Jaka odprawa dla menedżera?
2018-03-14 09:58
Przeczytaj także: Zmiana pracy: dla menedżera to żaden problem
Odprawy pieniężne
Raport „Odprawa, outplacement i świadczenia dodatkowe – praktyki rozstaniowe z menedżerami w Polsce” wyraźnie dowodzi, że praktyką najczęściej stosowaną przy pożegnaniu menedżera (89% wskazań) jest wręczenie mu ponadustawowej odprawy pieniężnej, która w 2/3 przypadków stanowi równowartość od 2 do 6 miesięcznych wynagrodzeń. Nie jest przy tym żadnym zaskoczeniem, że największe szanse na dodatkowe odprawy mają menedżerowie najwyższego szczebla (n oraz n-1).
„Potwierdza się zatem ogólna opinia, że na wyższych stanowiskach odprawa pieniężna jest po prostu większa. Wynika to z oczywistego faktu, że menedżerowie wyższych szczebli zarabiają więcej. Ale są też inne przyczyny. Im wyższe stanowisko, tym potencjalne szkody wizerunkowe, jakie może wyrządzić rozczarowany i rozgoryczony pracownik, mogą być dotkliwsze. Jest też logiczna przyczyna rynkowa – im wyższa pozycja, tym mniej stanowisk realnie do objęcia i tym dłuższy czas poszukiwania pracy, a zatem większe odprawy stanowią zabezpieczenie na jej poszukiwanie”- mówi Małgorzata Szwertner, konsultantka rynku pracy z Lee Hecht Harrison DBM Polska.
fot. mat. prasowe
Odprawa i pakiet świadczeń dla zwalnianego menedżera
Większość menedżerów może liczyć na odprawę wyższą od ustawowej.
Dodatkowe benefity
Odprawa pieniężna to tylko część oferowanych menedżerom rozwiązań. Istotną częścią pakietu rozstaniowego są również pozafinansowe elementy jak:
- samochód,
- cesja numeru telefonu służbowego,
- opieka medyczna
- outplacement.
fot. mat. prasowe
Odprawa dla najwyższego kierownictwa
Odprawy dla menedżerów najwyższego stopnia to przeważnie od 4 do 6 miesięcznych wynagrodzeń.
Samochód według deklaracji respondentów był szczególnie ważny ze względu na utrzymanie względnie stałego rytmu funkcjonowania na co dzień (np.: zobowiązania rodzinne) oraz mobilności przy poszukiwaniu pracy. Dużym zainteresowaniem ze strony odchodzących menedżerów cieszyła się możliwość przeniesienia na prywatny służbowego numeru telefonu. I większość ankietowanych (65%) otrzymało zgodę na takie działanie. 65% menedżerów w okresie wypowiedzenia lub nawet po nim mogło korzystać z firmowego pakietu opieki medycznej.
fot. mat. prasowe
Możliwość wykupu samochodu służbowego
Co siódmemu z respondentów zaproponowano wykup samochodu służbowego.
„Zarówno w badaniu ankietowym, jak i w naszych rozmowach z menedżerami słyszymy, że możliwość korzystania z wszystkich opisanych powyżej elementów jest bardzo pomocna zarówno tuż po zakończeniu współpracy z firmą, jak też w miesiącach następujących po tym zdarzeniu. I niezależnie od oczywistych namacalnych korzyści praktycznych, jakie te świadczenia zapewniają, pełnią też istotną rolę w wymiarze psychologicznym: ułatwiają oswojenie się z nową sytuacją i zaakceptowanie trudnej zmiany.” - mówi Małgorzata Szwertner, konsultantka rynku pracy z Lee Hecht Harrison DBM Polska.
fot. mat. prasowe
Przedłużony pakiet opieki medycznej
65% menedżerów w okresie wypowiedzenia lub nawet po nim mogło korzystać z firmowego pakietu opieki medycznej.
Informacje o badaniu
Badania ankietowe rozszerzone o pogłębione wywiady objęły osoby ze stanowisk menedżerskich, dyrektorskich i top executive, które odeszły z firmy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy w okresie nie dłuższym niż dwa lata od momentu przeprowadzenia badania (lipiec-wrzesień 2017 roku). Badania i opracowanie wyników przeprowadziła firma Lee Hecht Harrison DBM Polska.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)