Czy potrzebne nam Wi-Fi w samolocie i na lotnisku?
2018-04-26 10:49
Pokładowe Wi-Fi nie tak ważne dla polskich pasażerów © hooyah808 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Niebezpieczne Wi-Fi
Pokładowe Wi-Fi nie tak ważne dla polskich pasażerów
Niemal 7 na 10 Polaków (68,5%) nie byłoby skłonnych sięgnąć do kieszeni, aby zagwarantować sobie dostęp do pokładowego Wi-Fi podczas rejsu samolotem. Mniej zainteresowane takim udogodnieniem są panie, spośród których aż 74,5% zadeklarowało, że nie zapłaciłoby więcej za lot, aby móc korzystać z internetu w samolocie. Pośród panów odsetek ten sięgnął 62%. Jeśli porównać odpowiedzi, jakich udzielały różne grupy wiekowe, to tu zaskoczeniem nie jest, że gotowe dopłacić za Wi-Fi jest przede wszystkim młodsze pokolenie. Najczęściej (37%) odpowiadały tak osoby w wieku 23-35 lat.
fot. mat. prasowe
Czy zapłaciłbyś więcej za bilet lotniczy, aby mieć dostęp do pokładowego Wi-Fi?
Dostęp do Internetu na lotniskach
W czasach, które z powodzeniem można nazwać "erą online", pewnym zaskoczeniem może być dość niski odsetek Polaków, którzy korzystają z lotniskowych hotspotów. Do korzystania z nich w przeszłości przyznaje się niespełna połowa badanych (49%). To jeden z najniższych rezultatów wśród wszystkich z 26 przebadanych krajów. Mniej zainteresowani internetem na lotnisku są tylko Niemcy i Francuzi (po 43%). Dla porównania, światowa średnia wynosi 58%, z kolej najwyższy wynik został zanotowany wśród Norwegów: aż 76% badanych korzystało wcześniej z lotniskowego Wi-Fi. Tak niskie zainteresowanie Polaków może wiązać się z wprowadzonym z zeszłym roku rozporządzeniem Unii Europejskiej, które znosi dodatkowe opłaty za roaming w ramach państw członkowskich i pozwala korzystać z własnego Internetu po regularnych stawkach. Może wynika to też z nieświadomości, jak dobrze przygotowane są krajowe lotniska? Jak wynika z analizy KAYAK.pl, wszystkie porty lotnicze w Polsce oferują bezpłatne Wi-Fi, w większości wypadków bez obowiązujących limitów czasowych.
fot. mat. prasowe
Czy korzystałeś kiedyś z lotniskowego Wi-Fi?
Polacy, którzy mieli okazję korzystać z sieci na lotnisku są znacznie bardziej zadowoleni z jakości połączenia niż podróżni z innych krajów biorących udział w ankiecie. Blisko połowa respondentów z Polski (48,3%) uważa, że jakość oferowanego im połączenia internetowego była „raczej dobra”, zapytani o to samo podróżni z pozostałych krajów uważają, że lotniskowe połączenie nie jest „ani dobre, ani złe”.
Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl:
„Jako międzynarodowa firma technologiczna cieszymy się, że branża turystyczna podąża za światowymi trendami i ułatwia podróżnym korzystanie z technologii podczas wyjazdów. Wierzymy, że stały dostęp do niezbędnych informacji i narzędzi pomaga podróżnym czuć się pewnie w podróży. W tym kontekście świetnie wypadają polskie lotniska, oferując bezpłatne Wi-Fi. Polacy częściej też niż inne nacje pozytywnie oceniają jakość lotniskowego połączenia internetowego. Tym bardziej może zaskakiwać fakt, że zaledwie połowa Polaków korzystała z hotspotu, czekając na swój lot. Może to wynikać m.in. z udogodnień roamingowych wprowadzonych przez Unię Europejską. Jeśli jednak to obawa przed podłączeniem się do publicznej sieci hamuje Polaków, mogą oni skorzystać z aplikacji weryfikującej bezpieczeństwo połączenia”.
fot. mat. prasowe
Jak Polacy oceniają jakość lotniskowego Wi-Fi?
UWAGI:
Ankieta została przeprowadzona przez Radius Communication na zlecenie KAYAK wśród 26216 osób z 26 krajów na świecie. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków. Informacje o dostępności Wi-Fi na pokładzie linii lotniczych pochodzi z informacji dostępnych na ich stronach internetowych oraz w oficjalnych materiałach aktualnych na dzień 13.04.2018. Ceny zostały podane w złotówkach lub w obowiązującej u przewoźnika walucie i przeliczone zgodnie ze średnim kursem NBP z 13.04.2018. Ceny mogły ulec zmianie, mogą się różnić lub nie być dłużej dostępne.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)