Monitoring mediów: cytowania IV 2018
2018-05-25 08:40
Gazeta © natara - Fotolia.com
Przeczytaj także: Monitoring mediów: cytowania III 2018
Rzeczpospolita pozycję lidera zawdzięcza publikacji wyników najnowszego sondażu IBRiS, z którego wynika, że obaj czołowi potencjalni kandydaci na prezydenta - Andrzej Duda i Donald Tusk - cieszą się niemal identycznym poparciem. Na obecnego prezydenta zagłosowałoby dziś 33,5 proc. Polaków, a na byłego premiera - 33 proc. Trzecim najczęściej wskazywanym kandydatem był obecny prezydent Słupska Robert Biedroń.RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie
Wśród dzienników ogólnopolskich w kwietniu 2018 roku na pierwszym znalazła się Rzeczpospolita (142), na miejscu drugim - Fakt (106), a na trzecim uplasowała się Gazeta Wyborcza (99).
Na kolejnych pozycjach znalazły się: Super Express (79), Dziennik Gazeta Prawna (36), Przegląd Sportowy (28), Nasz Dziennik (14), Puls Biznesu (11), Gazeta Polska Codziennie (4), Trybuna (2) i Parkiet (1).
Dzienniki regionalne
Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym została w kwietniu 2018 roku Gazeta Wrocławska (14). Na dalszych miejscach podium na miejscu drugim Gazeta Krakowska (12), a na trzecim miejscu znalazł się Polska The Times (9).
Tygodniki ogólnopolskie
W kwietniu 2018 liderem na podium rankingu najczęściej cytowanych tygodników ogólnopolskich została Gazeta Polska (91). Najczęściej cytowano fragment wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim, który ukazał się na początku kwietnia. Szef PiS-u zapowiedział kolejne zmiany w prawie, które tym razem mają być konsultowane z Komisją Europejską. Wszystko po to, aby - jak sam powiedział - „unormować sytuację”.
Drugie miejsce w rankingu Newton Media zajął Wprost (59), a trzecie – Do Rzeczy (36).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich
fot. mat. prasowe
Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych
fot. mat. prasowe
Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich
RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie
Wśród dzienników ogólnopolskich w kwietniu 2018 roku najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (186). Na drugim miejscu znalazła się Rzeczpospolita (164), a na trzecim Super Express (93). Najwięcej informacji tradycyjnie pojawiło się na temat Gazety Wyborczej (87).
fot. mat. prasowe
Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich
Dzienniki regionalne
Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Pomorska (17), na drugim Gazeta Wrocławska (15), a na trzecim Gazeta Krakowska (13). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Gazety Pomorskiej (11).
fot. mat. prasowe
Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (186).
Tygodniki ogólnopolskie
Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Polska (120), na drugim Tygodnik Powszechny (72), a na trzecim Polityka (64). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Tygodnika Powszechnego (44).
fot. mat. prasowe
Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 do 30 kwietnia 2018 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita).
Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)