eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajlepsze Miejsca Pracy Polska 2018

Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2018

2018-03-28 13:04

Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2018

Poznaliśmy 25 Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2018 © Thanaphum - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Instytut Great Place to Work ogłosił zwycięzców konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2018. Przy ocenie kandydatów kluczowe znaczenie odegrały przeświadczenie o uczciwości firmy oraz traktowaniu każdego pracownika jak człowieka i pełnoprawnego członka zespołu. W kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób tym razem zwyciężyło Cisco Poland. Liderem średnich firm okazał się Mercedes-Benz Bank.

Przeczytaj także: Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2017

To już 10., a więc jubileuszowa edycja konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska. Tym razem o miano pracodawcy idealnego walczyła rekordowa liczba uczestników. Do badania przystąpiło aż 113 firm, zatrudniających łącznie około 60 tys. pracowników. 43 z nich to debiutanci, spośród których aż 8 znalazło się na liście najlepszych. Pozostałych 17 to organizacje, które brały udział w poprzednich edycjach badania i najwyraźniej nie zaprzestały swoich dążeń do stworzenia przyjaznego, opartego na zaufaniu i szacunku środowiska pracy.
„Z punktu widzenia lidera zaufanie jest decyzją o podjęciu konkretnego ryzyka w relacjach ze współpracownikami. Najlepsi z najlepszych z sukcesem podejmują to ryzyko, bo ich organizacje rządzą się przekonaniami, wartościami i zasadami, które są zapisane w DNA firmy i od których nie ma odstępstw.” – mówi Marzena Winczo-Gasik, szef zespołu Culture Audit© w Great Place to Work® w Polsce.

Rzut oka na listę zwycięzców wystarcza, aby zauważyć, jak silną pozycję wypracowała sobie branża IT. Jej reprezentanci zajęli 6 pierwszych miejsc w kategorii dużych firm. Silną reprezentację miała również branża usług profesjonalnych oraz firmy działające w sektorze handlu detalicznego (po 5 firm).

Z analizy wyników ankiety pracowniczej, które w standardzie badawczym Great Place to Work® wpływają w 2/3 na finalną ocenę firmy, ale także z danych ogólnopolskiego sondażu, wynika, że dla pozytywnej oceny miejsca pracy kluczowe znaczenie mają następujące aspekty: przeświadczenie, że firma prowadzona jest w etyczny i uczciwy sposób, poczucie, że kierownictwo dostrzega w pracowniku człowieka i że każdy jest traktowany jako pełnoprawny członek zespołu, bez względu na zajmowane stanowisko. Podczas gdy w firmach reprezentujących średnią krajową pozytywne oceny w kluczowych aspektach kształtowały się na poziomie od 49% do 55%, to w przypadku laureatów Listy Najlepszych Miejsc Pracy odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosił 80% i więcej.
„To porównanie pokazuje, że naszym laureatom udaje się trafiać w niekoniecznie oczywiste oczekiwania pracowników. Co więcej, takich oczekiwań nie da się spełniać prostym ruchem, jakąś powierzchowną ‘regulacją’ czy pustosłowiem. Taką fasadę pracownicy potrafiliby bardzo szybko zdemaskować. O skuteczności laureatów w trafianiu do serc pracowników niech świadczy fakt, że średnio 81% osób zatrudnionych w nagrodzonych w tym roku firmach jest gotowych potwierdzić, że ich firmy to ‘wspaniałe miejsca pracy’. Dla porównania, tylko 46% osób zapytanych przez nas w odrębnym ogólnopolskim sondażu potwierdziło, że ich firmy są ‘wspaniałe’.” – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to Work® w Polsce.

Podczas jubileuszowej Gali „Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2018” wręczone zostały także dodatkowe wyróżnienia. 3 firmy (w kolejności alfabetycznej): Akamai Technologies, Objectivity oraz Sii Polska otrzymały tytuł „Najlepszego Miejsca Pracy dla Millenialsów”. Od przyszłego roku Great Place to Work® w Polsce planuje wprowadzić osobny ranking promujący miejsca pracy szczególnie przyjazne dla pracowników z pokolenia Y, czyli dla młodych ludzi urodzonych po 1980 roku.

Kolejnym specjalnym wyróżnieniem był tytuł Rzecznika Standardu Etyki, które otrzymały 22 firmy spośród tegorocznych laureatów (były to firmy, które na etapie badania zadeklarowały chęć ubiegania się o to dodatkowe wyróżnienie). Tytuł Rzecznika Standardu Etyki jest przyznawany przez Partnera Strategicznego Gali Great Place to Work® – Global Compact Network Poland, tym firmom, które chcą nie tylko rozwijać u siebie wyjątkowe relacje z pracownikami, ale także budować trwałą przewagę konkurencyjną w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność. Tym samym 22 tegorocznych laureatów konkursu Great Place to Work® dołączyło do elitarnej grupy firm, które spełniają Standardy Programu Etycznego, dokumentu opracowanego w 2015 r. przez Global Compact Network Poland w oparciu o wytyczne ONZ.

fot. mat. prasowe

25 Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce

Na szczególną uwagę zasługuje wciąż niezwykle silna pozycja branży IT


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: