest najmniej istotne. Okazuje się, że przy rozważaniu oferty pracy znaczenia nie mają benefity, które wskazało zaledwie 3 na 500 ankietowanych. Mało istotne są również elastyczne warunki pracy, które uzyskały tylko 1% wskazań. Z drugiej strony widać, że rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród osób młodych, cieszą się elastyczne godziny pracy, które wskazało 6% badanych.

Dzisiejsza rzeczywistość zachęca do zmiany pracy, daje również nadzieję tym, którzy pracy nie mogą znaleźć już długo. Eksperci prognozują, że ze względu na wzmożone poszukiwania pracowników, a co za tym idzie coraz atrakcyjniejsze oferty pracy i większy nacisk na politykę employer brandingową, pracownicy chętniej będą podejmować decyzję o zmianie pracy.

Jeśli wynagrodzenia będę rosły zgodnie z przewidywaniami, to ta motywacja do podjęcia pracy będzie tracić na wartości, na rzecz bardziej indywidualnych potrzeb. Pracodawcy w branżach, które poszukują mocno wyspecjalizowanych pracowników, coraz częściej konkurują o nich właśnie benefitami czy elastycznymi godzinami pracy, ponieważ argument finansowy przestaje być wystarczający.

Warto pamiętać jednak, że rynek pracy obejmuje różne branże, nie tylko IT. Pracy szukają nie tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści i nie tylko w dużych miastach. W obszarze administracji biurowej notujemy średnio ponad 35 aplikacji na jedno ogłoszenie o pracę. Tak więc to kandydaci konkurują między sobą, pracodawcy nie muszą o nich zabiegać w tak kreatywny sposób jak w branżach, w których są problemy z zapełnieniem wakatów. Jedyne różnice w ofertach pracy dotyczą więc wysokości wynagrodzenia i to ono może skusić lub zniechęcić kandydata.

fot. mat. prasowe

Co jest ważne przy zmianie pracy?

Na pierwszym miejscu znalazło się wynagrodzenie, wskazane przez 43% ankietowanych.


Porada Praca.pl:


Jeśli zdecydujemy się na zmianę pracy, poza zewnętrznymi motywacjami warto rozważyć też nasze wewnętrzne, czyli zastanowić się co od środka napędza nas do pracy. Możliwość realizacji wewnętrznych aspiracji szybciej wpłynie na nasze zadowolenie z pracy niż wysokie zarobki czy elastyczne godziny pracy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: