eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia II kw. 2018

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2018

2018-03-15 10:35

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2018

Co piąty pracodawca będzie zatrudniać © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Jak pokazują wyniki najnowszej edycji raportu ManpowerGroup, w II kwartale br. mocna pozycja osób poszukujących pracy pozostanie faktem. Prognoza netto zatrudnienia sięga +11%, co jest wynikiem o 1 punkt procentowy wyższym od uzyskanego przed rokiem i identycznym ze wskazaniami z poprzedniego kwartału. Spośród 752 ankietowanych pracodawców 18% zamierza powiększyć zatrudnienie, a 76% nie planuje w tym zakresie żadnych ruchów.

Przeczytaj także: Perspektywy zatrudnienia I kw. 2018

Jak pokazują dane najnowszego raportu, prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia i to we wszystkich z 10 analizowanych sektorów. Najwyższe wskazania (+26%) prezentuje Produkcja przemysłowa i jest to najbardziej optymistyczna prognoza, z jaką mamy do czynienia od 3Q 2008 r., czyli od niemal dekady. Pokaźne, dwucyfrowe wzrosty odnotowują również: Restauracje/Hotele (+14%), Budownictwo (+13%), Transport/Logistyka/Komunikacja (+11%) oraz Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi (+10%).

Na drugim biegunie, z najniższymi choć ciągle dodatnimi wynikami uplasowali się pracodawcy z branż Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi, Instytucje sektora publicznego, Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo, dla których prognoza netto zatrudnienia wyniosła +6%.

W porównaniu do poprzedniego kwartału plany rekrutacyjne uległy poprawie w 7 z 10 badanych sektorów. Największy wzrost, o 12 punktów procentowych, dotyczy branży Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi. Jednocześnie pracodawcy z 3 sektorów deklarują pogorszenie prognoz w stosunku do minionego kwartału. Dla sektora Handel detaliczny i hurtowy spadek jest największy i wynosi 14 punktów procentowych.

fot. mat. prasowe

Perspektywy zatrudnienia globalnie

Największym prognozowanym wzrostem zatrudnienia mogą pochwalić się pracodawcy z Tajwanu (+26) oraz Japonii (+24).


Polska gospodarka przyspieszyła, z mocnym przełożeniem na rynek pracy. Efektem tego są stabilne, pozytywne prognozy zatrudnienia ze strony polskich pracodawców – mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Takiemu trendowi sprzyja nie tylko dobra koniunktura gospodarcza w Polsce ale też okres wiosenno-letni, który wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników produkcyjnych, zwłaszcza w branży spożywczej, budowlańców oraz osoby zatrudnione w hotelach i gastronomi. Ostrożne deklaracje pracodawców z branży handlowej mogą być odzwierciedleniem zakazu handlu w niedzielę. Szybkie tempo rozwoju gospodarki i zwiększone zapotrzebowanie na pracowników sprzyja dalszemu wzrostowi płac i otwartości pracodawców, by braki kadrowe w dalszym ciągu wypełniać pracownikami zza wschodniej granicy – dodaje Iwona Janas.

fot. mat. prasowe

Prognoza

Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +11%.


W ujęciu rocznym plany pracodawców w 4 z 10 analizowanych sektorów wskazują na wzrost zatrudnienia. Najistotniejsza poprawa, o 12 punktów procentowych, nastąpiła w sektorze Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi. Duży wzrost odnotowano również dla branży Produkcja przemysłowa – o 7 punktów procentowych. Pogorszenie prognozy dotyczy 5 z 10 analizowanych sektorów. Najbardziej widoczne jest w obszarze Handel detaliczny i hurtowy, gdzie wynosi 9 punktów procentowych. Prognoza zatrudnienia w branży Instytucje Sektora publicznego w stosunku do II kwartału 2017 roku pozostaje bez zmian.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Największy optymizm pracodawców z centralnej Polski


Pracodawcy we wszystkich 6 badanych regionach planują zwiększyć zatrudnienie. Największego wzrostu spodziewają się firmy z centralnej Polski, które deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +13%. W pozostałych regionach plany rekrutacyjne plasują się od +10 do +12%. Mniejszy optymizm cechuje firmy z regionu Wschód oraz Północny-Zachód, gdzie prognoza wynosi po +10% dla każdego z nich. W porównaniu do poprzedniego kwartału prognoza polepszyła się w 4 sektorach. W 3 regionach nastąpił wzrost o 3 punkty procentowe – Centralna Polska, Wschód i Północ, natomiast dla regionu Południowy-Zachód – o 2 punkty procentowe. Z kolei dla regionu Południe odnotowano spadek prognozy zatrudnienia o 6 punktów procentowych. Bez zmian pozostaje prognoza dla regionu Północny-Zachód.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia dla regionów

Największego wzrostu spodziewają się firmy z centralnej Polski, które deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +13%.


Najwięcej etatów w dużych firmach


Badanie ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia przedstawia również plany rekrutacyjny w podziale na wielkość firmy: duże, średnie, małe i mikro. Największy optymizm dla miesięcy od kwietnia do czerwca cechuje dużych pracodawców, którzy deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +27%. Za nimi są przedstawiciele średniego biznesu (+14%), małego (7%) oraz mikro (+3%). W ujęciu kwartalnym duże i średnie firmy zadeklarowały prognozy wyższe o 5 punktów procentowych. Z kolei dla przedstawicieli małego biznesu odnotowano spadek o 3 punkty procentowe. Prognoza zatrudnienia dla mikro przedsiębiorców pozostaje bez zmian. W ujęciu rocznym wzrosty w prognozie odnotowano dla małych firm - o 7 punktów procentowych, oraz dla średnich przedsiębiorstw – o 3 punkty procentowe. Prognoza zatrudnienia dla przedstawicieli dużego biznesu pozostaje bez zmian.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia dla sektorów w Polsce na Q3 2017 r.

Największy optymizm widoczny jest w sektorze Produkcja przemysłowa (+26%).


Tajwan z najwyższą prognozą zatrudnienia na świecie


W badaniu ManpowerGroup przeanalizowano dane zebrane wśród 59 tys. pracodawców z 44 krajów i terytoriów. Pracodawcy w 43 na 44 przebadanych rynkach przewidują wzrost zatrudnienia w II kwartale 2018 roku. Największym prognozowanym wzrostem zatrudnienia mogą pochwalić się pracodawcy z Tajwanu (+26) oraz Japonii (+24). Optymistyczne prognozy uzyskano również w USA (+18) oraz na Węgrzech (+18). Jedyny kraj, wśród analizowanych, gdzie odnotowano ujemną prognozę netto zatrudnienia to Włochy (-1%). Umiarkowane prognozy zatrudnienia zarejestrowano w Czechach i Szwajcarii, gdzie wynoszą po +1% dla każdego z nich. W porównaniu do I kwartału 2018 r. plany rekrutacyjne poprawiły się dla 17 rynków, dla 17 pogorszyły się, a dla 9 pozostają bez zmian.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia dla regionu EMEA na Q2 2018 r

Na tle innych krajów naszego regionu uzyskany przez Polskę wynik nie jest imponujący.


Informacje o badaniu


Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od ponad 55 lat, aktualnie wśród ponad 59 000 pracodawców w 44 krajach i jest jednym z najbardziej wiarygodnych badań rynku pracy na świecie. Raport dla II kwartału 2018 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych od 17 do 30 stycznia 2018 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: