eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInflacja spada, a ceny rosną

Inflacja spada, a ceny rosną

2018-04-04 13:46

Inflacja spada, a ceny rosną

Ceny żywności rosną © Minerva Studio - Fotolia.com

Według wstępnych szacunków GUS inflacja w marcu wyniosła jedynie 1,3 proc. To kolejny zaskakująco niski odczyt, po tym jak w lutym spadła z 1,9 do 1,4 proc. Analitycy spodziewali się jej wzrostu do 1,6 proc., a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii liczyło na zwyżkę do 1,5 proc.

Przeczytaj także: Wzrost cen hamuje, a zakupy nie tanieją

Tym razem jednak to nie żywność przyczyniła się do tak dużego spadku wskaźnika. Jej ceny bowiem były wyższe niż przed rokiem o 3,7 proc., a więc zwyżka przyspieszyła z 3,4 proc. odnotowanych w lutym. Choć GUS w szybkim szacunku podaje jedynie nieliczne wybrane kategorie, wszystko wskazuje na to, że w największym stopniu do niższej inflacji przyczynił się spadek cen paliw do prywatnych środków transportu, które były tańsze niż przed rokiem o 2,3 proc. Obniżyły się także nieco ceny nośników energii.

Trzeba przy tym pamiętać, że wciąż mamy do czynienia ze statystycznym efektem wysokiej bazy porównawczej z ubiegłego roku, gdy w marcu inflacja wynosiła 2 proc., a więc w tym roku trudno o jej wysoką dynamikę. Należy się więc cieszyć, że inflacja jest niższa, ale ceny większości artykułów i usług nadal rosną, co jest szczególnie mocno odczuwalne w przypadku żywności, która ma spory udział w wydatkach gospodarstw domowych. Wspomniany efekt statystyczny będzie odczuwalny jeszcze w kwietniu i w nieco mniejszym stopniu w maju (w tych miesiącach w ubiegłym roku inflacja wynosiła odpowiednio 2 i 1,9 proc.), a następnie da o sobie znać od września do listopada, ponownie obniżając dynamikę wzrostu cen. W najbliższych miesiącach wiele zależeć jednak będzie od kształtowania się cen produktów rolnych, a także paliw. Do niskiej inflacji przyczynia się także wciąż dość mocny złoty, obniżając ceny towarów importowanych, w tym ropy naftowej. Ostatnie dane na temat sytuacji w firmach wskazują także na to, że nie są one skłonne lub nie są w stanie przerzucać wyższych kosztów, głównie związanych ze wzrostem wynagrodzeń, na odbiorców swoich wyrobów i na konsumentów.

Zaskakująco niska inflacja utwierdza Radę Polityki Pieniężnej w zamiarze utrzymywania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie przez dłuższy czas. O ile inflacja nie pójdzie znacząco w górę, mogą one pozostać bez zmian nawet do 2020 r.

Roman Przasnyski, Główny Analityk

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: