eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy6 sposobów na bezpieczne i udane first minute

6 sposobów na bezpieczne i udane first minute

2018-03-26 12:29

6 sposobów na bezpieczne i udane first minute

Wakacje © fot. mat. prasowe

Dane Travelplanet.pl wskazują, że w 2016 roku na wybór oferty first minute zdecydował się co czwarty klient. To całkiem pokaźny wynik, biorąc chociażby pod uwagę, że przed dekadą taką opcję wybierało 15% konsumentów. I wprawdzie ciągle można mówić o dominacji last minute (wybiera je wciąż 40% turystów), to jednocześnie rośnie odsetek osób, które rezerwują wakacje z nawet rocznym wyprzedzeniem. Od urlopu dzieli nas jeszcze ładnych parę miesięcy. Mamy zatem czas, aby upolować okazję i zaplanować wypoczynek bez niespodzianek. Jak się do tego zabrać?

Przeczytaj także: Ile wydamy na majówkę i wakacje 2018?

Last minute cieszy się wśród Polaków wieloletnią już popularnością. Widać jednak, że odsetek zainteresowanych kupnem wycieczki na ostatnią chwilę sukcesywnie spada. Za taki obrót spraw odpowiada przede wszystkim to, że oferta last minute bywa znacznie okrojona, a ich cena wcale nie należy do najbardziej atrakcyjnych. Zainteresowanie turystów coraz częściej skupia się na ofercie first minute, którą zainteresowanie powoli, ale sukcesywnie wzrasta.
- Decyzję o urlopie coraz rzadziej odkładamy na ostatnią chwilę, bo oferta first minute gwarantuje większy wybór i zwykle również lepszą cenę, zwłaszcza, że coraz więcej biur podróży stara się, by zakup takiej wycieczki był bezpieczny i komfortowy. Touroperatorzy coraz częściej proponują ubezpieczenie zapewniające zwrot poniesionych kosztów w przypadku uzasadnionej rezygnacji z wyjazdu lub rozłożenie całej płatności na raty "0 procent". Do niedawna od kupna odstraszały także upadłości biur podróży w szczycie sezonu urlopowego. Po wprowadzeniu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną jak i pokrywa koszty powrotu z takiej imprezy to ryzyko również zostało zniwelowane – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

Jaki termin wyjazdu wybrać?


Raport „Zagraniczne wakacje Polaków”potwierdza, że gros Polaków (38 proc.) planuje swój urlop na lipiec i sierpień. Widać jednak, że nieco chętniej niż w poprzednich latach decydujemy się na odpoczynek poza wysokim sezonem - w 2017 roku na wyjazd w maju, czerwcu i wrześniu zdecydowało się 22% turystów, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost o 1 proc. I wprawdzie trudno tu mówić o jakimś niebywałym progresie, to jednak jest to dowód na pojawienie się pewnego trendu. Tym bardziej, że zmianie nawyków sprzyjają warunki klimatyczne. W Grecji, Bułgarii i Hiszpanii, dokąd jeździmy najchętniej, pogoda przed wakacjami jest już letnia, a oferty znacznie tańsze - w maju o średnio 560 zł na osobę, a w czerwcu - średnio o 268 zł.

Gdzie szukać najlepszej oferty?


Polacy coraz częściej szukają najlepszych okazji w Internecie. Z analizy agencji AdReport wynika, że tylko w samym czerwcu 2017 roku, biura podróży wyemitowały w sieci 42 kampanie reklamowe o łącznej wartości 718 tysięcy złotych, co jest jasną wskazówką, gdzie kumulują swoje wysiłki sprzedażowe. Z badań Eurobarometru wynika również, że wakacje "w Internecie" planuje już połowa Polaków. a 46 proc. z nich - także je tam kupuje. Do niedawna statystyki sugerowały, że kontakt z przedstawicielem biura podróży pomagał w podjęciu ostatecznej decyzji. Rodacy coraz częściej szukają jednak opinii na temat danego wyjazdu lub destynacji w mediach społecznościowych i na forach internetowych, a informacje agentów weryfikują np. za pomocą map Google, które pomagają ocenić, jak blisko morza czy lotniska znajduje się dana lokalizacja.

Jakie ubezpieczenie zabrać?


Niestety, Polacy nie zawsze dbają o zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Kupuje je tylko co szósty badany spędzający wakacje w Polsce. "Zawsze" robi tak 7 procent, "czasami" - co dziesiąty. Wyjeżdżając za granicę ubezpieczamy się co prawda częściej, ale 28 proc. to też nie jest najlepszy wynik, tym bardziej, że konsekwencje tej niefrasobliwości mogą być dotkliwe. Wielu z nas liczy jednak wyłącznie na ochronę Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. EKUZ nie gwarantuje jednak bezpłatnej opieki medycznej, tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów, a i to tylko w wybranych krajach. Oprócz karty EKUZ powinniśmy zatem zadbać o całkowitą ochronę. Jeżeli urlop spędzamy w kraju, podstawą jest polisa Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.
Jeśli poszkodowany złamał nogę np. podczas wspinaczki, poparzył się lub doznał innego trwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo ubiegać się o świadczenie z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.
Decydując się na pełny zakres ochrony mamy zapewnione również pokrycie kosztów leczenia powypadkowego, świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu i inne.
– W takiej sytuacji bardzo ważna jest suma ubezpieczenia, ponieważ to od niej zależy wysokość wypłaconego świadczenia. Jeżeli suma ubezpieczenia jest zbyt niska, zwrot, jaki otrzymamy może nie pokryć wszystkich kosztów powstałych na skutek wypadku – dodaje Anna Materny.
A co w sytuacji, gdy to nie my poniesiemy szkodę, ale w wyniku naszych działań ucierpią osoby trzecie? Jeżeli nasza polisa jest rozszerzona o wariant odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, to nie powinniśmy się martwić, ponieważ w większości przypadków ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie i ureguluje za nas powstałe koszty – w przeciwnym razie będziemy musieli pokryć je z własnej kieszeni.

Jak przygotować się do wyjazdu?


Kilka zwrotów w języku kraju, do którego jedziemy, nie zaszkodzi, choć internetowe translatory skutecznie rozwiązują większość komunikacyjnych problemów. Z tego też względu warto jednak pomyśleć nad transferem danych internetowych. Od 2017 roku obowiązuje co prawda zasada "roam like at home", ale o kilku kwestiach nadal trzeba pamiętać. Po pierwsze - zasada obowiązuje jedynie w krajach Unii Europejskiej (uwaga na Szwajcarię, Norwegię, Monako, San Marino i Islandię), po drugie - stawki za transfer danych internetowych uzależnione są od posiadanej taryfy. Aplikacje, które mogą się przydać (np. mapy czy translatory) warto więc ściągnąć na telefon, by nie liczyć ani na tani transfer, ani na dobry zasięg. Elementem, o którym nie wolno zapomnieć, zwłaszcza jeśli wybieramy się do egzotycznego kraju, są jednak szczepienia. Aby sprawdzić, jakie są nam potrzebne, można zajrzeć na stronę internetową www.szczepieniadlapodrozujacych.pl, ale kompleksową informację na temat wymagań stawianych turystom udostępnia także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort monitoruje ponadto sytuację społeczno-gospodarczą w popularnych destynacjach.

Jak bezpiecznie wynająć auto?


Wynajmując auto, nie należy kierować się wyłącznie ceną widniejącą za jego szybą. Zdarza się, że jest tam kwota przed opodatkowaniem, a o ostatecznym koszcie dowiadujemy się przy podpisaniu umowy. Ponadto, trzeba także sprawdzić, na jakich zasadach następuje rozliczenie po zakończeniu wynajęcia pojazdu. Często w korzystnie wyglądającej ofercie znajdują się dodatkowe zapisane koszty związane z ilością przejechanych kilometrów. Powinniśmy sprawdzić, czy występują jakiekolwiek limity kilometrowe, co jest szczególnie istotne jeśli planujemy dalekie ekspedycje. Wówczas powinniśmy wybrać ofertę droższą, ale bez kilometrowego ograniczenia. Dodatkowy kierowca mogący prowadzić pojazd, fotelik dla dziecka czy bagażnik na dach - to wszystko może być ujęte w dodatkowych opłatach związanych z wynajęciem pojazdu. Niezbędnym jest również dokonanie wnikliwej analizy warunków ubezpieczenia wynajmowanego pojazdu. O ile ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawarte w cenie wynajmu, o tyle AC już niekoniecznie, a to właśnie ubezpieczenie AC jest przydatne, gdy kierowca spowoduje wypadek. AC może pokryć wszystkie szkody lub tylko określoną ich część, zależnie od udziału własnego, na który godzimy się przy podpisywaniu zobowiązania.
- Nie wszystkie uszkodzenia pojazdu objęte są zakresem odpowiedzialności wynikającym z posiadanej umowy . np. - uszkodzenia opon oraz szyb są często z niej wyłączone i jeśli chcemy ustrzec się przed ponoszeniem dodatkowych kosztów naprawy - warto zdecydować się na rozszerzone zakresu ubezpieczenia. Może ono być minimalnie droższe od standardowej opcji, ale gwarantuje pełne pokrycie kosztów – mówi Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer.

Warto być w kontakcie


Bez względu na to dokąd jedziemy i jak zamierzamy tam dojechać, należy powiadomić o swoich planach rodzinę i ustalić częstotliwość kontaktu. Dodatkowo, warto mieć przy sobie listę niezbędnych informacji – lokalizację ambasady Polski w danym kraju oraz numery telefonów alarmowych. Na szczęście, Ministerstwo Spraw Zagranicznych stworzyło aplikację mobilną, dzięki której nie musimy gromadzić ich samodzielnie. Warto ją zainstalować.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • paulmyk / 2018-03-27 15:12:59

    Generalnie trzeba wiedzieć, kiedy biura mają swoje promocje, w jakich okresach rzucają oferty i można wtedy liczyć na to że złapiemy wymarzone wakacje w naprawdę dobrej cenie, w Itace do 30 marca promocja na wakacje 2018 trwa więc zaraz na początku rezerwowaliśmy, tym bardziej, że potem będą hotele przebrane, o daty będzie trudno a tak to całe planowanie mamy już z głowy odpowiedz ] [ cytuj ]

  • indygo123 / 2018-03-31 20:08:49

    My wolimy z mężem first minute, bo jest o wiele większy wybór, a ceny wcale nie są wysokie. My tak latamy rodzinnie od dwóch lat z biurem Soltur i jestem zachwycona. Zero stresu jak z last minute, bardzo fajna obsługa i zawsze te wyjazdy są na najwyższym poziomie ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: