eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWakacje 2018: gdzie i za ile pojadą Polacy?

Wakacje 2018: gdzie i za ile pojadą Polacy?

2018-06-11 13:12

Wakacje 2018: gdzie i za ile pojadą Polacy?

Wyspy Kanaryjskie © eddygaleotti - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Już po raz kolejny Mondial Assistance przyjrzał się planom wakacyjnym Polaków. Z najnowszej edycji corocznego badania wynika, że w tym roku na urlop wybierze się ponad 18 mln osób, z czego 60 proc. pozostanie w kraju. Turyści, którzy postanowili odwiedzić dalsze zakątki, najczęściej odwiedzą Hiszpanię. Wakacje zagraniczne będą odrobinę tańsze od zeszłorocznych, ale też nieco spokojniejsze, ponieważ grono tych, którzy zamierzają wykupić ubezpieczenie turystyczne, znowu się powiększyło.

Przeczytaj także: Wakacje 2017: gdzie i za ile pojadą Polacy?

Jakie będą wakacje 2018? Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowsza odsłona raportu Mondial Assistance, który cyklicznie monitoruje plany wakacyjne Polaków. Z informacji pozyskanych od respondentów wynika, że w tym roku na urlop udaje się pokaźna, bo ponad 18-milionowa rzesza turystów. 7,4 mln osób (40 proc., wzrost o 3,2 mln) wybiera się poza granice kraju, a przeszło 11 mln (60 proc., spadek o 1,2 mln) stawia na wakacje w Polsce. Brak planów deklaruje 36 proc. badanych.
- W tegorocznym sezonie urlopowym zdecydowanie zmniejszyła się grupa osób, która nie wie gdzie pojedzie i nie wie w jakim terminie. To niespełna 1,6 mln Polaków, czyli o 1,8 mln mniej niż w 2017 roku. Spośród osób, które nie planują letniego wyjazdu wakacyjnego lub odbyły już główny wyjazd wypoczynkowy (36 proc.) nie wie dokąd jedzie 10 proc. (to o 9 p.p., mniej niż w 2017 roku) – wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

fot. mat. prasowe

Liczba osób wyjeżdżających na wakacje

4 na 10 osób planujących wakacje wyjedzie za granicę.


Ci z nas, którzy nie zaplanowali wakacji 2018, w głównej mierze tłumaczą się innymi obowiązkami (38 proc., wzrost o 11 p.p. rdr). Na kolejnej pozycji plasuje się brak środków (28 proc., spadek o 7 p.p.) oraz stan zdrowia własnego oraz najbliższych (16 proc., spadek o 1 p.p.).

Słoneczna Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie wciąż najpopularniejsze


Podobnie, jak miało to miejsce w latach poprzednich, największą popularnością wśród badanych cieszy się Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie (14 proc.). Na drugim miejscu utrzymuje się Chorwacja (12 proc., spadek o 2 p.p.). Trzecie zajmuje Grecja (10 proc., spadek o 1 p.p.), a czwarte Włochy (9 proc., spadek o 2 p.p.). W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów z powrotem znalazły się Egipt (4 proc.), Tunezja (4 proc.), a także Turcja (3 proc.).

fot. mat. prasowe

Najbardziej popularne destynacje

Na szczycie najbardziej popularnych destynacji Hiszpania i Kanary.


Ponad połowa Polaków wyjedzie na wakacje z biurem podróży


Na pytanie o sposób organizacji zagranicznego wyjazdu wakacyjnego 51 proc. Polaków (wzrost o 7 p.p., czyli o 2 mln) deklaruje, że skorzysta z usług biura podróży. Samodzielnie zorganizuje swój wyjazd 49 proc. Mimo, że nastąpił spadek o 7 p.p. w porównaniu do 2017 roku, to o 1,2 mln wzrosła liczba osób organizujących wyjazd w ten sposób.

fot. mat. prasowe

Planowane formy wypoczynku

77% turystów planuje aktywny wypoczynek.


Wybór biura podróży jako organizatora wyjazdu Polacy tłumaczą najczęściej tym, że nie muszą martwić się o formalności i organizację/wygodę (77 proc., wzrost o 4 p.p.). Respondenci wybierający biura podróży podkreślają, że te w swojej ofercie posiadają dodatkowe świadczenia (31 proc., wzrost o 23 p.p.) a także proponują atrakcyjne ceny
(21 proc., wzrost o 7 p.p).

Osoby korzystające z biur podróży najczęściej wybierają biuro, z którego usług już korzystali (33 proc., wzrost o 4 p.p.), oraz największe na rynku (24 proc., spadek o 9 p.p.).

Zwolennicy samodzielnej organizacji wyjazdu wakacyjnego wybór takiego sposobu organizacji tłumaczą możliwością samodzielnego decydowania o własnym czasie (63 proc., wzrost o 25 p.p.) oraz ceną (27 proc., wzrost o 2 p.p.).

fot. mat. prasowe

Planowane wydatki na wakacje

Na wyjazd zagraniczny planujemy wydać nieco mniej niż rok temu.


74 proc. planujących wyjazd kupi ubezpieczenie


Liczba osób zamierzających nabyć dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy turystycznej rośnie z roku na rok. W najbliższych miesiącach ponad 5,5 mln Polaków planuje skorzystać z ofert ubezpieczycieli. W porównaniu do 2017 roku nastąpił wzrost o 1 p.p. i obecnie wynosi 74 proc.
- W 2013 roku tylko 58 proc. planujących zagraniczne wakacje zamierzało wykupić takie ubezpieczenie dlatego cieszy nas fakt, że coraz więcej osób docenia rolę posiadania ubezpieczenia w trakcie zagranicznej podróży. Zakup odpowiedniej polisy turystycznej zapewni nam dostęp również do prywatnych placówek medycznych, ograniczy do minimum formalności oraz zagwarantuje pełne pokrycie kosztów, a w razie potrzeby transport medyczny do kraju, który szczególnie z odległych zakątków świata może być potężnym kosztem – dodaje Tomasz Frączek.

fot. mat. prasowe

Środek transportu wakacyjnego

Na urlop w kraju najczęściej jedziemy samochodem.


Turyści planujący wykupić ubezpieczenie to przede wszystkim osoby pomiędzy 30 a 49 rokiem życia (55 proc., wzrost o 16 p.p.), posiadające dochód na gospodarstwo domowe powyżej 3 500 zł (68 proc., wzrost o 10 p.p.), wykształcenie wyższe (59 proc., spadek o 7 p.p.) i zamieszkujące największe miasta (24 proc. spadek o 2 p.p.).

fot. mat. prasowe

Liczba osób chcących się ubezpieczyć

W tym roku ubezpieczenie turystyczne wykupi 3 na 4 Polaków.

fot. mat. prasowe

Środek transportu wakacyjnego - zagranica

W podróż zagraniczną najczęściej udajemy się samolotem.


Informacje o badaniu
Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych. Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Ipsos Polska w dniach 4–17 maja 2018 roku. Badanie odbyło się w terminie zbliżonym do realizacji w poprzednich falach badania. To dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji badania – w maju większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też podejmuje niezbędne formalności związane z tymi wyjazdami. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

  • Alicja554 / 2018-06-12 09:08:27

    ja wybieram się enterem do Grecji w tym roku. Nie wydałam dużo za urlop, trafiła się dobra okazja akurat. Poza Europę się nie ruszam myślałam kiedyś o Tunezji ale odradzono mi odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Wakacje 2018: gdzie i za ile pojadą Polacy?

    MartaAdam9 / 2018-06-14 10:32:48

    U mnie w tym roku wybór padł na Bali. Biuro podróży Konsorcjum.pl ma bardzo fajną ofertę więc lecę z nimi. Jestem bardzo podekscytowana bo zawsze chciałam poznać tamtejszą kulturę, spróbować ich kuchni i zobaczyć wszystkie te piękne miejsca, które do tej pory widziałam tylko na zdjęciach. Dodatkowo wybrałam ofertę z hotelem położonym 200m od morza, więc na pewno też dużo czasu spędzę pływając w błękitnej wodzie i opalając się na plaży. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Papusz / 2018-06-19 13:54:14

    my wybieramy się do Zakopanego, znaleźliśmy świetne kwatery przez Bookapart
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: