Przestrzegasz CSR, nie narzekasz na brak pracowników
2018-05-09 10:51
![Przestrzegasz CSR, nie narzekasz na brak pracowników [© Michail Petrov - Fotolia.com] Przestrzegasz CSR, nie narzekasz na brak pracowników](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/CSR/Przestrzegasz-CSR-nie-narzekasz-na-brak-pracownikow-205503-200x133crop.jpg)
CSR © Michail Petrov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Firmy nieświadome ryzyka, jakie niesie zmiana klimatu?
Środowisko pracy jest dla polskich pracowników coraz ważniejsze. Jak wynika z Confidence Index, to trzeci z najważniejszych powodów, które popychają pracowników do zmiany pracy. Większą wagę mają tylko kwestie związane z rozwojem zawodowym i finansami. W I kwartale br. na istotność środowiska pracy wskazało o 3 p.p. więcej badanych niż rok wcześniej. Jeszcze istotniejszą kwestią jest społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), która jest ważna dla 2/3 polskich pracowników.Im młodsi, tym bardziej świadomi
Okazuje się również, że większe zainteresowanie CSR to domena młodszych pracowników. Zasady społecznej odpowiedzialności biznesu są ważne dla 7 na 10 pracowników pomiędzy 18 a 29 rokiem życia i 66 proc. trzydziesto- i czterdziestolatków. Wśród ankietowanych powyżej 50 r.ż., znaczenie tej kwestii potwierdziło 63 proc. ankietowanych. Wg badania, zwolennikami idei CSR częściej są mężczyźni niż kobiety. Ponad 73 proc. panów i 60 proc. kobiet przyznało, że chciałoby pracować w społecznie odpowiedzialnej firmie.
– Wyniki badań przeprowadzone wśród polskich respondentów pokrywają się także z globalnymi tendencjami. Deloitte w „Millennial Survey 2017” zwraca uwagę, że dla milenialsów, czyli obecnych 20-to i 30-latków, duże znaczenie ma zaangażowanie biznesu w działania społeczne. 75 proc. przedstawicieli tego pokolenia uważa, że biznes ma pozytywny wpływ na społeczeństwo, jednak taki sam odsetek przyznaje, że firmy nie wykorzystują swojego potencjału, aby pomóc w zwalczaniu problemów społecznych - mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.
fot. Michail Petrov - Fotolia.com
CSR
Przestrzegasz CSR, nie narzekasz na brak pracowników.
Dwustronne korzyści
Potrzeba angażowania się w działania CSR widoczna jest nie tylko ze strony pracowników, ale także pracodawców. Jak wynika z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, coraz więcej firm zauważa realne korzyści wynikające z aktywności na tym polu. 64 proc. przedsiębiorstw traktuje to, jako szansę na wzmocnienie własnego wizerunku, natomiast już 44 proc.właścicieli przyznało, że CSR pomaga im zdobyć zaufanie i lojalność pracowników. To tłumaczy, dlaczego coraz więcej działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu adresowana jest głównie do zespołu, a w drugiej kolejności do konsumentów i otoczenia.
– Na zmianę podejścia do CSR wpływa przede wszystkim silna pozycja kandydatów na rynku pracy, których oczekiwania względem pracodawców są coraz wyższe. Oferowanie dobrego wynagrodzenia, możliwości rozwoju, czy benefitów dodatkowych jest już praktycznie standardem
i może nie wystarczyć, aby przyciągnąć do firmy wartościowe osoby. Magnesem za to może być zorganizowanie wolontariatu pracowniczego, czy stworzenie platformy umożliwiającej aktywne działanie na rzecz innych - dodaje Piotr Dziedzic.
O badaniu Confidence Index
Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)