Cyberataki w defensywie?
2018-06-07 10:31
Mniej ataków na nasze komputery © M.a.u - Fotolia.com
Cyberataki oszczędzają polskich użytkowników? Na to wygląda. Polska plasuje się obecnie na dość odległej 23. pozycji przygotowanego przez Check Point rankingu najbardziej zagrożonych państw w Europie (kwiecień 2018). To jednak nie powinno usypiać naszej czujności - widać bowiem wyraźnie, że cyberprzestępcy stawiają na coraz to bardziej innowacyjne techniki.
Przeczytaj także: Jak cryptominery niszczą bezpieczeństwo w sieci
Jak wynika z analizy zrealizowanej przez Check Point Software Technologies, w kwietniu bieżącego roku najbezpieczniejszymi pod względem cybernetycznym krajami Starego Kontynentu okazały się:- Irlandia (indeks zagrożeń - 28,4),
- Islandia (29,1) oraz
- Słowacja (29,3).
Polska z wynikiem 39,2 punktu zaprezentowała się nieco gorzej niż w/w czołówka, ale i tak ten wynik pozwolił jej zająć dość odległą 23 pozycję. Mamy więc do czynienia ze zmniejszeniem intensywności działań hakerskich, które podejmują hakerzy na kontynencie europejskim.
Kwiecień okazał się już czwartym miesiącem z rzędu, w którym liderem listy najpopularniejszych programów typu malware okazał się tzw. cryptomining malware. Najbardziej powszechnym typem złośliwego oprogramowania na świecie był Coinhive z udziałem na poziomie 16%. W Polsce udział ten jest jeszcze wyższy i sięga blisko 22%! Drugim najpopularniejszym cryptominerem jest Cryptoloot, osiągający globalny zasięg na poziomie 14% (blisko 16% w Polsce).
Choć intensywność działań częściowo spadła, hakerzy rozwinęli nowe sposoby ataków i generowania zysków. Badacze Check Pointa zidentyfikowali nowy trend, w którym cyberprzestępcy atakują niezałatane luki w serwerach Microsoft Windows Server 2003 (CVE-2017-7269) i Oracle Web Logic (CVE-2017-10271) w celu nielegalnego generowania kryptowalut. Zdumiewający jest fakt, że aż 46% światowych organizacji zostało namierzonych przez hakerów dzięki podatności Microsoft Windows Server 2003, podczas gdy podatność serwera Oracle Web Logic narażała 40% organizacji na całym świecie.
fot. mat. prasowe
Top 3 najpopularniejszych typów malware
Co ciekawe, łatki bezpieczeństwa dla obu serwerów są publicznie dostępne od co najmniej sześciu miesięcy, więc szczególnie niepokojącym jest fakt, że tak wiele organizacji zostało dotkniętych tymi zagrożeniami. Przypomina to wyraźnie organizacjom, że podstawy bezpieczeństwa, takie jak łatanie poprawek, mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Aby naprawdę pozostać bezpiecznym, przedsiębiorstwa muszą stosować wielowarstwową strategię bezpieczeństwa cybernetycznego, która chroni zarówno przed istniejącymi rodzinami złośliwego oprogramowania, jak i przed zupełnie nowymi zagrożeniami.
fot. mat. prasowe
Indeks zagrożeń (Europa)
Analiza firmy Check Point Software Technologies przedstawia ranking bezpieczeństwa, oparty o dane, zdobyte dzięki technologii ThreatCloud, badającej ponad 250 milionów adresów pod kątem wykrywania botów, ponad 11 milionów podpisów złośliwego oprogramowania oraz ponad 5,5 miliona zainfekowanych stron internetowych.
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo w sieci, złośliwe oprogramowanie, cyberataki
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)