eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStres w pracy to nie problem szefa?

Stres w pracy to nie problem szefa?

2018-03-21 13:37

Stres w pracy to nie problem szefa?

Stres w pracy to nie problem szefa? © sorrapongs - Fotolia.com

O tym, ile popsuć może stres w pracy, mówi się już nie od dziś. Stresogenne sytuacje wpływają negatywnie na samopoczucie, motywację i efektywność pracownika, a także przekładają się na atmosferę w pracy. Czy pracodawcy starają się eliminować tego rodzaju sytuacje? Niestety nie wszyscy. Z badania "Okiem europejskich pracowników 2018" wynika, że w Polsce brak zainteresowania samopoczuciem psychicznym zatrudnionych jest zjawiskiem powszechnym.

Przeczytaj także: Stres w pracy: polscy pracownicy na czele Europy

Idealną sytuacją jest dobrze płatna, przyjemna i niestresująca praca. Niestety życie zazwyczaj dość szybko weryfikuje tego typu marzenia. Na codzienny stres w pracy, związany m.in. z natłokiem obowiązków i wykonywaniem zadań pod presją czasową, narzeka już 27% pracowników. Jednocześnie co trzeci zatrudniony utrzymuje, że pracodawca raczej nie jest zainteresowany zdrowiem psychicznym swoich podwładnych. Najbardziej narażone na stres są osoby w wieku 16-24 lata oraz pracownicy dużych korporacji (po 31% wskazań).
- „Pewien poziom stresu w miejscu pracy jest naturalny, wręcz zdrowy, jednak należy uważać, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Pracownicy, którzy nieustannie znajdują się w stanie podwyższonego stresu, są narażeni na doświadczenie wypalenia zawodowego lub na poważniejsze problemy związane ze zdrowiem psychicznym, co może mieć wpływ nie tylko na ich produktywność, ale również długotrwały wpływ na ich karierę czy życie osobiste. Dlatego w interesie pracodawcy jest pomaganie pracownikom w radzeniu sobie ze stresem i podejmowanie odpowiednich kroków, zanim problem przybierze na sile.” - komentuje Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP Polska.

fot. sorrapongs - Fotolia.com

Stres w pracy to nie problem szefa?

Polskich pracodawców nie interesuje dobre samopoczucie psychiczne pracowników.


Okazuje się jednak, że samopoczucie i kondycja psychiczna pracowników nie są tematami, który znajdują się w centrum zainteresowania polskich pracodawców - co trzeci badany twierdzi, że nie dostrzega, aby jego firmę interesowały tego rodzaju kwestie. Zaraz za nami są Włochy (16%), Wielka Brytania (14%) oraz Hiszpania (13%). Biorąc pod uwagę, że jesteśmy również najbardziej zestresowanym krajem, sytuacja nie napawa optymizmem.

Wyniki badania rzucają światło również na to, które branże doświadczają najwięcej stresu w pracy – na pierwszym miejscu znalazły się finanse (46%), zaraz potem gastronomia i rozrywka (38%) oraz opieka zdrowotna (38%).
- „Stres w pracy i problemy ze zdrowiem psychicznym są jednym z głównych powodów nieobecności pracowników w pracy oraz w dalszej konsekwencji rotacji w zatrudnieniu, co oznacza, że wspieranie pracowników jest nie tylko słuszne, ale jest to również opłacalna inwestycja w rozwój firmy. Inicjatywy powinny dotyczyć zarówno przyczyn stresu i problemów ze zdrowiem psychicznym, jak i pomocy pracownikom w radzeniu sobie z takimi sytuacjami, kiedy tylko się one pojawią. Tego rodzaju podejście uwzględnia stworzenie wspierającego modelu zarządzania i zdrowego środowiska pracy, jak również zapewnienie pracownikom programów wsparcia i usług w zakresie ochrony zdrowia w pracy, gdzie pracownicy mogliby się udać, aby porozmawiać o swoich problemach” – dodaje Magdalena Dacka.

O badaniach
Raport Okiem europejskich pracowników 2018 (ang. The Workforce View in Europe 2018) bada postawy pracowników wobec przyszłości pracy. Badanie dla ADP zostało przeprowadzone przez niezależną agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Próba badawcza składała się z 9 908 pracujących dorosłych w ośmiu krajach w Europie: we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Zjednoczonym Królestwie.

Przeczytaj także: Jasna strona stresu w pracy Jasna strona stresu w pracy

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • bajka99 / 2018-03-22 12:24:06

    U mnie czasami stres przed pracą zaczyna się już w niedzielę :( Wtedy też zdarzało się, że czułam się na tyle źle , że brałam nawet ziołowy lek na uspokojenie, nervomix control bardzo mi wtedy pomagał. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • bajka99 / 2018-03-22 12:24:14

    U mnie czasami stres przed pracą zaczyna się już w niedzielę :( Wtedy też zdarzało się, że czułam się na tyle źle , że brałam nawet ziołowy lek na uspokojenie, nervomix control bardzo mi wtedy pomagał. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: