eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeNowa ustawa o SSE a rozwój rynku magazynowego w Polsce

Nowa ustawa o SSE a rozwój rynku magazynowego w Polsce

2018-05-02 09:58

Nowa ustawa o SSE a rozwój rynku magazynowego w Polsce

Magazyn © Александр Ивасенко - Fotolia.com

Rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji wprowadza nowe regulacje w zakresie udzielania pomocy publicznej i funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Szacuje się, że proponowane rozwiązania mogą przyciągnąć inwestycje o wartości przekraczającej 2,5 mld PLN już w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów. W perspektywie 10-letniej powinny przyczynić się one do utworzenia dodatkowych 200 000 miejsc pracy.

Przeczytaj także: Asquini Polska inwestuje w SSE Lublin

Zgodnie z nowymi przepisami ubieganie się o pomoc w ramach SSE możliwe będzie w całej Polsce (na terenach, na których można prowadzić działalność gospodarczą), bez względu na planowaną lokalizację projektu. Oznacza to ograniczenie żmudnych i długotrwałych procedur związanych z rozszerzaniem granic SSE, w przypadku gdy inwestor chce zainwestować poza terenami należącymi do takich stref. Funkcjonujące obecnie SSE będą działać do końca 2026 roku.

Główną formą pomocy publicznej będzie zwolnienie nowych inwestycji z podatku dochodowego, w ramach pomocy regionalnej. Nadal będą więc obowiązywać stare zasady udzielania pomocy publicznej, w zależności od regionu Polski.

Obowiązujące dotychczas zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE będzie zastąpione uzyskaniem decyzji o wsparciu. Będzie ona udzielana przez spółkę zarządzającą SSE, w ramach uprawnień otrzymanych od Ministerstwa Rozwoju, po uprzedniej ocenie projektu inwestycyjnego. Ustawa nie precyzuje jeszcze procedury ubiegania się o taką decyzję, jednak nie wydaje się, żeby zasadniczo różniła się ona od obecnie obowiązującej procedury uzyskania zezwolenia strefowego.

fot. Александр Ивасенко - Fotolia.com

Magazyn

Nowa ustawa o SSE ma na celu zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, co przełoży się na dalszy rozwój rynku przemysłowo-magazynowego w Polsce.


Kolejną znaczącą zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów będzie wprowadzenie kryteriów ilościowych i jakościowych oceny projektu, które inwestor starający się o uzyskanie decyzji o wsparciu będzie musiał spełnić. Kryteria ilościowe pokazują, że wspierane zostaną obszary kraju o wysokim bezrobociu. Oferowane będą również znaczne obniżki wymagań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co w znaczący sposób wpłynie na rozwój tych przedsiębiorstw.

Analiza kryteriów jakościowych z kolei pokazuje, że pomoc publiczna w mniejszym stopniu będzie kierowana na ograniczanie bezrobocia strukturalnego. Nacisk został położony na premiowanie przedsięwzięć cechujących się wysoką innowacyjnością, kreowanie wyspecjalizowanych miejsc pracy i wspieranie działalności badawczo-rozwojowej.

Zmianie ulega także czas, na który zostaje udzielona decyzja o wsparciu. Nie jest ona uzależniona od terminu, na jaki została ustanowiona SSE. Dzięki temu inwestor otrzyma zwolnienie podatkowe na okres średnio od 10 do 15 lat, w zależności od lokalizacji nowej inwestycji.

Nowa ustawa ma na celu zwiększenie oferty atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, co przełoży się na dalszy rozwój rynku przemysłowo-magazynowego w Polsce. Parki magazynowe będą powstawać w nowych, tańszych lokalizacjach, co pozwoli na obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstw. Firmy będą częściej zlecały budowę bardziej zaawansowanych technologicznie obiektów (typu BTS, dostosowanych do indywidualnych wymagań najemcy).

Rozszerzenie obszarów, na których przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o pomoc publiczną, pozwoli na optymalizację kosztową działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, jak i zwiększenie dostępności kluczowych dla danej działalności zasobów. W konsekwencji może to prowadzić do wzrostu zainteresowania inwestorów nowymi lokalizacjami w Polsce.

Z drugiej strony inwestorzy, którzy ze względu na specyfikę swojej działalności, mają ograniczony wybór lokalizacji nowego przedsięwzięcia, będą mogli konkurować o pomoc publiczną w miejscach dotąd znajdujących się poza granicami SSE. Doprowadzi to do zwiększenia obrotów gruntami prywatnymi oraz powstawania centrów przemysłowych w regionach o wysokim potencjale logistycznym i operacyjnym.

Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionu Pomorskiego w firmie

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: