eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramyNielegalne oprogramowanie, czyli o 46% komputerów w Polsce

Nielegalne oprogramowanie, czyli o 46% komputerów w Polsce

2018-06-11 11:09

Nielegalne oprogramowanie, czyli o 46% komputerów w Polsce

Nielegalne oprogramowanie © M.Madriñán - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Redukcja narażenia na cyberataki oraz zwiększenie zysków firmy w znacznym stopniu uzależnione jest od skutecznego wyeliminowania z firmowej sieci nielicencjonowanego oprogramowania. I wprawdzie w Polsce jest z tym coraz lepiej, to ciągle jeszcze niemal połowa użytkowanych w naszym kraju programów (46 procent) licencji nie posiada - alarmuje najnowsza edycja badania BSA Global Software Survey 2018. To dość słaby wynik, biorąc pod uwagę średnią europejską, która wynosi 28 procent.

Przeczytaj także: Programy komputerowe bez licencji: polski chleb powszedni

Jak już wspomniano we wstępie, najnowsza edycja BSA Global Software Survey potwierdza, że 46% zainstalowanych na polskich komputerach programów nie posiada licencji. Taki wynik oznacza 2-procentową poprawę względem poprzedniej fali badania. Szacunki wskazują, że łączna wartość zainstalowanego w naszym kraju nielicencjonowanego oprogramowania osiągnęła w 2017 roku poziom 415 mln USD (447 mln USD w 2015 roku).

Widać zatem, że nielicencjonowanego oprogramowania jest w Polsce nieco mniej niż ostatnio. To niewątpliwie efekt edukacji i związanego z nią wzrostu świadomości - użytkownicy coraz częściej zdają sobie sprawę, że nielegalne programy to większe narażenie na cyberzagrożenia. Ponadto przyczynił się do tego wzrost popularności usług oferowanych w modelu SaaS (Software as a Service), zwiększona implementacja rozwiązań SAM (Software Asset Management) dedykowanych profesjonalnemu zarządzaniu zasobami oprogramowania, ale też skuteczne egzekwowanie przepisów prawa w ramach ochrony praw autorskich do oprogramowania.

Organizacje na całym świecie korzystają z oprogramowania, aby usprawnić działalność, zwiększyć zyski, dotrzeć do nowych klientów i zyskać przewagę konkurencyjną. Jednak jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów IT w firmach – której wyniki zostały zawarte w raporcie BSA – korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania naraża organizacje na poważne ryzyko zagrożenia lub utraty bezpieczeństwa. CIO biorący udział w badaniu informują, że kradzież danych osobowych i firmowych jest ich największą obawą związaną ze złośliwym oprogramowaniem (malware), które pozostaje w silnej korelacji z oprogramowaniem nielicencjonowanym. W rezultacie, cyberbezpieczeństwo to główny powód unikania przez CIO nielicencjonowanego oprogramowania (54%), drugim jest niższe ryzyko problemów prawnych (43%).

fot. mat. prasowe

Krajowy wskaźnik styczności ze złośliwym oprogramowaniem

Nielicencjonowane oprogramowanie i ataki złośliwego oprogramowania są ze sobą ściśle związane.


Najnowsze badanie BSA Global Software Survey 2018, opublikowane pt. „Zarządzenie oprogramowaniem – imperatyw bezpieczeństwa, możliwości biznesowe” (Software Management – Security Imperative, Business Opportunity), pozwala na lepsze zrozumienie konsekwencji związanych z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania. Raport BSA, stworzony we współpracy z firmą badawczą IDC, określa ilość i wartość nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach w ponad 110 krajach i regionach oraz przedstawia wyniki blisko 23,000 odpowiedzi udzielonych w trakcie badania przez użytkowników prywatnych, pracowników firm a także dyrektorów odpowiedzialnych za środowiska IT w swoich organizacjach.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze zalety ścisłego przestrzegania polityki licencyjnej do oprogramowania zdaniem CIO

54 procent CIO wskazuje na mniejsze zagrożenie bezpieczeństwa jako główny powód zapewnienia wykorzystywanemu przez nich oprogramowaniu właściwego licencjonowania.


Organizacje na całym świecie tracą korzyści ekonomiczne i te związane z bezpieczeństwem, które zapewnia odpowiednie zarządzanie oprogramowaniem. Firmy powinny wdrażać profesjonalne rozwiązania SAM, aby być w stanie skutecznie ocenić poziom zarządzania oprogramowaniem w swoich sieciach. Pomaga to ograniczyć ryzyko niebezpiecznych cyberataków i wspiera uzyskanie wyższych zysków – powiedziała Victoria Espinel, prezes i dyrektor generalny BSA.

Najważniejsze ustalenia badania BSA:


  • Przy ogólnej tendencji spadkowej, korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania jest nadal powszechne. Jest ono wykorzystywane na całym świecie – w skali globalnej to 37% oprogramowania zainstalowanego na wszystkich komputerach (spadek tylko o 2 pkt. od 2016 roku).
  • Specjaliści odpowiedzialni za środowiska IT w swoich organizacjach informują o nielicencjonowanym oprogramowaniu, które stwarza coraz większe ryzyko i generuje coraz wyższe koszty. Złośliwe oprogramowanie (malware) pochodzące z nielicencjonowanych programów komputerowych kosztuje firmy na całym świecie 359 mld USD rocznie.
  • Oprócz imperatywu bezpieczeństwa, podniesienie poziomu zgodności licencyjnej jest obecnie czynnikiem ekonomicznym. Firmy, które podejmą zdecydowane kroki w celu usprawnienia procesów zarządzania oprogramowaniem, mogą zwiększyć swoje zyski nawet o 11%.
  • Organizacje mogą w każdej chwili podjąć działania mające na celu usprawnienie procesów zarządzania oprogramowaniem. Badanie BSA dowodzi, że dzięki wdrożeniu profesjonalnych rozwiązań SAM, organizacje mogą osiągnąć nawet 30 proc. oszczędności w zakresie rocznych kosztów oprogramowania.

Badanie BSA dowodzi, że dzięki wdrażaniu odpowiednich zmian w zakresie zarządzania oprogramowaniem, w tym profesjonalnych rozwiązań SAM, firmy mogą zwiększyć swoje zyski, zmniejszyć poziom zagrożenia bezpieczeństwa i w efekcie zwiększyć swoje szanse biznesowe.
W 2011 roku wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach w Polsce wyniósł aż 57%. Od tamtego czasu ta skala systematycznie maleje i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma. Z pewnością pozytywna jest skłonność polskich organizacji do coraz częstszego korzystania z legalnego oprogramowania, która jest wynikiem obaw przed zagrożeniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Niemniej 46% to nadal prawie połowa, dlatego ciężko bronić tego wyniku. Pokazuje on, że pomimo powolnego spadku tego wskaźnika wciąż mamy z tym problem skoro średnia w UE wynosi aktualnie 28% (spadek o 1 pkt. od 2016 roku) – powiedział Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: