eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet478 nowych zagrożeń na 1 min.: raport McAfee Labs III 2018

478 nowych zagrożeń na 1 min.: raport McAfee Labs III 2018

2018-03-20 12:26

478 nowych zagrożeń na 1 min.: raport McAfee Labs III 2018

Haker © gangiskhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O tym, że rejestry medyczne oraz przechowywane w nich dane pacjentów staną się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, mówiło się już od dawna. Dzisiaj mamy już pewność, że eksperci nie pomylili się w swoich przewidywaniach. Z raportu McAfee Labs Threats Report: March 2018 wynika, że w minionym roku wzrost incydentów zanotowanych w sektorze medycznym podskoczył aż o 210%. Opracowanie zwraca również uwagę na większą ilość ransomware (59%) oraz złośliwego oprogramowania celującego w Mac OS (58%).

Przeczytaj także: Dane pacjentów w niebezpieczeństwie: raport McAfee Labs IX 2017

Najnowsze badania centrum badawczego McAfee Labs wyraźnie potwierdzają wysoką aktywność cyberprzestępców. Okazuje się, że w każdej sekundzie przeciętnie ujawnia się osiem nowych próbek złośliwego oprogramowania. Dostrzegalny jest również wzrost ilości ataków bezplikowych, w których stosuje się język skryptowy Microsoft PowerShell. Okazją dla przestępczych działań są również notowania kryptowaluty. Odnotowany w IV kwartale minionego roku skok wartości Bitcoina skłonił cyberprzestępców do przechwytywania cennych monet za pomocą wielu różnych metod, w tym szkodliwych aplikacji na Androida.
- Czwarty kwartał 2017 roku to bez dwóch zdań czas nowych narzędzi i strategii cyberprzestępczych, m.in. ataków bezplikowych czy wydobycia kryptowaluty. Co ciekawe, sprawdzone i skuteczne taktyki, jak choćby kampanie ransomware, były realizowane na większą skalę, aby stworzyć zasłonę dymną odwracającą uwagę od kluczowych ataków – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w McAfee Polska. – Wszystko po to, aby uzyskać dostęp do nowych źródeł zysku. Na przykład znaczny wzrost wartości Bitcoina sprawił, że wielu specjalistów od ransomware zaczęło rozszerzać swoją kryminalną działalność, przechwytując portfele Bitcoin i Monero. Odkryliśmy też aplikacje Android opracowane wyłącznie w celu wydobycia kryptowalut.

Cyberprzestępcy nie zaprzestali również korzystania z wirusów bezplikowych, w których używany jest Microsoft PowerShell. Statystyki pokazują, że w minionym roku ich liczba podskoczyła o 432%, czyniąc je tym samym grupą najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych zagrożeń.

fot. mat. prasowe

Opieka medyczna pozostaje na celowniku hakerów

Sektor medyczny w całym 2017 roku zanotował drastyczny wzrost liczby incydentów – aż o 211%


Sektor medyczny na celowniku


Choć liczba publicznie ujawnionych incydentów spadła w IV kwartale o 78%, sektor medyczny w całym 2017 roku zanotował drastyczny wzrost liczby incydentów – aż o 210%. Większość z nich – jak ustalili badacze z McAfee – wynikała z braku zgodności z najlepszymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa bądź z wykorzystania przez cyberprzestępców znanych luk w oprogramowaniu medycznym.
- Szpitale, przychodnie to łatwy cel dla cyberprzestępców, których żadna etyka nie powstrzyma przed szukaniem zysku – komentuje Christiaan Beek, główny inżynier w McAfee. – Nasze badania wykryły typowe błędy w oprogramowaniu i problemy z zachowaniem bezpieczeństwa, np. hasła zaszyte w programie, zdalne wykonywanie kodu, niepodpisane oprogramowanie sprzętowe itp. Zarówno organizacje medyczne, jak i autorzy programów dla służby zdrowia muszą dziś wykazywać się większą czujnością i skrupulatnością.

fot. mat. prasowe

Statystyki

Liczba nowych próbek ransomware wzrosła o 59% w ciągu czterech ostatnich kwartałów.


Zagrożenia w IV kwartale 2017 r.:


  • Wirusy bezplikowe. W IV kwartale nadal spadała liczba próbek złośliwego oprogramowania z użyciem JavaScript (o 9% mniej nowych próbek), a tymczasem nowe zagrożenia używające PowerShell zanotowały ponad trzykrotny wzrost (267%).
  • Incydenty bezpieczeństwa. McAfee Labs zanotował 222 publicznie ujawnione incydenty w IV kwartale, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z III kwartałem.
  • Wektory ataków. W IV kwartale i w całym roku 2017 listę najczęstszych wektorów otwiera złośliwe oprogramowanie, a za nim notujemy przechwytywanie kont, wycieki, rozproszoną odmowę usługi (DDoS) i wstrzyknięcie kodu.
  • Ransomware. Czwarty kwartał był okresem znacznych sukcesów w działaniach sektora i organów ścigania przeciwko przestępcom odpowiedzialnym za kampanie ransomware. Liczba nowych próbek ransomware wzrosła o 59% w ciągu czterech ostatnich kwartałów, a w samym IV kwartale o 35%. Całkowita liczba próbek ransomware wzrosła o 16% w ostatnim kwartale, osiągając poziom 14,8 milionów.
  • Złośliwe oprogramowanie mobilne. Nowe próbki w tej kategorii zanotowały spadek o 35% w porównaniu z III kwartałem. W skali roku 2017 całkowita liczba próbek złośliwego oprogramowania mobilnego wzrosła o 55%, a liczba nowych próbek spadła o 3%.
  • Ogólne dane dotyczące złośliwego oprogramowania. Liczba nowych próbek złośliwego oprogramowania wzrosła w IV kwartale o 32%. Całkowita liczba próbek złośliwego oprogramowania wzrosła o 10% w ciągu ostatnich czterech kwartałów.
  • Złośliwe oprogramowanie dla systemu Mac OS. Liczba nowych próbek złośliwego oprogramowania dla Mac OS wzrosła o 24% w IV kwartale. Całkowity wskaźnik złośliwego oprogramowania dla Mac OS wzrósł o 58% w roku 2017.
  • Makrowirusy. Wskaźnik makrowirusów skoczył o 53% w IV kwartale, ale spadł o 35% w skali całego roku 2017.
  • Kampanie spamowe. 97% ruchu botnetów spamowych w IV kwartale generował Necurs, dostawca spamu „lonely girl”, fałszywych komunikatów o cenach akcji i programów pobierających ransomware Lockey, oraz Gamut, nadawca wyłudzających dane wiadomości e-mail z ofertami pracy i rekrutacją osób do transferu środków pieniężnych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: