eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrognoza upadłości firm w Polsce w 2018 roku

Prognoza upadłości firm w Polsce w 2018 roku

2018-06-12 11:38

Prognoza upadłości firm w Polsce w 2018 roku

Upadłości mogą dotknąć około 598 firm © Artur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie odnotowywany w tym roku wzrost gospodarczy owocuje wyższą dynamiką rejestracji nowych firm, to jednak poziom upadłości oraz zatorów płatniczych utrzymuje pułap z minionego roku. W obliczu tego można tylko ubolewać, że grupa przedsiębiorców decydujących się na ubezpieczenie obrotu gospodarczego i należności przed nierzetelnym kontrahentem ciągle jest tak niewielka.

Przeczytaj także: Upadłości firm na świecie - prognozy 2018

Prognozy KUKE na 2018 rok :


  • Szacunki wskazują, że w tym roku upadłości mogą dotknąć około 598 firm, co względem minionego roku oznacza wzrost na poziomie ok. 3%. W 2017 roku niewypłacalności zakończyły działalność 583 przedsiębiorstw, a w grudniu 2016 r. roczna krocząca suma upadłości osiągnęła 603.
  • Upadłości i restrukturyzacje mają dotyczyć ok. 1000 podmiotów, co z kolei oznacza wzrost o około 9,8% r/r.

Tymczasem tylko na przestrzeni dwóch pierwszych miesięcy tego roku w CEIDG zarejestrowano 44 067 nowych działalności gospodarczych. To całkiem sporo zważywszy chociażby, że analogiczny okres minionego roku zaowocował powstaniem 40 874 firm. W 2017 roku swoją działalność rozpoczęły też 9292 spółki prawa handlowego. Oznacza to wzrost r/r o około 8% i stanowi znacząca przewagę nad dynamiką upadłości przewidywaną w całym 2018 roku. Niestety, nawet dobra koniunktura i wysokie tempo wzrostu gospodarczego nie chronią firm przed zatorami płatniczymi. Po trzecim kwartale 2017 roku aż 52% przedsiębiorstw notowało opóźnienie płatności o 60 dni w ostatnich 6 miesiącach. Utrata płynności finansowej z kolei to jeden z najczęstszych powodów upadłości firm.

Prawidłowe zarządzanie ryzykiem jest szczególnie ważne w działalności międzynarodowej. W 2017 roku polski eksport wyniósł 203,7 mld EUR i wzrósł w stosunku do 2016 roku o 10% . Znaczący udział w wypracowaniu tego wyniku miały firmy z sektora MŚP.
„Prowadzenie działalności wymaga wiedzy z zakresu zarządzania ryzykiem. Problemy wynikające z zatorów płatniczych, niewypłacalności kontrahentów czy niestabilna sytuacja gospodarcza na rynku zagranicznym mogą zagrozić istnieniu eksportującego przedsiębiorstwa. Właśnie po to, by umożliwić przedsiębiorstwom niwelowanie ryzyk i zwiększyć ich potencjał rozwoju – w tym na arenie międzynarodowej – dostępne są takie rozwiązania, jak ubezpieczenia transakcji handlowych i inwestycji, gwarancje czy faktoring. Dobre zaplanowanie zabezpieczeń to klucz do sukcesu i możliwość uniknięcia trudności w prowadzeniu działalności. W KUKE, na co dzień wspieramy przedsiębiorców zarówno w transakcjach krajowych, jak i zagranicznych – nie tylko dostarczając odpowiednie instrumenty zabezpieczające, ale także będąc stałym doradcą naszych klientów. Wraz z rosnącą wiedzą o dostępnych zabezpieczeniach i dzięki wykorzystaniu ich przez przedsiębiorców – wpływ upadłości firm na płynność finansową ubezpieczonych podmiotów może zostać znacznie ograniczony, z korzyścią dla całej gospodarki” – mówi Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE S.A.

fot. mat. prasowe

Upadłości firm w Polsce

W tym roku spodziewana jest upadłość około 600 firm.


Zawarte w prognozie dane znajdują już odzwierciedlenie w raportach dotyczących upadłości i restrukturyzacji w styczniu i lutym 2018 roku:
  • w styczniu 2018 roku 56 upadłości (wobec 47 w 01.2017)
  • w lutym 2018 roku 48 upadłości (48 w 02.2017).

Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw jest kluczowe dla umacniania polskiej gospodarki. Należy pamiętać, że takie podmioty mogą być skutecznymi eksporterami, dzięki czemu będą umacniać swoją pozycję na rynku. Potrzebne jest tylko odpowiednie dobranie narzędzi zabezpieczających i wspierających biznes. Ponad 60% europejskich MŚP spotkała się z prośbą o wydłużenie terminu płatności, a około 23% zwiększyłoby zatrudnienie, gdyby płatności od kontrahentów były regulowane w terminie. Aż 33% deklaruje, że zatory płatnicze stanowią poważną barierę w rozwoju biznesu.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie podatne na utratę płynności, ponieważ ich źródła przychodów mogą być mało zdywersyfikowane, a płynność finansowa niska. Faktoring może nie tylko poprawić płynność finansową eksportera, ale także zapewnić bezpieczeństwo wymiany handlowej. Rynek już zauważył tę możliwość – wartość obrotu w ramach faktoringu eksportowego pełnego wyniosła w 2017 roku 22,3 mld PLN wobec 18,8 mld PLN w roku 2016, co oznacza wzrost o 18,65%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: