Fortinet: najbardziej dotkliwe cyberataki IV kw. 2017 r.
2018-03-23 13:05
![Fortinet: najbardziej dotkliwe cyberataki IV kw. 2017 r. [© mkitina4 - Fotolia.com] Fortinet: najbardziej dotkliwe cyberataki IV kw. 2017 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zagrozenia-internetowe/Fortinet-najbardziej-dotkliwe-cyberataki-IV-kw-2017-r-203951-200x133crop.jpg)
Ransomware © mkitina4 - Fotolia.com
Firma Fortinet przedstawia raport obnażający najbardziej dotkliwe cyberataki, z jakimi musieliśmy się zmagać w ostatnich trzech miesiącach minionego roku. Okazuje się, że we znaki dawały się nam m.in. exploity, których wykryto o 82% więcej niż kwartał wcześniej. Wyraźną tendencją okazał się również wzrost udziału zagrożeń wycelowanych w urządzenia IoT. Na popularności nie straciły ransomware i cryptojacking.
Przeczytaj także: Cyberprzestępczość coraz bardziej wyrafinowana. Ransomware w górę o 16%
Znaczący wzrost liczby eksploitów i ruchu szyfrowanego
Dane zebrane przez Fortinet wskazują, że u schyłku minionego roku jedną firmę zaatakowały średnio 274 eksploity (programy żerujące na lukach w bezpieczeństwie). Taki wynik oznacza 82-procentowy wzrost względem poprzedniego kwartału. Większa niż ostatnio (25%) okazała się również liczba wykrytych rodzin złośliwego oprogramowania (o 25%) oraz unikalnych wariantów (19%), co wyraźnie dowodzi, że cyberprzestępcy nieustannie pracują nad nowymi sposobami dotarcia do swoich ofiar.
Statystyki wskazują również na wzrostową tendencję, jeżeli chodzi o udział ruchu szyfrowanego za pomocą protokołu HTTPS oraz SSL. W IV kwartale minionego roku jej średni udział podskoczył do poziomu 60%.
– Szyfrowanie może z pewnością pomóc w ochronie danych, ale jednocześnie powoduje ograniczenie widoczności sieci, co stanowi prawdziwe wyzwanie dla tradycyjnych rozwiązań bezpieczeństwa – podkreśla Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet.
Intensywność ataków na IoT
Trzy spośród dwudziestu największych ataków zostało zidentyfikowanych jako wymierzone w urządzenia IoT w firmach. W przeciwieństwie do wcześniejszych ataków, skoncentrowanych na jednym błędzie oprogramowania, nowe botnety IoT (np. Reaper, Hajime) wykorzystują wiele luk jednocześnie. Tego typu cyberatak jest znacznie trudniejszy do odparcia. O możliwościach Reapera świadczy wzrost liczby powiązanych z nim eksploitów z 50 tysięcy do 2,7 miliona w ciągu zaledwie kilku dni. Ponadto eksperci Fortinet wykryli czterokrotnie większą aktywność złośliwego oprogramowania atakującego kamery Wi-Fi.
fot. mkitina4 - Fotolia.com
Ransomware
Nie traci na popularności nastawione na wyłudzenie okupu oprogramowanie ransomware.
Niesłabnące trendy: ransomware i cryptojacking
Nie traci na popularności nastawione na wyłudzenie okupu oprogramowanie ransomware. Najbardziej rozpowszechnionym jego wariantem był Locky, a na drugim miejscu znalazł się GlobeImposter. Nastąpiła także interesująca zmiana w Darknecie. Bitcoin nie jest już jedyną kryptowalutą używaną do opłacania okupu, a cyberprzestępcy akceptują również np. Monero.
Rośnie zjawisko cryptojackingu - czyli wykorzystania złośliwego oprogramowania do wykopywania kryptowalut. Cyberprzestępcy wykorzystują moc obliczeniową komputerów niczego nieświadomych ofiar do ich wydobywania.
Industrial malware i kradzież danych za pomocą obrazów
Wzrasta liczba wykrytych luk bezpieczeństwa w przemysłowych systemach kontroli i bezpieczeństwa. Udane ataki tego typu mogą spowodować znaczne szkody o dalekosiężnych skutkach, np. zatrzymując dostawy energii elektrycznej.
W ostatnim czasie zestaw eksploitów Sundown został wykryty przez większą liczbę organizacji niż jakikolwiek inny. Sundown wykorzystuje steganografię, czyli rodzaj ataku, który osadza złośliwy kod w plikach graficznych. Ta metoda nie była przez ostatnie lata szeroko stosowana, jednak zdaje się być coraz częściej wykorzystywana przez cyberprzestępców.
– Cyberzagrożenia są coraz bardziej różnorodne i obecnie żadna organizacja nie może być pewna stabilności funkcjonowania bez odpowiednich zabezpieczeń informatycznych. Tradycyjne strategie oraz architektury bezpieczeństwa muszą być zastąpione przez zintegrowane i zautomatyzowane rozwiązania, które działają z dużą precyzją i szybkością – komentuje Jolanta Malak, regionalna dyrektor Fortinet na Polskę, Białoruś i Ukrainę.
Metodologia badania
Globalny raport zagrożeń informatycznych Fortinet to kwartalny przegląd, który stanowi zestawienie danych analitycznych zebranych przez laboratoria FortiGuard Labs. Ponadto Fortinet publikuje bezpłatny biuletyn informacyjny o zagrożeniach (Threat Intelligence Brief), analizujący największe niebezpieczeństwa związane ze złośliwym oprogramowaniem, wirusami i innymi zagrożeniami internetowymi, które zostały wykryte w ostatnim czasie wraz z linkami do wyników najważniejszych badań nad zdarzeniami z ostatniego tygodnia.
Przeczytaj także:
Cyberataki: szybsze i coraz bardziej zautomatyzowane
![Cyberataki: szybsze i coraz bardziej zautomatyzowane [© pixabay.com] Cyberataki: szybsze i coraz bardziej zautomatyzowane](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zagrozenia-internetowe/Cyberataki-szybsze-i-coraz-bardziej-zautomatyzowane-243996-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, hakerzy, cyberprzestępcy, trojany, malware, ransomware, cryptojacking, szkodliwe programy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)