Przetargi - raport II 2018
2018-03-30 13:44
Budownictwo na czele © goodluz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport I 2018
Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w lutym 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 10 tys. 109 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (wobec 7 tys. 925 w lutym 2017). Tym samym tegoroczny wynik lutowy okazał się być o 27,6 procent wyższy niż zeszłoroczny (dla porównania – w lutym 2017 odnotowano spadek o 2,9 procent rdr). W relacji miesięcznej (względem stycznia 2018) liczba ogłaszanych postępowań wzrosła o 10,1 procent.W porównaniu do lutego 2017 roku, w lutym bieżącego spadek liczby ogłaszanych postępowań przetargowych odnotowano jedynie w zamówieniach na dostawy usług, których w lutym 2018 roku było o 3,5 procent mniej niż rok wcześniej. W pozostałym dwóch analizowanych kategoriach, czyli dostawach towarów oraz zamówieniach na prace remontowo-budowlane zanotowano już dodatnią roczną dynamikę. Jak wspomniano powyżej, niekwestionowanym liderem wzrostów, i jednocześnie swoistą „lokomotywą” lutowych statystyk przetargowych, są zamówienia na prace remontowo-budowlane. W lutym bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się aż o 69,7 procent więcej ogłoszeń na prace tego typu niż w lutym 2017 roku. W przypadku ogłaszanych w lutym postępowań na dostawy towarów, było ich w tym roku o 10,5 procent więcej niż rok temu.
W relacji miesięcznej (względem stycznia 2018) wzrosty odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach, czyli dostawach towarów, dostawach usług oraz zamówieniach na prace remontowo-budowlane. I tak, w ciągu miesiąca liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług wzrosła o 1,7 procent, na prace budowlane o 19,3 procent, zaś na dostawy towarów o 3,6 procent.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
Widać wyraźnie, że poziom ogłaszanych postępowań na prace remontowo-budowlane wyskoczył wyraźnie ponad poziom wieloletniej średniej. Oznacza to jedno – mocno ruszyły publiczne inwestycje (głównie samorządowe, inwestycje o większej skali mają z reguły większą wartość i nie są ogłaszane w BZP). Poziom wzrostów pozwala ocenić, że nie jest to jedynie efekt roku wyborczego w samorządach, a skutek startu inwestycji finansowanych w ramach programów unijnych.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., luty, lata 2010-2018
Bezrobocie: historyczne minima. Mocny wzrost płac
Według GUS, bezrobocie w lutym 2018 r. wyniosło 6,8 proc., wobec 6,9 proc. w styczniu. Sytuacja na rynku pracy najlepsza od początku transformacji ustrojowo-gospodarczej. Identyczny wskaźnik bezrobocia w lutym odnotowano w 1991 roku, a więc 27 lat temu. Dla porównania, w lutym ubiegłego roku bez pracy pozostawało 8,5 proc. Polaków.
W końcu lutego bieżącego roku liczba bezrobotnych wyniosła 1 mln 127,8 tys. osób. W porównaniu do końca stycznia było ich o 5,9 tys. mniej.
Jak podał Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym 2018 r. o 1,4 proc. rdr, a w stosunku do stycznia 2018 r. spadły o 0,2 proc. Tym samym inflacja była najsłabsza niż w ostatnich 13 miesiącach; niższą inflację odnotowano ostatnio w grudniu 2016 r. W lutym Główny Urząd Statystyczny tradycyjnie dokonał zmian w koszyku towarów i usług konsumpcyjnych, stosowanych do obliczania inflacji. Wzrósł m. in. udział wydatków w zakresie restauracji i hoteli, zdrowia, transportu, wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego oraz żywności i napojów bezalkoholowych. Obniżył się natomiast m. in. udział wydatków w zakresie łączności oraz odzieży i obuwia.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wzrosło w lutym o 6,8 proc. rdr, osiągając 4 tys. 599,72 zł. Zatrudnienie w tych firmach wzrosło o 3,7 proc., do poziomu 6 mln 197,0 tys. osób.
Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w lutym 2018 r. o 7,4 proc. rdr. Trwa wyjątkowo dobra passa budownictwa, w lutym bowiem produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 31,4 procent rok do roku. Produkcja budowlano-montażowa rośnie w dwucyfrowym tempie od czerwca 2017.
W lutym 2018 r., w stosunku do lutego ubiegłego roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 spośród 34 działach przemysłu.
Utrzymuje się wysoka konsumpcja. Według danych GUS, sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym 2018 r. o 7,7 proc. rok do roku (w cenach stałych).
– Dane nie pozostawiają już żadnych wątpliwości. Rosną inwestycje infrastrukturalne, w tym przede wszystkim finansowane z funduszy unijnych. To bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki, której wzrost będzie mógł się opierać nie tylko na konsumpcji, ale także na inwestycjach publicznych. Niska inflacja osłabia presję płacową, co w najbliższym ograniczy wzrost płac. I tak już rekordowo niskie bezrobocie nadal spada. Wydawać się zatem może, że gospodarka jest w rewelacyjnej formie i czekają nas tłuste lata – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Jednak dobre wieści mają swoją drugą stronę. I tak, gwałtownie przyspieszenie w budownictwie już spowodowało mocny wzrost cen materiałów budowlanych, co wpływa na koszty przedsiębiorstw startujących w przetargach. Swój kamyczek dorzuca też wzrost płac i niedobór pracowników, sygnalizowany między innymi przez firmy produkcyjne oraz budowlane. Kosztorysy instytucji zamawiających mogą więc okazać się nieaktualne, a budżety niewystarczające do realizacji planów inwestycyjnych przy obecnych cenach i kosztach – dodaje Beata Szkodzin.
Budownictwo na czele. Całkowita dominacja
Trwający boom inwestycyjny musiał wywrzeć wpływ na ranking najczęściej ogłaszanych postepowań przetargowych. W lutym 2018 roku to właśnie przetargi na prace budowlane zajęły czołowe miejsca tej listy. W lutym w BZP najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (1.593 ogłoszeń w lutym 2018), roboty instalacyjne elektryczne (797 ogłoszeń), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (765), przygotowanie terenu pod budowę (704), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (562), roboty w zakresie nawierzchni dróg (543 ogłoszenia przetargowe), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (532), roboty budowlane w zakresie budowy wodociągów i rurociągów do odprowadzania ścieków (517), roboty drogowe (508), roboty w zakresie budowy dróg (506), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (448).
Jednak najwięcej informacji o skali budowlanego boomu daje porównanie z analogicznym okresem roku ubiegłego, czyli dynamika zmian zamówień na poszczególne typy usług budowalnych. A ta osiągnęła w całkiem sporej liczbie przypadków poziom wielu (nawet kilkunastu) tysięcy procent! I tak, w styczniu 2018 zapotrzebowanie na roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych było 17.300 procent wyższe niż w lutym 2017 roku, przetargów na roboty instalacyjne wodne i kanalizacyjne ogłoszono o 16.400 procent więcej niż rok wcześniej, na roboty w zakresie usuwania gleby o 14.200 procent więcej. Rekordowe przyrosty względne wykazały ponadto zamówienia na instalowanie centralnego ogrzewania (+12.000 procent), tynkowanie (+11.200 proc.), roboty budowlane w zakresie rurociągów do odprowadzania wody burzowej (+6.900 proc.), roboty w zakresie okablowania oraz instalacji elektrycznych (+6.766 proc. rdr), roboty murarskie i murowe (+4.333 proc.), roboty w zakresie stolarki budowlanej (+4.180 proc.), roboty w zakresie instalacji elektrycznych (+3.750 procent rok do roku), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (+3.447 proc.), roboty izolacyjne (+2.644 proc.).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)