Łódź zmienia się nie do poznania
2018-04-05 12:03
Łódź zmienia się nie do poznania i przyciąga biznes © Michal Ludwiczak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Łódzki rynek biurowy. Mówi się o nim nawet w Cannes
Łódzki rynek biurowy bardzo długo pozostawał w cieniu pobliskiej Warszawy i innych rynków regionalnych. Dziś jednak wiele wskazuje na to, że ta sytuacja powoli się zmienia. Łódź, obok Krakowa i Trójmiasta, należy obecnie do grona liderów pod względem nowej podaży i rozbudowy powierzchni biurowychŁódź ma wreszcie swoje 5 minut. Otwarcie mówi się już o tym, że stała się wręcz pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm (zwłaszcza z sektora nowoczesnych usług dla biznesu), które poszukują w Europy Środkowo-Wschodniej miejsca na ulokowanie swojej siedziby. Łódzki rynek przyciąga inwestorów przede wszystkim wskaźnikami gospodarczymi, świetnym usytuowaniem, dostępnością wykwalifikowanych pracowników oraz nowoczesnymi biurami i zakrojoną na szeroką skalę rewitalizacją tkanki miejskiej. Miasto przechodzi niezwykłą metamorfozę i dostrzegają to decydenci największych międzynarodowych firm. Tylko w 2017 roku swoją działalność zdecydowali się otworzyć tutaj między innymi: Nokia (docelowo 250 miejsc pracy), Digital Workforce Services Ltd. (docelowo 120 miejsc pracy) czy ZF Group (docelowo 200 miejsc pracy). W Łodzi z sukcesem działają i rozwijają się tacy globalni giganci jak m.in. Ericsson, Fujitsu Technology Solutions, Infosys, Nordea Bank, Whirlpool.
Rynek biurowy w rozkwicie – nowe klastry biurowe
Wraz z rozwojem biznesowej Łodzi rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, co wpływa na wysoką aktywność deweloperską. Jak podsumowuje firma doradcza JLL, od 2010 r. zasoby powierzchni biurowej w Łodzi wzrosły ponad dwukrotnie i wynoszą ok. 438 000 mkw.
fot. mat. prasowe
Największe budynki biurowe ukończone w Łodzi 2010 – 2017
Łącznie w 2017 r. na łódzki rynek dostarczono 74 000 mkw. biur, dzięki takim projektom jak m.in. Przystanek mBank (25 000 mkw.) czy Nowa Fabryczna (19 000 mkw.). W budowie znajduje się obecnie ponad 100 000 mkw. Do największych projektów w realizacji należą: Brama Miasta B1&B2 (25 300 mkw.), Ogrodowa Office, Hi Piotrkowska, Imagine A&B i Monopolis.
Ciekawym zjawiskiem na łódzkiej mapie biurowej jest umacnianie się istniejących lokalizacji biznesowych. Szereg inwestycji biurowych ulokowanych jest wzdłuż trasy WZ, szczególnie na odcinku od Al. Kościuszki do Skrzyżowania Marszałków (Piłsudskiego/Śmigłego Rydza), gdzie powstaje m.in. Monopolis. Na trasie WZ zrealizowano do tej pory ok. 120 000 mkw. biur, a popularność tej lokalizacji bierze się ze znakomitej dostępności i centralnego położenia wzdłuż komunikacyjnej osi miasta. Z danych JLL wynika, że jeśli realizowane obiekty zostaną ukończone zgodnie z ogłaszanymi harmonogramami centralna oś Łodzi może urosnąć o kolejne 110 000 mkw. do 2020 r.
Warto również zwrócić uwagę na nowo tworzącą się lokalizację biznesową. Powstający klaster biurowy w okolicach dworca Łódź Fabryczna (Nowe Centrum Łodzi) to obecnie 44 000 mkw., z perspektywą wzrostu o 130 000 mkw. w ciągu najbliższych kilku lat.
Apetyt na biura – sektor usług dla biznesu liderem
Według danych JLL, w 2017 r. podpisano umowy najmu na 58 500 mkw. Dzięki wysokiej absorpcji powierzchni biurowych Łódź charakteryzuje się wskaźnikiem pustostanów na poziomie 9,5%.
fot. mat. prasowe
Największe umowy najmu w Łodzi w 2017
„Od kilku lat obserwujemy regularny wzrost zainteresowania inwestorów Łodzią ze względu na dostęp do wykwalifikowanych kadr, a co za tym idzie łódzką ofertą biurową. Warto podkreślić, że głównym najemcą w mieście jest sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Branża upodobała sobie Łódź i w 2017 r. jej udział w popycie osiągnął poziom 80%. Centra usług otwierają tutaj nowi gracze, a ci obecni stale się rozwijają. Zatrudnienie w branży BPO/SSC w Łodzi, zgodnie z danymi ABSL, wynosi aktualnie ponad 18 000 osób i cechuje je dynamiczny przyrost. To oznacza nic innego jak tylko kolejne inwestycje deweloperskie i dalszy rozkwit biznesowej Łodzi”, informuje Tomasz Czuba, Dyrektor Wynajmu Powierzchni Biurowej, JLL.
Biura w duchu Łodzi
W mieście powstają kolejne biurowce, które często wyrastają z industrialnej tradycji tego miejsca. Jednym z najciekawszych przykładów jest najnowsza inwestycja łódzkiego dewelopera Virako.
„Łódź rozwija się w niezwykłym tempie, nie zapominając jednak o swoich przemysłowych korzeniach. Inwestorzy korzystają z industrialnej tradycji Łodzi, adaptując ceglane fabryki do nowych funkcji. Przykładem jest nasz flagowy projekt – Monopolis. W miejscu zabytkowego Monopolu Wódczanego z 1902 r. realizujemy inwestycję, jakiej jeszcze w Łodzi nie było – centrum biurowe z rozwiniętymi usługami, gastronomią, częścią kulturalną i rekreacyjną”, mówi Krzysztof Witkowski, Prezes Zarządu Virako.
Nowe projekty biurowe na mapie Łodzi wpisują się w zmieniające się oczekiwania najemców. Dla pracodawców biuro jest dziś elementem budowania przewagi konkurencyjnej w procesie rekrutacji, szczególnie do centrów usług dla biznesu. Liczy się nie tylko komfort użytkowania, ale również ciekawe, niebanalne otoczenie.
„Jest szereg firm, które szukają nowoczesnego biura w unikalnej designerskiej przestrzeni, z rozwiniętą ofertą usługową, ale też kulturalną. Łódzki rynek odpowiada na te potrzeby”, dodaje Krzysztof Witkowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)