Spółki portfelowe bardziej prężne niż inne firmy produkcyjne
2018-03-12 10:30
Przeczytaj także: Przemysł: zasoby ludzkie ważniejsze niż nowe technologie
Jak wynika ze zeszłorocznego badania KPMG pt. „Inwestycje przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce”, przeszło połowa produkcyjnych spółek portfelowych funduszy private equity jest bardzo zadowolona ze swojej bieżącej sytuacji. Do tego rzadziej niż inne firmy produkcyjne narzekają na utrudniające im inwestycje bariery. Spółkom współpracującym z funduszami PE łatwiej jest również uniknąć problemów związanych z brakiem kapitału inwestycyjnego oraz pozyskaniem finansowania ze źródeł zewnętrznych. Ne jest zatem zaskoczeniem, że niemal wszystkie (95%) z analizowanych w badaniu KPMG spółek portfelowych planuje w swych strategiach wzrosty w bieżącym roku.Fundusze private equity inwestują w spółki, które wyróżniają się na tle konkurencji np. innowacyjnymi produktami czy usługami. Są to podmioty, które coraz częściej odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Oprócz wsparcia finansowego spółki portfelowe otrzymują ze strony funduszy pomoc w formie know-how w obszarze zarządzania lub finansów. Dodatkowo fundusze pomagają w ekspansji na nowe rynki, w dokonywaniu fuzji i przejęć oraz dostarczają wiedzy branżowej. Wszystkie te czynniki wpływają na lepsze wyniki spółek portfelowych niż pozostałych firm – mówi Rafał Wiza, partner, szef zespołu Private Equity w KPMG w Polsce.
Spółki portfelowe stawiają na rynki zagraniczne
Ekspansywny charakter spółek portfelowych jest czynnikiem wyróżniającym je na tle innych przedsiębiorstw produkcyjnych i przejawia się nie tylko w strukturze przychodów, w których dominującym zyskiem jest sprzedaż na eksport, ale również w prowadzeniu działalności na rynkach międzynarodowych w szerszym zakresie. Przedsiębiorstwa wspierane kapitałem zewnętrznym typu private equity prowadzą działalność i planują jej dalszą ekspansję nie tylko w Europie, ale również na rynkach azjatyckich i w Ameryce Północnej.
fot. mat. prasowe
Ocena obecnej sytuacji firmy
Spółki portfelowe funduszy private equity na tle wyróżniają się zdecydowanie bardziej optymistyczną oceną swojej kondycji.
Planowane inwestycje w kapitał ludzki
Optymizm spółek portfelowych przejawia się również w planowanych inwestycjach w kapitał ludzki – 6 na 10 ankietowanych spółek chce w kolejnych miesiącach zwiększyć zatrudnienie, a aż 81% z nich planuje podnieść przeciętne wynagrodzenie zatrudnionych pracowników. Spółki aktywnie planują również inwestować w rozwój swojej kadry. Ponad dwukrotnie większy odsetek spółek portfelowych deklaruje zwiększenie nakładów na szkolenia w porównaniu z pozostałymi badanymi przedsiębiorstwami, niezależnymi od funduszy PE.
Działalność innowacyjna i rozwojowa priorytetem spółek portfelowych funduszy PE
Co czwarta spółka współpracująca z funduszami private equity planuje w najbliższym czasie rozwój w kierunku Przemysłu 4.0 – czyli zaawansowanych, inteligentnych rozwiązań automatycznych. Spółki funduszy PE przykładają szczególną uwagę do działalności badawczej i rozwojowej – 71% z nich posiada własne komórki B+R. Dodatkowo 70% spółek portfelowych planuje wzrost nakładów, które są ponoszone na prace badawczo-rozwojowe, a blisko połowa zamierza rozpocząć strategiczne i kluczowe z punktu widzenia działalności firmy inwestycje w tym obszarze.
fot. mat. prasowe
Prowadzenie działalności na rynkach zagranicznych
Przedsiębiorstwa wspierane kapitałem zewnętrznym typu private equity planują ekspansję nawet w Afryce.
Spółki współpracujące z funduszami private equity znacznie większy nacisk kładą na optymalizację procesów biznesowych od pozostałych firm produkcyjnych. Aż 90% planuje optymalizować procesy (52% w przypadku innych podmiotów), a 45% chce implementować nowe systemy IT (wobec 33% spośród pozostałych firm).
O BADANIU:
Opracowanie powstało na podstawie raportu KPMG w Polsce pt. „Inwestycje przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce”, który przedstawia plany inwestycyjne firm produkcyjnych działających w Polsce. Na pytania odpowiedziało 21 firm produkcyjnych (sekcja C PKD 2007) działających w Polsce, należących do funduszy private equity, podczas badania przeprowadzonego w 2017 roku. Respondentami były osoby na poziomie zarządu lub dyrektora odpowiedzialnego za rozwój przedsiębiorstwa i/lub inwestycje.
![Polski rynek private equity najjaśniejszą gwiazdą regionu CEE? [© Freepik] Polski rynek private equity najjaśniejszą gwiazdą regionu CEE?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/fundusze-PE/Polski-rynek-private-equity-najjasniejsza-gwiazda-regionu-CEE-265653-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)