Praca tymczasowa w dół, etaty w górę
2018-04-25 11:36
Pracownicy © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012
W minionym roku wyzwań nie brakowało. Nowe przepisy regulujące zatrudnienie pracowników tymczasowych okazały się zaledwie jedną z kwestii, które wywarły przemożny wpływ na funkcjonowanie agencji zatrudnienia w Polsce. I to nawet pomimo faktu, że najbardziej restrykcyjne ograniczenie długości zatrudnienia pracowników tymczasowych będzie dla pracodawców odczuwalne dopiero u schyłku tego roku.„Brak odpowiednich kandydatów do pracy wskazywany jest przez pracodawców jako główny hamulec rozwoju polskich przedsiębiorstw. Dlatego też z jednej strony wiele firm coraz częściej zatrudnia pracowników tymczasowych na stałe, a z drugiej pozyskanie nowych, przy tak niskim bezrobociu, staje się coraz większym wyzwaniem. W przypadku rekrutacji stałych, najczęściej wykorzystywanych przy pozyskiwaniu pracowników na stanowiska specjalistyczne i menadżerskie, agencje mają coraz więcej zleceń. Pracodawcy częściej powierzają ten proces wyspecjalizowanej firmie, dysponującej profesjonalistami w tym zakresie oraz szeroką gamą narzędzi pozwalającej na zakończenie procesu z sukcesem” - mówi Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.
Spada liczba pracowników tymczasowych
Z danych Polskiego Forum HR (PFHR) wynika, że zrzeszone w nim firmy członkowskie odnotowały 3-procentowy spadek ilości zatrudnianych pracowników tymczasowych. Szacowana wielkość ogólnopolskiej rzeszy pracowników tymczasowych sięga 772 tys. osób. 5-procentowy spadek odnotowano również w odniesieniu do liczby godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty: z 66 tys. w 2016 roku do 63 tys. w 2017.
fot. mat. prasowe
Liczba pracowników tymczasowych zatrudnionych w firmach członkowskich PFHR
„Po raz pierwszy od 2010 roku odnotowujemy zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników tymczasowych. O ile spadki odnotowywane 10 lat temu zapowiadały nadchodzący kryzys, tym razem przyczyn należy upatrywać gdzie indziej. Niskie bezrobocie, niedopasowanie kompetencyjne oraz transfery społeczne powodują, że znalezienie odpowiednich kandydatów staje się coraz trudniejsze. W tych nowych okolicznościach pracodawcy użytkownicy częściej traktują pracę tymczasową jako element procesu rekrutacyjnego i dużo chętniej zatrudniają pracowników bezpośrednio w swoich strukturach. W ubiegłym roku około 15% pracowników tymczasowych znalazło w ten sposób stałą pracę” – komentuje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes ds. pracy tymczasowej w Polskim Forum HR.
Polskie Forum HR utrzymuje wysokie standardy
Odsetek umów o pracę zawieranych przez firmy członkowskie PFHR utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, który w 2017 roku wyniósł 90%. Niestety nie ma to odzwierciedlenia w odsetku umów o pracę stosowanych generalnie na polskim rynku (w 2016 roku wyniósł on jedynie 50% ), co więcej, biorąc pod uwagę zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, które weszły w życie 1 czerwca 2017 roku należy się spodziewać ich spadku.
fot. mat. prasowe
Obroty całkowite firm członkowski PFHR
Wartość rynku agencji zatrudnienia
Firmy członkowskie PFHR wypracowały w ubiegłym roku obroty w wysokości ponad 4 mld PLN, z czego 90% w ramach usługi pracy tymczasowej. Szacowana wartość całego rynku w Polsce to 7,3 mld PLN.
W porównaniu do ubiegłego roku mamy do czynienia z 7% wzrostem. Szczególnie dynamicznie rozwija się usługa rekrutacyjna na rzecz polskich pracodawców, wzrost obrotów w tym zakresie w ubiegłym roku wyniósł 11%.
„Z naszych obserwacji wynika, że w minionym roku najwięcej procesów rekrutacyjnych realizowano w obszarach takich jak księgowość, IT, produkcja i łańcuch dostaw, obsługa klienta, sprzedaż w FMCG oraz B2B. Zauważalny był również zwiększony popyt na specjalistów ds. digital marketingu i nowych technologii, a także kandydatów na stanowiska średniego i wyższego szczebla managerskiego oraz executive” – podsumowuje Piotr Dziedzic, Członek Zarządu Polskiego Forum HR.
fot. mat. prasowe
Liczba agencji zatrudnienia
Nieustannie rośnie liczba agencji w Polsce
W 2017 roku na rynku działało aż 8361 agencji zatrudnienia (dane KRAZ na dzień 1 stycznia 2018 roku). To o 12% więcej niż w roku poprzednim. Od 2011 roku liczba agencji zatrudnienia nieprzerwanie rośnie, czemu towarzyszy wysoki poziom fluktuacji podmiotów na rynku: w 2017 roku powstało 2624 agencji podczas gdy 1226 zostało wykreślonych z KRAZ.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)