Świat: wydarzenia tygodnia 18/2018
2018-05-05 18:55
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 17/2018
- Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs "uszlachetnia kryptpwaluty". New York Times poinformował, że ten bank zamierza rozpocząć handel produktami powiązanymi z bitcoinem. Nie oznacza to, że już wkrótce będzie obracał bitcoinami czy innymi kryptowalutami. Niedawno bank powołał zespół mający wprowadzić w przyszłości te waluty na rynek. Ma on wkrótce zaoferować swoim klientom kontrakty futures oraz kontrakty NDF powiązane z bitcoinem. Jeśli z dobrym skutkiem zostanie zakończony ten etap, Goldman Sachs będzie pierwszym, dużym bankiem, który uruchomiłby takie operacje.
- Firma analityczna Cambridge Analytica ogłosiła bankructwo w "The Wall Street Journal". Zarząd firmy tłumaczy to wysokimi kosztami ochrony prawnej i walki w sieci o swoją markę. Nie widząc szans na sukces poddał się i ogłosił bankructwo. Jak wiadomo Cambridge Analitica jest zamieszana w skandal z niewłaściwym wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka w ostatniej, amerykańskiej kampanii prezydenckiej w 2016 roku. CA była kiedyś uznawana za pioniera w nowoczesnej reklamie w kampaniach politycznych.
- Rośnie kolejny giełdowy gigant rodem z Chin. Chiński producent smartfonów Xiaomi przygotowuje się do wejścia na giełdę w Hongkongu. Liczy na to, że pozyska z rynku ok 10 mld USD. Oznacza to, że może to być największy giełdowy debiut 2018 roku i największa emisja publiczna akcji od wejścia na parkiet chińskiego potentata handlu elektronicznego firmy Alibaba (w 2014 roku zebrał, dzięki emisji publicznej akcji, 25 mld USD). Jeśli ten cel zostanie osiągnięty, to wg szacunków analityków będzie to równoznaczne z wyceną firmy na poziomie 100 mld dol.
- Z dużą uwagą obserwowane są polityczne wydarzenia na Półwyspie Koreańskim. Południe to czołowa gospodarka współczesnego świata. Północ to kraj o jednym z najniższych poziomów życia w świecie. Gdyby powstała zjednoczona Korea, w przyszłości powstałby gigant o ludności podobnej jak Niemcy i dużych możliwościach polityczno-gospodarczych w perspektywie. Dziś jest jeszcze daleko do zjednoczenia. Kilka dni temu miało miejsce historyczne spotkanie prezydenta Korei Południowej Moona z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Obaj przywódcy zgodzili się, że ich celem jest pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i postanowili też razem dążyć do zawarcia formalnego układu pokojowego między oboma krajami. Oczekuje się, że amerykański prezydent spotka się z Kim Dzong Unem w maju lub na początku czerwca. Głównym tematem rozmów Trumpa i Kim Dzong Una jest denuklearyzacja, bo według ekspertów Porea Płn. dysponuje bombą termojądrową i rakietami dalekiego zasięgu. Ważnym czynnikiem, który przesądzi o końcowym rezultacie tego procesu będzie postawa Chin.
- JPMorgan Chase to jeden z najważniejszych graczy zajmujących się technologiami w bankowości. JPM rozwija m.in. swój blockchain. Rozwój opiera na współpracy z partnerami oraz z przejmowanymi przez siebie start-upami. JPM przejął zajmującą się płatnościami firmę WePay (za 220 mln USD), a obecnie testuje emisję instrumentów finansowych na blockchainie. W zainteresowaniu przejmowaniem decyduje reguła, że posiada ona produkt lub usługę typu "game-changer", czyli coś, co zmieni rynek, co dwa JPMorgan strategiczną przewagę nad konkurencją.
- W Kilka dni temu firma Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa z sukcesem przeprowadziła ósmy już test rakiety New Shepard. To znaczące osiągnięcie w technologii lotów kosmicznych. Rakieta wystartowała, potem zawróciła, po czym wróciła na platformę lądowniczą. To już drugi, udany test rozwiązania tego typu. Oznacza to, że świat wszedł w etap rakiet wielokrotnego użytku.
- Bill Gates to nie tylko założyciel i główny udziałowiec Microsoft-u. To także znany filantrop związany ze światowymi programami zdrowotnymi. Jego zdaniem "w przyszłości pojawi się choroba, która może zabić nawet 30 mln ludzi w ciągu sześciu miesięcy. Jego zdaniem, może być to dotąd nieznany rodzaj schorzenia". Uważa on, że świat powinien przygotować się na to, jak na wojnę. Takie stanowisko przedstawił on w dyskusji zorganizowanej przez Massachusetts Medical Society oraz New England Journal of Medicine. Nawołuje do przygotowania się na wypadek pandemii, bo jej prawdopodobieństwo szybko rośnie. Takie niebezpieczeństwo może spowodować grupa ludzi lub nawet jedna osoba w połączeniu z dynamicznym rozwojem komunikacji lotniczej.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
Ostrzeżenie na koniec tygodnia! ZOOPARK: NOWE UGRUPOWANIE CYBERSZPIEGOWSKIE POLUJĄCE NA ORGANIZACJE POLITYCZNE NA BLISKIM WSCHODZIE INFEKUJE URZĄDZENIA Z ANDROIDEM
Badacze z Kaspersky Lab wykryli ZooPark - wyrafinowaną kampanię cyberszpiegowską, której celem byli od kilku lat użytkownicy urządzeń z Androidem zlokalizowani w krajach Bliskiego Wschodu. Jako źródło infekcji cyberprzestępcy wykorzystują legalne strony WWW. Kampania jest prawdopodobnie wspieraną przez rząd operacją wymierzoną w organizacje polityczne i inne cele w tym regionie.
Niedawno badacze z Kaspersky Lab otrzymali aplikację, która wyglądała na próbkę nieznanego szkodliwego oprogramowania dla systemu Android. Na pierwszy rzut oka szkodnik nie wydawał się być niczym poważnym: pod względem technicznym było to bardzo proste narzędzie cyberszpiegowskie. Badacze postanowili kontynuować badanie i w pewnym momencie odkryli znacznie nowszą i bardziej wyrafinowaną wersję tej aplikacji. Otrzymała ona nazwę ZooPark.
Niektóre ze szkodliwych aplikacji ZooPark są rozprzestrzenianie z popularnych w pewnych regionach Bliskiego Wschodu portali informacyjnych oraz politycznych i podszywają się pod legalne aplikacje o takich nazwach jak "TelegramGroups" czy "Alnaharegypt news", które są znane i wykorzystywane w niektórych państwach Bliskiego Wschodu. Po skutecznej infekcji szkodnik zapewnia cyberprzestępcom możliwość kradzieży m.in.:
- danych związanych z książką adresową i kontami,
- rejestrów połączeń,
- nagrań audio rozmów,
- zdjęć przechowywanych na karcie SD urządzenia,
- lokalizacji GPS,
- wiadomości SMS,
- szczegółów dotyczących zainstalowanych aplikacji,
- danych dotyczących przeglądarki,
- wprowadzanych znaków,
- danych znajdujących się w schowku.
Dodatkowo zagrożenie umożliwia ukradkowe wysyłanie wiadomości SMS i nawiązywanie połączeń, a także wykonywanie poleceń systemowych. Celem dodatkowej szkodliwej funkcji są komunikatory internetowe, takie jak Telegram, WhatsApp, IMO, przeglądarka internetowa (Chrome) oraz inne aplikacje. Umożliwia ona szkodnikowi kradzież wewnętrznych baz danych atakowanych aplikacji. Na przykład, w przypadku przeglądarki internetowej w wyniku ataku naruszone zostałoby bezpieczeństwo przechowywanych danych uwierzytelniających dla innych stron internetowych.
W toku dochodzenia ustalono, że osoby stojące za tą kampanią polują na użytkowników zlokalizowanych w Egipcie, Jordanii, Maroku, Libanie i Iranie. Z kolei z informacji dotyczących wiadomości medialnych, które były wykorzystywane przez cyberprzestępców, aby skłonić potencjalne ofiary do zainstalowania szkodliwego oprogramowania, wynika, że celem ZooParku byli członkowie Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.
Coraz więcej osób wykorzystuje urządzenia mobilne jako główne, a niekiedy wręcz jedyne narzędzie komunikacji. Bez wątpienia trend ten dostrzegają ugrupowania cyberprzestępcze sponsorowane przez rządy, które rozwijają zestawy narzędzi umożliwiające skuteczne śledzenie użytkowników mobilnych. Jednym z przykładów, choć z pewnością nie jedynym, jest ugrupowanie o nazwie ZooPark, które aktywnie szpieguje cele w państwach Bliskiego Wschodu - powiedział Alex Firsh, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Łącznie badacze z Kaspersky Lab zdołali zidentyfikować co najmniej cztery generacje szkodliwego oprogramowania szpiegowskiego powiązanego z rodziną ZooPark, która jest aktywna przynajmniej od 2015 r.
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)