Polacy i religia
2006-05-16 00:01
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że Polacy w większości uważają siebie za osoby religijne (69 procent). Co piąty ankietowany (21 procent) określa siebie jako bardzo religijnego. Tylko 14 procent respondentów twierdzi, że nie jest religijna, a 4 procent przyznało, że uważa się za całkowicie areligijnych.
Przeczytaj także: Najważniejsze wartości Polaków
Jako bardzo religijne określają siebie osoby starsze powyżej 65 roku życia i częściej są to kobiety niż mężczyźni. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym (38 procent), a najmniej jest osób z wyższym wykształceniem (5 procent).96 procent respondentów CBOS określa siebie mianem katolików, a 95 procent ankietowanych uważa, się za wierzących. 63 procent badanych, czyli około dwóch trzecich twierdzi, że nie tylko wierzy, ale również stosuje w życiu nauczanie Kościoła.
56 procent ankietowanych przyznało, że uczestniczy w mszach, nabożeństwach czy też spotkaniach religijnych co najmniej raz w tygodniu. 19 procent zaś twierdzi, że w tego typu praktykach uczestniczy raz lub dwa razy w ciągu miesiąca. 17 procent badanych przyznało, że bierze udział w praktykach religijnych kilka razy do roku, a 8 procent twierdzi, że nie uczestniczy w nich wcale.
Dla 77 procent Polaków religia jest ważna w życiu, a 44 procent uważa, że bardzo istotna. Tylko 4 procent respondentów przyznało, że religia w ich życiu nie pełni ważnej roli. Pomimo, że rodacy przypisują do religijności dużą wagę, to jednak najbardziej cenią w życiu zdrowie (80 procent)i szczęście rodzinne (79 procent).
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach od 1 do 4 kwietnia 2006 roku, na liczącej 1025 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.
Przeczytaj także:
Hierarchia wartości Polaków: rodzina najważniejsza
oprac. : Izabela Okrój / Polska.pl
Więcej na ten temat:
Polacy, badania społeczne, religie, sondaże społeczne, CBOS, religi, religijność