Zaufanie firm na szczycie, pomimo obaw o inflację
2018-04-04 13:11
Zaufanie firm wspina się na nowe szczyty © Boggy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Optymizm firm w górę. Korzysta IT, tracą dobra luksusowe
Fidelity 2018 Analyst Survey to opracowanie bazujące na opiniach 143 analityków Fidelity International, którzy każdego roku odbywają niemal 16 000 spotkań z władzami poszczególnych spółek. Ich obserwacje dowodzą, że zaufanie firm rośnie już od 2016 roku i znajduje się obecnie na nienotowanych od pół dekady szczytach. Jest to bez wątpienia dobry prognostyk na kolejne 12 miesięcy.Sygnałów ostrzegawczych mało, ale ostrożność pozostaje wskazana
Wprawdzie na poszczególnych rynkach dostrzegalny jest wzrost zmienności, ale jednocześnie badanie nie daje podstaw, by sądzić, że świetne warunki ulegną załamaniu, brak jest również wyraźnych sygnałów ostrzegawczych.
Powodów do obaw nie daje inflacja. Rosnące koszty, płace oraz ceny wytworzonych produktów, wraz ze wzrostem kosztów finansowania, mogą doprowadzić do zaostrzenia polityki monetarnej. Ograniczy to wzrost realnego popytu i wymusi na spółkach cięcia inwestycji i planów wydatkowych. Wprawdzie analitycy Fidelity International informują o umiarkowanym wzroście kosztów produkcji i presji na wynagrodzenia oraz ograniczonej sile cenotwórczej spółek, to jednocześnie z przekonaniem oczekują, że inflacja po stronie producentów pozostanie na poziomie równym bądź niższym inflacji konsumenckiej.
fot. mat. prasowe
Globalny sentyment przedsiębiorstw na 5-letnim szczycie
Zgodnie ze słowami Marty Dropkin, Head of Research, Fixed Income, Fidelity International:
“Zazwyczaj na tym etapie cyklu dźwignia finansowa zaczyna rosnąć, gdyż spółki stają się zbyt pewne siebie. Co więcej, całkowite zadłużenie na świecie (zarówno prywatne jak i publiczne) wzrosło do rekordowego poziomu, dużo wyższego niż przedkryzysowy. Sprawia to wszystkie główne gospodarki są bardziej wrażliwe na rosnące stopy procentowe niż kiedykolwiek wcześniej. Nie będzie zatem zaskoczeniem, jeżeli poziomy dźwigni oraz spodziewanych bankructw wzrosną, a bilanse spółek pogorszą się. Jednak nasze dane tego nie potwierdzają. Odmiennie, nasze badanie wskazuje na silne bilanse spółek w różnych sektorach; stabilne są potrzeby finansowe, koszty nakładów i odsetek bankructw; w dodatku dźwignia spadała nieznacznie na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy – co odzwierciedla ostrożne wykorzystanie kapitału pomimo utrzymującego się od lat wzrostu gospodarczego”.
Zaufanie we wszystkich sektorach i regionach
Zaufanie jest szokująco jednorodne w przekroju sektorowym i regionalnym, i silniejsze niż rok temu praktycznie w każdym obszarze oprócz technologii, gdzie poziom zaufania był niezwykle wysoki już wcześniej.
fot. mat. prasowe
Fidelity Sentiment Indicator
Michael Sayers, Head of Research, Equities, Fidelity International komentuje:
“Zarządy dostrzegają łagodne warunki na horyzoncie, dostosowując do nich swoje plany. W większym stopniu niż w latach ubiegłych pokładają wiarę w rosnący popyt, utrzymując przy tym koszty w ryzach. Tym, co jest główną różnicą w porównaniu do poprzednich lat, są ponowne inwestycje w kapitał produkcyjny. Łożą środki na technologię, by pozostać innowacyjnymi i konkurencyjnymi, jednocześnie stopniowo podnosząc płace. Są chętne, by wykorzystywać rosnące zyski w celu wypłaty większej dywidendy lub skupu akcji własnych, wypatrując również okazji w obszarze fuzji i przejęć. Są przekonane, że ich bilanse są zdrowe, nie tylko z powodu cięć kosztów i racjonalizacji wydatków, ale również dlatego, że wiele z nich wykorzystało hossę na rynkach długu, aby zrefinansować swoje zadłużenie po niższej stopie i wydłużyć jego zapadalność.
fot. mat. prasowe
Fidelity Sentiment Indicator wg sektorów
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)