eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeUsługi dla biznesu kreują krakowski boom biurowy

Usługi dla biznesu kreują krakowski boom biurowy

2018-05-28 09:50

Usługi dla biznesu kreują krakowski boom biurowy

Kraków © fot. mat. prasowe

Krakowski rynek biurowy na ścieżce dynamicznego wzrostu pozostaje nie od dziś. Obecnie uchodzi za najbardziej chłonny rynek regionalny, a do tego jest zdecydowanym liderem sektora usług dla biznesu. O jego potencjale świadczyć może imponująca liczba 158 działających na jego terenie centrów IT/SSC/BPO. Tylko na przestrzeni minionego roku aglomeracja krakowska zyskała dwukrotnie więcej nowych ośrodków niż Warszawa. To w oczywisty sposób zwiększa popyt na tamtejsze biura.

Przeczytaj także: Rynek biurowy. W czym Wrocław jest lepszy od Krakowa?

Jak podaje Walter Herz, w minionym roku w Krakowie wynajęto ponad 200 tys. powierzchni biurowej, co oznacza kilkuprocentowy wzrost względem poprzedniego roku. W tym roku popyt na biura znowu dopisuje, a generują go przede wszystkim centra usług wspólnych dla biznesu.

Prawie 75 tys. osób zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu


Szacuje się, że w krakowskich centrach usług wspólnych pracuje dziś około 68 tys. osób. Przewidywania ASPIRE, organizacji, w której zrzeszone są liderzy SSC/BPO/IT, wskazują, że jeszcze w tym roku zatrudnienie w krakowskim sektorze IT i usług dla biznesu znajdzie niemal 7 tys. osób. Tym sposobem liczba pracowników pod koniec tego roku powinna się zwiększyć do 75 tys. osób.

W całym kraju firmy sektorowe skupiają aktualnie 265 tys. osób. Około 20 proc. więcej niż przed rokiem. Z szacunków wynika, że w roku 2020 usługi dla biznesu może świadczyć już ponad 300 tys. osób. Według danych ABSL, tylko w 2017 roku powstało w Polsce 51 nowych centrów usług dla biznesu.

Kraków ugruntował już swoją pozycję najsilniejszego ośrodka outsourcingowego, nie tylko w Polsce, ale także na globalnej mapie, co potwierdzają zestawienia Tholons Top 100 Outsourcing Destinations. W ostatnim rankingu stolica Małopolski znalazła się na 8. miejscu wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji w segmencie SSC/BPO/IT. Według danych stowarzyszenia ASPIRE, całkowita wartość roczna tego sektora w przypadku Krakowa wynosi 2,6 mld euro.

Popyt na krakowskie biura wyższy od podaży


Mateusz Strzelecki, Partner w firmie Walter Herz zauważa, że za intensywnym wzrostem sektora usług dla biznesu w Krakowie idzie szybki rozwój rynku biurowego.
- 2017 rok był dla miasta rekordowy pod względem ilości oddanej powierzchni biurowej. Oferta zwiększyła się o 193 tys. mkw. biur, a zasoby Krakowa przekroczyły 1,1 mln mkw. powierzchni. Co ciekawe, ubiegłoroczny popyt na krakowskie biura przewyższył nową podaż. Za tak wysoką absorpcją rynku kryją się między innymi transakcje najmu obejmujące całe budynki, które zawierane są często przez jednego najemcę - wyjaśnia Mateusz Strzelecki.

Z raportu Focus on Kraków opracowanego przez Pro Progressio, Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Antal i Walter Herz wynika, że w stolicy Małopolski jest aktualnie w budowie ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowych. W trakcie realizacji znajduje się m.in. 20 budynków klasy A. Natomiast kolejne 150 tys. mkw. biur jest już przygotowywane do budowy.

W Krakowie nie ma wyraźnie zarysowanych stref biurowych. Główne obszary zabudowy biurowej to północno-zachodnia część miasta w okolicy ulicy Armii Krajowej oraz północno-wschodnia cześć Krakowa w rejonie alei Jana Pawła II, gdzie powstaje na przykład Podium Park (22,6 tys. mkw.) i O3 Business Campus (19 tys. mkw.).

Intensywna zabudowa centrum Krakowa


Swoją pozycję biurową ugruntowuje w ostatnim czasie centrum miasta, szczególnie obszar w okolicy ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego, gdzie powstają takie inwestycje jak: High5ive (32,3 tys. mkw.), Mogilska Office (12 tys. mkw.), Unity Centre (46 tys. mkw.) z 27 kondygnacyjną wieżą Unity Tower mierzącą 102 metry, która będzie najwyższym budynkiem w Krakowie, V. Offices (24,9 tys. mkw.), czy Fabryczna Office Park (13,5 tys. mkw.). Biurowo rozwija się także południowa część aglomeracji w rejonie ulicy Wadowickiej i Wielickiej, gdzie w budowie jest m.in. Equal Buisness Park (22,3 tys. mkw.) i Tischnera Office (33,6 tys. mkw.).

fot. mat. prasowe

Kraków

Na krakowski rynek wchodzi rekordowa ilość biur, które szybko znajdują odbiorców


Średnia stawka czynszowa za powierzchnie biurowe w Krakowie, jak podaje Walter Herz, wynosi około 14 euro/mkw./m-c. i od dawna utrzymuje się na tym samym poziomie.

Drugi co do wielkości rynek biurowy w kraju jest wyraźnie tańszy od Warszawy, ale zdaniem Mateusza Strzeleckiego nie tylko czynnik kosztowy jest tym, co przyciąga do miasta inwestorów.
– Kraków wyróżnia się przede wszystkim najwyższym w Polsce potencjałem edukacyjnym. Stolica Małopolski może pochwalić się największą liczbą wykwalifikowanych specjalistów w kraju – przyznaje ekspert Walter Herz.

Siła Krakowa tkwi w dużym zapleczu akademickim. Co roku w liczącym 770 tys. mieszkańców mieście kończy studia średnio około 50 tys. osób, z czego ponad 13 tys. stanowią absolwenci szkół technicznych, których na przykład w Warszawie jest tylko ponad 7 tys. Największa liczba absolwentów krakowskich uczelni to specjaliści z obszaru finansów, lingwistyki i IT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: