eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 12/2018

Europa: wydarzenia tygodnia 12/2018

2018-03-25 11:14

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 11/2018

  • Brexit powoli staje się faktem. Kolejna runda negocjacji ws. Brexitu została zakończona. Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o wyjściu z UE, a z nieuregulowanych ważnych spraw pozostała tylko kwestia granicy z Irlandią. Poczyniono też kalkulacje dot. kosztów Brexitu. Szacuje się, że ten "rozwód" może kosztować gospodarkę nawet 8 proc. wzrostu PKB. Negocjatorzy porozumieli się w sprawie okresu przejściowego, praw obywateli i rozliczeń finansowych. Przywódcy 27 państw unijnych poznali projekt porozumienia regulującego przyszłe stosunki z Wielką Brytanią.
  • Stany zjednoczone jednostronnie zmieniają taryfy celne na towary z UE. Dotyczy to importu do USA europejskiej stali i aluminium. Na ostatnim szczycie w Brukseli przywódcy krajów UE wezwali USA do stałego wykluczenia Wspólnoty z nowych taryf na stal i aluminium. Skutek jest taki, że Stany Zjednoczone wyłączą czasowo (wyłączenie ma obowiązywać do maja). Mam wrażenie, że jest to próba presji zmuszających partnerów do ustępstwa w innych sprawach. Początkowo decyzja o stali i aluminium była bez wyjątków, a później warunkowo zawieszono ją dla NAFTY ( dla Meksyku i Kanady, które wraz USA tworzą NAFTA). Warunkowe zawieszenie nowej tabeli ceł Biały Dom uzależnił od zgody rządów Meksyku i Kanady na renegocjacje umowy NAFTA. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że podobna technika została przyjęta wobec UE. Ciekawe, co UE będzie musiała dać, gdzie ustąpić, aby USA zgodziły się na trwałe zawieszenie nowej tabeli ceł...
  • Został opublikowany optymistyczny raport PayPal i Deloitte pt. "Nowe Tygrysy Europy". Dotyczy gospodarek 13 państw unijnej flanki wschodniej a więc obok Polski są to m.in.: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia. Z raportu wynika, że na wzrost regionu miały znaczący wpływ inwestycje w dużym stopniu wspomagane funduszami unijnymi. Raport zwraca uwagę na to, że na zmianę sytuacji w tych krajach miał także rozwój infrastruktury cyfrowej. Wg danych z 2017 ponad 80 proc. gospodarstw domowych miało dostęp do internetu. W ostatnich 11 latach udział przychodów z e-commerce w obrotach firm wzrósł trzykrotnie, a odsetek przedsiębiorstw przyjmujących zamówienia online wzrósł w tym okresie o 81 proc. Dynamicznie rozwija się przedsiębiorczość, a dotąd lokalne firmy coraz częściej przedstawiają swoje możliwości za granicę, przy czym 56 proc. PKB regionu, jest generowane poprzez eksport. W grupie małych i średnich firm unijnych na 22 mln aż 5,2 mln to firmy zlokalizowane a analizowanym regionie.
  • Jedno z największych przejęć w ostatnich latach. Bayer otrzymał niezbędne zgody na przejęcie koncernu rolniczo-chemicznego Monsanto. Wartość transakcji 62,5 mld USD. Bayer to europejski gigant działający od 1863r. To jeden z największych koncernów chemicznych i farmaceutycznych na świecie. Jego duża część działalności związana jest z rolnictwem. Monsanto, to globalny koncern zajmujący się chemią organiczną i biochemią w stosowaną w rolnictwie. Znany jest z rynkowego obrotu m.in. genetycznie modyfikowanym ziarnem siewnym i hormonami wzrostu dla bydła. Firma działa od 1901 roku. O zgodę na tę transakcję ubiegał się Bayer od 2016 roku. By doszło do transakcji musiały się odbyć negocjacje w sprawie ceny, a także niemiecki koncern musiał uzyskać zgody urzędów antymonopolowych m.in. w USA i Unii Europejskiej. Po spełnieniu powyższych wymagań prawnych powstanie największa na świecie firma zajmująca się chemią i rolnictwem.
  • Ukraińcy mają znaczący wpływ na sytuację na polskim rynku pracy. Z "Barometru Imigracji Zarobkowej" wynika wiele ciekawych informacji. Niemal 40 proc. dużych polskich firm zatrudnia Ukraińców. Pozostała część polskich firm jest zainteresowana ich zatrudnieniem (chodzi o zatrudnienie na niskich szczeblach). Ukraińscy pracownicy przyjeżdżają w większości na okres do 3 miesięcy, chcą jak najwięcej zarobić, odłożyć i wracać z powrotem do kraju. 91 proc. szefów polskich firm ma pozytywny lub neutralny stosunek do imigrantów z Ukrainy, a 62 proc. planuje w najbliższym czasie ponownie przyjechać do pracy w Polsce. Przyjeżdżający korzystają z uproszczonej procedury zatrudniania w Polsce, na ogół legalnie pracują nawet przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. Najczęściej pracują fizycznie (3 na czterech pracowników). 16 proc. szuka zajęcia w usługach (hotelarstwie, fryzjerstwie, gastronomii i opiece nad dziećmi). W Polsce Ukrainiec zarabia średnio cztery razy więcej niż w swoim kraju. 44 proc. badanych stwierdza, że odpowiadają im warunki zatrudnienia. Minimalizują wydatki, pieniądze odkładają i zabierają z powrotem do kraju. Okazuje się, że do Polski przyjeżdżają też Białorusini.
  • Boeing zdobywa w Europie nowego przewoźnika. Będzie nim Ukraine International Airlines (UIA). Dotąd flota tego przewoźnika składała się głównie z wysłużonych (ok.30-letnich) samolotów Boeing 767. Flota UIA liczy obecnie 43 samoloty, w tym cztery B767-300ER, 33 Boeingi 737 i pięć Embraerów 190. Tygodniowo obsługują ponad 1100 lotów do ponad 80 miast na świecie. Od przyszłego roku będą one zastępowane Boeingami 777-200ER. Będzie on obsługiwał trasy do Nowego Jorku, Pekinu i Bangkoku. I w tym przypadku nie będą to samoloty w pełni nowe. Będą one przejmowane od firm, które starają się mieć jak najnowszy sprzęt i pozbywają się dotychczas używanych maszyn. Warto dodać, że Boeing 777-200ER to krótsza wersja jednego z największych na świecie samolotu pasażerskiego, który na pokład zabierze 361 pasażerów. Tygodniowo obsługują ponad 1100 lotów do ponad 80 miast na świecie.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Europejskie przykłady. NOWE TECHNOLOGIE MOGĄ POPRAWIĆ JAKOŚĆ OPIEKI ZDROWOTNEJ BEZ GENEROWANIA NADMIERNYCH KOSZTÓW.

Opieka zdrowotna w Europie stoi przed wieloma wyzwaniami. Odpowiedzią na nie może być zastosowanie najnowszych technologii, jak sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość, drukowanie przestrzenne czy internet rzeczy. Przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań finansowych wdrożenie takich technologii nie musi się wiązać ze zbyt dużymi kosztami – oceniają eksperci BNP Paribas Leasing Solutions w opracowaniu poświęconym rynkowi opieki zdrowotnej w Europie.

Służba zdrowia w Europie mierzy się z licznymi wyzwaniami. Są wśród nich kwestie finansowe, rosnące oczekiwania pacjentów, problem z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników, starzejące się społeczeństwa, czy coraz częściej pojawiające się dolegliwości chroniczne u pacjentów. Wyraźnym trendem w europejskiej służbie zdrowia jest przesuwanie nacisku z leczenia na zapobieganie.

Nowe technologie mogą poprawić jakość opieki zdrowotnej w Europie. Branża zdrowotna, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii czy Niemczech, wypracowuje wiele ważnych innowacji. Liczne startupy pozyskują kapitał, by tworzyć nowe rozwiązania dla opieki zdrowotnej, przynoszące korzyści dla wszystkich stron.

– Technologia ma ogromny potencjał, by usprawnić opiekę zdrowotną. Jest to jednak związane z wysokimi kosztami. Każda placówka pilnuje wydatków, a zastosowanie najnowszych technologii może być dużym obciążeniem. Rozwiązaniem mogą być nowoczesne usługi finansowe, takie jak pożyczki leasingowe – mówi Monika Kuligowska, dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Technology Solutions w BNP Paribas Leasing Solutions.

Dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania finansowe dają dostęp do najnowocześniejszego sprzętu bez konieczności ponoszenia dużych jednorazowych wydatków, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Usługi są kompleksowe, obejmują także utrzymanie i serwisowanie sprzętu. Pożyczki leasingowe stały się fundamentem działania w klinikach prywatnych i w państwowej opiece medycznej.

Jedną z odpowiedzi na wyzwania stojące przed opieką zdrowotną jest szersze zastosowanie sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence, AI) i big data. Powtarzalne czynności, jak płatności czy przypominanie o terminach wizyt, są w coraz większym stopniu automatyzowane. Wirtualni asystenci czy boty mogą tworzyć raporty i analizy leczenia, a także umawiać pacjentów. Analiza danych i sztuczna inteligencja są też wykorzystywane w testach i tworzeniu nowych leków, medycynie precyzyjnej czy diagnozie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę OpenText, co czwarty pacjent ocenia, że diagnoza medyczna postawiona przez AI będzie dokładniejsza.

Rozwiązaniem kwestii niedoboru wykwalifikowanych pielęgniarek, pielęgniarzy i opiekunów jest rozwój urządzeń, dzięki którym pacjent sam może na bieżąco obserwować stan swojego zdrowia. Mowa tu m.in. o urządzeniach monitorujących rytm serca, ciśnienie krwi, jakość snu, czy wykonywane ćwiczenia. Dzięki nim pacjent może sprawdzać swój stan zdrowia w domu, nie fatygując się do przychodni czy szpitala. Powstają też bardziej zaawansowane narzędzia, jak rękawice dla osób po kontuzjach mięśniowych czy neurologicznych. Potencjał tego rynku jest ogromny: firma badawcza CSS Insight szacuje, że jego wartość w 2020 r. może sięgnąć 34 mld dolarów.

Dużą rolę w medycynie ma do odegrania również wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality, VR), która może usprawnić proces nauki studentów kierunków medycznych. Urządzenia VR mogą również pomóc pacjentom zrelaksować się lub wesprzeć ćwiczenia rehabilitacyjne. Lekarze będą mogli przećwiczyć trudne zabiegi w przestrzeni wirtualnej, co może z kolei skrócić czas realnych operacji. Magazyn Fast Company szacuje, że już niebawem rynek VR i AR (augmented reality) może być wart 150 mld dolarów.

Ogromny potencjał drzemie w Internecie Rzeczy (Internet of Things, IoT), dotychczas mało wykorzystywanym w medycynie. Połączenie urządzeń medycznych ze szpitalnymi bazami danych i oprogramowaniem może poprawić jakość usług, diagnozy, zarządzanie zapasami, a także samo leczenie. Przykładowo, połączenie inhalatorów czy urządzeń mierzących poziom cukru we krwi z Internetem pozwoli lekarzom śledzić, jak pacjent przestrzega zaleceń i za pomocą aplikacji na telefon przypominać mu by zażył lek. Lekarze będą na bieżąco ze stanem zdrowia pacjentów, bez konieczności wizyt, co pozwoli im przeznaczyć czas na badania, szkolenie, czy operacje. Zdaniem firmy konsultingowej Bain, przychody ze sprzedaży urządzeń zintegrowanych z siecią wraz z oprogramowaniem mogą w 2020 r. sięgnąć 470 mld dolarów.

Również drukowanie przestrzenne może mieć duże zastosowanie w medycynie. Co prawda obecnie drukarki 3D nie są szeroko stosowane w opiece zdrowotnej ze względu na wysokie koszty, jednak za ich pomocą może powstać skóra dla osób poparzonych, szyny medyczne czy inne urządzenia. Firma badawczo-konsultingowa Frost & Sullivan ocenia, że rynek drukarek 3D w medycynie w 2025 r. może być wart 6 mld dolarów.

Monika Kuligowska, dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Technology Solutions w BNP Paribas Leasing Solutions

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: