eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeOOŚ, czyli sąsiad może zablokować lub opóźnić inwestycję

OOŚ, czyli sąsiad może zablokować lub opóźnić inwestycję

2018-05-17 12:02

OOŚ, czyli sąsiad może zablokować lub opóźnić inwestycję

Ponad 150 rodzajów inwestycji wymaga oceny środowiskowej © pogonici - Fotolia.com

Niektóre inwestycje, jeszcze przed ich rozpoczęciem, wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) oraz wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W przeciwnym razie o pozwoleniu na budowę można zapomnieć. Celem oceny jest ustalenie wpływu inwestycji na środowisko oraz wypracowanie takich rozwiązań, które będą w stanie zminimalizować lub wyeliminować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków budowy. Konsultacje mogą również pomóc w ustaleniu, czy inwestycja będzie w stanie zrekompensować negatywne skutki, jakie wywołała.

Przeczytaj także: Decyzja o warunkach zabudowy: które miasta wydają je najszybciej?

Ponad 150 rodzajów inwestycji wymaga oceny środowiskowej


Listę przedsięwzięć wymagających obligatoryjnego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) znajdziemy w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Ustawodawca wskazał w nich również rodzaje inwestycji, które są źródłem potencjalnych zagrożenie.
- Do inwestycji, które mogą znacząco wpływać na środowisko należą m.in. instalacje do wyrobu substancji przy zastosowaniu procesów chemicznych oraz do wytwarzania podstawowych produktów farmaceutycznych czy elektrownie konwencjonalne, elektrociepłownie lub inne instalacje do spalania paliw w celu wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej. W rozporządzeniu wyszczególniono ponad 50 takich inwestycji do tego dochodzi ponad 100 niosących za sobą potencjalne zagrożenie. Przy planowaniu nowej inwestycji należy więc zawsze najpierw zapoznać się z odpowiednimi regulacjami, aby uwzględnić proces wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w terminarzu prac budowlanych – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

fot. pogonici - Fotolia.com

Ponad 150 rodzajów inwestycji wymaga oceny środowiskowej

Przy planowaniu nowej inwestycji należy więc zawsze najpierw zapoznać się z odpowiednimi regulacjami, aby uwzględnić proces wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w terminarzu prac budowlanych.


Konsultacje społeczne mogą opóźnić inwestycję


Ustalenie organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zależy od rodzaju inwestycji.

W przypadku przedsięwzięć realizowanych na terenach zamkniętych oraz realizowanych na obszarach morskich, adresatem wniosku powinien być regionalny dyrektor ochrony środowiska lub Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich. Wymiana lub podział gruntów wiąże się z koniecznością złożenia dokumentów do starosty, a zmiana lasu, stanowiącego własność Skarbu Państwa na użytek rolny dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. W przypadku pozostałych przedsięwzięć właściwym organem będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
- Podczas procesu przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko, głos może zabrać także społeczeństwo. Podstawę prawną w tym przypadku stanowi Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jeżeli dla danej inwestycji przeprowadzenie OOŚ jest obligatoryjne, udział społeczeństwa w tym postępowaniu jest konieczny. Każdy obywatel ma możliwość składania uwag i wniosków, które choć mają wyłącznie charakter konsultacyjny, mogą opóźnić lub nawet zablokować inwestycję. Należy o tym pamiętać już na etapie planowania przedsięwzięcia – dodaje Jacek Kosiński.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: