eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet5 rad, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

5 rad, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

2018-04-20 12:03

5 rad, jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie? © mvcaspel - Fotolia.com

Dziecko w sieci stało się dzisiaj standardem. Z badania zrealizowanego przez F-Secure oraz Polkomtel wynika, że w internecie surfuje już 97 % uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Co więcej, opublikowany przez UKCCIS (UK Council for Child Internet Safety) raport dowodzi, że polskie dzieci wyróżniają się na tle swoich rówieśników z Europy pod względem posiadanych urządzeń elektronicznych. Połowa polskich dzieciaków ma własnego laptopa (najwyższy odsetek wśród przebadanych krajów,) a pod względem ilości telefonów nasze dzieci przegrywają jedynie z małymi Szwedami.

Przeczytaj także: Chcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Badanie przygląda się również miejscom, w których najmłodsi surfują po sieci. Okazuje się, że i tym przypadku polskie dzieci wiodą prym, najczęściej spośród innych korzystając z internetu we własnym pokoju. Podobna sytuacja jest w Szwecji, ale już znacznie niższy odsetek notują Wielka Brytania, Niemcy czy Włochy.

Zrealizowane przez firmy F-Secure oraz Polkomtel badanie Bezpieczny smartfon dla dziecka dowiodło, że dbałość o bezpieczeństwo dzieci w internecie leży polskim rodzicom na sercu. Jednocześnie tylko co piąty rodzic przyznaje, że korzysta z gotowych rozwiązań, a 69% stara się zapewniać bezpieczeństwo patrząc dziecku przez ramię lub kontrolując czas.

Poniżej znalazło się pięć praktycznych porad, które ułatwią rodzicom ochronę najmłodszych w sieci:

1. Grunt to rozmowa.


Przede wszystkim warto poświęcić czas i porozmawiać z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Dzięki temu będą one wiedziały, że zawsze mogą zwrócić się do opiekunów z napotkanym w sieci problemem. Pomoże to podopiecznym zrozumieć kwestię potencjalnych niebezpieczeństw, ale także zwiększy poziom zaufania w rodzinie.
– Według naszego badania 80% rodziców przeprowadziło ze swoimi dziećmi rozmowę na temat bezpieczeństwa w sieci. To bardzo pozytywny sygnał, ponieważ dialog jest kluczowy w kwestii zrozumienia potencjalnych zagrożeń. Jak w przypadku większości rozmów z dziećmi nie należy traktować ich z góry i wydawać rozkazów – takie metody nie zdają egzaminu. Warto wytłumaczyć, że w internecie zdarzają się zarówno dobre, jak i złe treści, a w przypadku napotkania ich dziecko zawsze może do nas przyjść i je pokazać. Czas zainwestowany w edukowanie najmłodszych zwróci się z nawiązką – mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

fot. mvcaspel - Fotolia.com

Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie?

Przede wszystkim warto poświęcić czas i porozmawiać z dziećmi na temat bezpiecznego korzystania z internetu.


2. Wspólne odkrywanie internetu.


Najczęstsze zagrożenia, na które najmłodsi mogą natknąć się w sieci to między innymi przemoc, pornografia, hazard, ujawnianie informacji prywatnych, próby wyłudzeń pieniędzy, a także niebezpieczeństwa spowodowane przez działania cyberprzestępców. Dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych, rodzice stanowią autorytet – to, jak postępują, ma na nie duży wpływ. Dlatego warto razem rozpocząć przygodę z siecią. Wspólne odkrywanie treści internetowych, pokazywanie właściwych zachowań, jak również potencjalnych zagrożeń przyczyni się do wzrostu świadomości dziecka na temat tego, jak postępować online. Po raz kolejny poświęcony czas sprawi, że w przyszłości najmłodsi będą bardziej nieufni w stosunku do podejrzanych stron czy nie odpiszą na wiadomości od nieznajomych osób.

3. Ustalenie limitów.


Dzieci w Polsce spędzają ze smartfonem średnio 2,5 godziny dziennie. Dobrą praktyką jest ustalenie wspólnie z młodym internautą, jak długo i w jakich godzinach może korzystać z urządzenia. Dzięki temu dziecko będzie miało zapewniony odpowiedni balans między nauką a rozrywką, zrozumie jak wyznaczać priorytety i będzie miało świadomość, że rodzic troszczy się o to, jak spędza ono swój czas. Nie należy przy tym nakładać na dziecko nadmiernych restrykcji, ale pomóc mu we właściwym dokonywaniu wyborów i zrównoważeniu czasu spędzanego w sieci.

4. W trosce o prywatność.


Według badania Bezpieczny smartfon dla dziecka głównym zajęciem najmłodszych w mediach społecznościowych jest oglądanie filmów w serwisie YouTube. Co ciekawe, aż 25% internautów przed 9 rokiem życia ma własne konta na Facebooku – pomimo tego, że minimalny wiek pozwalający na korzystanie z portalu to 13 lat. Jeżeli dzieci są już obecne w serwisach społecznościowych, kwestia ochrony prywatności nie powinna być im obca. Warto pomóc w stworzeniu prywatnego profilu, tak aby wiek, adres czy numer kontaktowy nie były ogólnodostępne dla wszystkich użytkowników sieci.

5. Aplikacje ochronne.


Równie ważne jak rozmowa, uświadamianie dziecka czy wskazanie limitów jest stosowanie narzędzi, które będą pomagały rodzicom realizować zamierzone cele. Dlatego jeszcze przed wręczeniem nowego urządzenia warto zainstalować na nim oprogramowanie zabezpieczające, które ochroni przed cyberzagrożeniami oraz zablokuje nieodpowiednie treści.
– Z naszego badania wynika, że 84% opiekunów, którzy nie zakupili jeszcze dziecku smartfona chciałoby skorzystać z gotowego rozwiązania ochronnego dla swoich podopiecznych. Rośnie świadomość na temat programów zapewniających ochronę rodzicielską, które nie są już postrzegane jako nieprzyjemna konieczność, ale realna pomoc w wychowaniu cyfrowym dziecka. Dzięki takiemu oprogramowaniu można dostosowywać aplikacje instalowane na urządzeniu do wieku użytkownika, ograniczać czas korzystania z sieci, a nawet sprawdzać, gdzie aktualnie znajduje się dziecko – mówi Marek Nowowiejski, kierownik ds. rozwoju usług w sieci Plus.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: