eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCzy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?

Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?

2018-03-27 09:56

Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?

Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka? © Syda Productions - Fotolia.com

Facebook to już nie tylko medium społecznościowe, ale również niemal nieodłączna część naszej popkultury. Za jego sprawą przeszło 15 milionów Polaków nie tylko utrzymuje kontakt ze znajomymi, ale również ma natychmiastowy dostęp do niusów i rozrywki. Okazuje się jednak, że rzesza polskich fejsbukowiczów to nie tylko dorośli, ale też spora grupa nastolatków oraz dzieci, które w sposób szczególny są narażone na czyhające na tym portalu zagrożenia. Jak chronić dziecko przed niepożądanym działaniem Facebooka?

Przeczytaj także: Czy dbamy o prywatność w sieci?

Facebook to już nieodłączna część polskiej rzeczywistości. Z ubiegłorocznego, czerwcowego badania statista.com wynika, że z serwisu Marka Zuckerberga korzysta już przeszło 15 milionów naszych rodaków, z czego co ósme konto (12%) jest własnością osoby pomiędzy 13. a 17. rokiem życia. Łatwo zatem policzyć, że na generowane przez Facebooka niebezpieczeństwo potencjalnie narażone jest 1,8 miliona polskich nastolatków. O jakie zagrożenia tu chodzi? M.in. o możliwość uzależnienia od portalu, zaburzenia kognitywne czy wykluczenie społeczne.
- Współcześnie zdarzają się sytuacje, w których dzieci poniżej 13 roku życia, wbrew regulaminowi Facebooka, posiadają na nim konto. Według statystyk angielskiej organizacji zapobiegającej okrucieństwu wobec dzieci (NSPCC) aż 1/5 dzieci w wieku od ośmiu do jedenastu lat ma profil w mediach społecznościowych. Często dochodzi do sytuacji, w których to rodzice inicjują aktywność internetową dzieci, zakładając im konta. Zdarza się im uprawiać na nich tzw. parental trolling, polegający na publikowaniu ich zdjęć oraz filmów, które w konsekwencji mogą je kompromitować, a w przeszłości być powodem do szykanowania ze strony rówieśników – tłumaczy Kamil Sadkowski z ESET.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?

Uważaj na fałszywych przyjaciół Twojego dziecka oraz na to, co ono publikuje.


Czy Facebook może zadecydować o przyszłości Twojego dziecka


Specjaliści dowodzą, że odpowiedź na to pytanie to niestety "tak". James Steyer, psycholog z Common Sense Media uważa, że nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych może doprowadzić dzieci do zatracenia się w wirtualnym świecie i utracenia zdolności porozumiewania się rówieśnikami twarzą w twarz. Warto bowiem pamiętać, że ekran ani nie mówi, ani też nie pokazuje emocji. Jak wskazuje Steyer, niektóre dzieci wolą wysyłać wiadomości swoim kolegom na Facebooku, zamiast rozmawiać z nimi twarzą w twarz, nawet jeśli przebywają w tym samym pokoju. Badacz twierdzi również, że niekontrolowana obecność dziecka na portalu może mieć wpływ na rozwój społeczny, emocjonalny i kognitywny młodych ludzi, w szczególności u nastolatków, którzy wykazują tendencje narcystyczne. Ponadto, badania na Uniwersytecie w Bergen mówią o tym, że uzależnienie od Facebooka jest bardziej prawdopodobne wśród młodszych użytkowników i może mieć negatywny wpływ na ich życie.
- Za każdym razem, gdy dziecko lub nastolatek, publikuje cokolwiek w sieci, pozostawia po sobie ślad. Tworzy w ten sposób swój wizerunek, który niekoniecznie może być odbierany pozytywnie. Współcześnie coraz częściej pracodawcy w trakcie procesu rekrutacyjnego sprawdzają profile społecznościowe przyszłych kandydatów. To jeden z powodów, dla których warto kontrolować treści, jakie dziecko zamieszcza w sieci – dodaje Kamil Sadkowski z ESET.

Uważaj na fałszywych przyjaciół Twojego dziecka oraz na to, co ono publikuje


Upokarzanie i mowa nienawiści w stosunku do dziecka, to nie jedyne zagrożenia czyhające na najmłodszych w mediach społecznościowych. W opinii Wesleya Tagtmeyera z FBI, zamieszczonej w serwisie Screen Retriver, aż 70 procent dzieci przyjmuje prośby o dodanie do znajomych na Facebooku niezależnie od tego, czy zna taką osobę. W ten sposób naraża się na zdobycie fałszywych przyjaciół oraz potencjalny kontakt z pedofilem.
- Niebezpieczny „znajomy” może wykorzystać naiwność dziecka, wydobywając od niego informacje o rodzicach, szkole, poznać jego sekrety, a nawet adres jego zamieszkania. Rolą rodzica powinno być uświadomienie dziecku, jakich informacji nie powinno zamieszczać na portalach społecznościowych. Dzięki temu będzie mogło ochronić siebie przed zagrożeniami – komentuje Kamil Sadkowski.

Facebook może być bezpieczny


Ustawienia prywatności są bardzo istotnym elementem serwisu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej polityki możemy uchronić dziecko przed opisanymi zagrożeniami. Kamil Sadkowski z ESET proponuje wprowadzić w życie kilka zasad, które mogą wyeliminować negatywny wpływ serwisu na pociechę.
  • Edukacja. Należy uświadomić dziecku, jakie informacje może udostępniać na Facebooku oraz przedstawić mu zasady netykiety, czyli reguły poprawnego zachowywania się w sieci.
  • Polityka prywatności. Treści zamieszczane na Facebooku mogą być widoczne publicznie, dla naszych znajomych lub bliskich. Warto pokazać dziecku funkcje możliwości zmiany ustawień oraz zweryfikować z pociechą swój profil za pomocą funkcji „Wyświetl jako”. Wówczas dziecko zobaczy, jakie informacje oraz zdjęcia wyświetlane są nieznajomym.
  • Zasada ograniczonego zaufania. Ufaj, ale również kontroluj aktywność swojego dziecka w sieci. Za pomocą programów do kontroli rodzicielskiej możesz przyznać dostęp nastolatkowi do konkretnych stron lub aplikacji, a także ograniczyć czasowo możliwość korzystania z nich.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: