eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZ czym wiążą się problemy prawne Polaków?

Z czym wiążą się problemy prawne Polaków?

2018-06-11 10:21

Z czym wiążą się problemy prawne Polaków?

Z czym mamy problemy prawne? © nmann77 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Problemy prawne nie są wprawdzie czymś, co dotyka nas na co dzień, ale i tak zmagać się z nimi musi całkiem pokaźna grupa Polaków. Z badania zrealizowanego przez dom badawczy SW Research dla D.A.S. wynika, że na przestrzeni ostatnich 5 lat stały się one udziałem niemal co piątego z nas. Deklaracje respondentów wskazują, że najczęściej tyczyły się spraw urzędowych (32%), związanych z pojazdem i transportem (26,3%) oraz kwestii powiązanych z pracą (23,9%). Nierzadko również pojawiały się kłopoty związane z kupnem towarów i usług (21,8%) oraz transakcjami zawieranymi online (20,4%).

Przeczytaj także: Co piąty Polak rezygnuje z dochodzenia roszczeń

Okazuje się również, że Polacy dość rzadko myślą o zabezpieczeniu się na wypadek niespodziewanych wydarzeń czy kosztów. Ze zleconego przez D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. badania wynika, że (poza ubezpieczeniami, do których kupna jesteśmy zobowiązani) najczęściej postanawiamy dodatkowo chronić samochód (57,1% respondentów). Podobna rzesza respondentów deklaruje posiadanie polisy na życie (56,5%) oraz ubezpiecza nieruchomości (52,5%). Niemal co trzeci z ankietowanych korzysta z dodatkowego ubezpieczenia medycznego. Jak widać, na liście najpopularniejszych polis brak jest ubezpieczenia ochrony prawnej. Okazuje się, że tego rodzaju produkt posiada zaledwie 6% z nas. To dość niewiele zważywszy chociażby na to, że na przestrzeni ostatnich 5 lat problemy natury prawnej dotknęły aż 21% Polaków.
– Ryzyko związane z kwestiami prawnym jest powszechne i nie da się go całkowicie wykluczyć. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może oznaczać obciążenie domowego budżetu, często w najmniej spodziewanym momencie oraz mieć poważne konsekwencje, nie tylko finansowe. Niestety, świadomość społeczna w Polsce w tym względzie jest wciąż niska, co ma odzwierciedlenie w niewielkim procencie osób ubezpieczających się – komentuje Janusz Zemła Dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód w D.A.S.

Z czym mamy problemy prawne?


W badaniu D.A.S. respondenci, którym w ostatnich latach przydarzył się problem prawny (21% ogółu badanych), wskazali także kwestie, których one dotyczyły, przy czym mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź. Dla blisko 1/3 osób w tej grupie kłopot natury prawnej wiązał się ze sprawami załatwianymi w urzędach lub instytucjach publicznych. Drugą najczęściej wskazywaną kategorią były kwestie związane z samochodem lub transportem, a trzecią sprawy dotyczące pracy i zatrudnienia. Dość często respondenci spotykali się z trudnościami prawnymi także w kontekście zakupów oraz transakcji internetowych, tak wskazała blisko co piąta osoba.

fot. mat. prasowe

Ubezpieczenia, z których korzystają gospodarstwa domowe

Największą popularnością cieszy się AC samochodu oraz ubezpieczenie na życie.


Według eksperta D.A.S. szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia problemu prawnego dotyczy uczestnictwa w ruchu drogowym.
– Nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności nie możemy przewidzieć zachowania innych osób poruszających się po drogach i tym samym całkowicie wyeliminować ryzyka wypadku czy kolizji. Wciąż wielu kierowców zapomina, że takie zdarzenia mają skutek nie tylko fizyczny, ale i prawny. W przypadku konieczności obrony w sprawach karnych, wykroczeniowych lub w sprawach dotyczących dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, np.: zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, odszkodowania za poniesioną szkodę, jeśli nie mamy ubezpieczenia ochrony prawnej, to musimy wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego, koszt opinii biegłych i opłaty sądowe, sfinansować z własnego portfela. Dlatego też, wcześniejsze i odpowiednie zabezpieczenie się pod kątem finansowym od ewentualnego procesu sądowego jest równie ważne, co ubezpieczenie autocasco lub assistance - podkreśla Janusz Zemła.

Jak wypadamy na tle innych krajów Europy


Według podobnej ankiety przeprowadzonej przez międzynarodowe stowarzyszenie ubezpieczycieli ochrony prawnej - RIAD w 2017 r. mieszkańcom krajów Europy Zachodniej – Niemiec, Francji, Holandii i Irlandii ‒ problemy i spory prawne zdarzały się nieco częściej niż Polakom. Z przynajmniej jedną taką sytuacją w ciągu 5 lat miał do czynienia, blisko co trzeci Francuz (32%) i Niemiec (29%) i więcej niż co czwarty Irlandczyk (27%) oraz Holender (26%). Wyniki dla zbliżonego badania, zleconego przez D.A.S. w naszym kraju wykazały, że Polacy z kłopotami natury prawnej spotykają się rzadziej (20,7%), a przynajmniej tak sądzą.
- Przed powszechnym korzystaniem z usług prawnych, Polaków w dużej mierze powstrzymuje świadomość konieczności poniesienia kosztów. Na Zachodzie zdecydowanie więcej osób ma ubezpieczenia ochrony prawnej, dzięki czemu finanse nie stanowią tak dużej bariery w korzystaniu z usług prawników, a co za tym idzie w rozwiązywaniu problemów czy sporów prawnych - dodaje Janusz Zemła z D.A.S.

- W Niemczech ok. 40% konsumentów posiada ubezpieczenie ochrony prawnej. Taką polisą zabezpiecza się także podobny odsetek przedsiębiorców oraz przedstawicieli wolnych zawodów. To z pewnością przekłada się na wyższą skłonność do podejmowania decyzji o zaangażowaniu się w spór prawny, bo pomoc i reprezentacja prawnika jest finansowana przez ubezpieczenie - twierdzi adwokat Roland Myca z niemieckiej kancelarii Anwaltskanzlei Roland Myca, partner D.A.S. w Niemczech.

fot. mat. prasowe

Czy w ciągu ostatnich 5 lat zdarzyło ci się mieć problem prawny?

Większość badanych deklaruje, że problemy prawne nie stają się ich udziałem.


Przy bliższym spojrzeniu na naturę prawną problemów prawnych Europejczyków i Polaków widać jednak dużo podobieństw. W krajach ankietowanych przez RIAD, podobnie jak w Polsce, najczęściej dotyczyły one pracy i zatrudnienia oraz samochodu. Wśród odpowiedzi, w badanych przez RIAD państwach, często pojawiały się też kłopoty związane z kwestiami mieszkaniowymi i nieruchomości (z wyjątkiem Holandii). Z doświadczeń Rolanda Myca wynika, że w Niemczech właśnie te sprawy są w też najczęściej zgłaszane przez ubezpieczonych posiadających polisę ochrony prawnej. Ze wsparcia w ramach tego rodzaju ubezpieczenia Niemcy korzystają przede wszystkim w zakresie prawa drogowego (wypadki komunikacyjne oraz wykroczenia), prawa najmu oraz prawa pracy, wskazuje adwokat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: