eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRóżnorodność w firmie - same korzyści?

Różnorodność w firmie - same korzyści?

2018-06-13 10:47

Różnorodność w firmie - same korzyści?

Zespół pracowników © Monkey Business - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Różnorodność to zagadnienie, o którym w kontekście biznesu mówi się już od kilku lat. Zróżnicowana płeć i wiek pracowników, ich różne doświadczenie i wykształcenie, a także odmienne osobowości to coś, co ma gwarantować firmie większą elastyczność i szybkość reakcji na zmiany w otoczeniu, co prowadzić ma do tworzenia lepszych produktów i usług. Na różnorodności korzysta jednak nie tylko firma, ale i jej pracownicy.

Przeczytaj także: Czym jest zarządzanie różnorodnością w organizacji?

Różnorodność w organizacji to zespół cech, które odróżniają od siebie pracowników. Są to m.in. płeć, wiek i kolor skóry. Zarządzanie różnorodnością zaczyna się już na etapie rekrutacji, podczas której należy zadbać, aby proces był wolny od zachowań dyskryminacyjnych i stereotypowych. Pracodawcy w coraz większym stopniu doceniają różnorodność, widząc w niej nie tylko element dobrych praktyk czy społecznej odpowiedzialności, ale także wymierne korzyści ekonomiczne. Ciągle jednak do zrobienia jest wiele. 14 proc.mężczyzn i co trzecia kobieta (34 proc.) przynajmniej w pewnym stopniu zgadzają się ze stwierdzeniem, że w ich firmach różnorodność i równe szanse na awans to kwestie, które wymagają poprawy. Całkiem pokaźna jest również grupa tych, którzy nie widzą, czy w ich organizacji istnieje usystematyzowania i oficjalna polityka w zakresie różnorodności.

fot. mat. prasowe

Czy twoja firma zmaga się z brakiem różnorodności płciowej lub nierównymi szansami na rozwój?

Pracownicy często nie wiedzą, czy w ich miejscu pracy funkcjonuje oficjalna polityka w zakresie różnorodności.


Z tegorocznego badania Hays Poland wynika, że co trzeci pracownik nie wie czy w firmie obowiązuje oficjalny zbiór zasad wspierających różnorodność lub dobre praktyki w tym zakresie. Często nawet organizacje, które mogą pochwalić się atrakcyjnymi rozwiązaniami wspierającymi różnorodność, przykładają zbyt małą wagę do promowania ich w swojej komunikacji. To wielka strata, ponieważ istnieje bardzo wiele obszarów biznesowych, które potencjalnie mogłyby skorzystać na różnorodności.

fot. mat. prasowe

Czy twoja firma wdrożyła oficjalną politykę różnorodności?

Co trzeci pracownik nie wie czy w firmie obowiązuje oficjalny zbiór zasad wspierających różnorodność.


POZYTYWNY WPŁYW


Różnorodność w firmie pozytywnie wpływa na kulturę organizacyjną, morale pracowników, reputację organizacji oraz styl zarządzania.
Różnorodność pozwala firmie patrzeć na świat z różnych perspektyw, a dzięki temu lepiej rozumieć klientów, otoczenie biznesowe, decyzje innych. Na różnorodności korzysta także efektywność, innowacyjność oraz zaangażowanie pracowników wyjaśnia – Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland. – Czerpiąc z doświadczeń innych, uczymy się nowych sposobów patrzenia na świat i poszerzamy swoje horyzonty, co przekłada się na proponowanie lepszych rozwiązań. W świecie dynamicznych zmian kluczem do sukcesu jest elastyczność i innowacyjność, a te zapewniane są przez różne perspektywy patrzenia na biznes i pojawiające się wyzwania – dodaje.

fot. mat. prasowe

Które aspekty działalności firmy najbardziej korzystają na różnorodności?

Różnorodność w firmie pozytywnie wpływa na kulturę organizacyjną.


WSPARCIE DLA ZRÓŻNICOWANIA


Obok firm, których pracownicy wskazują na brak różnorodności w strukturze, na rynku nie brakuje również dobrych przykładów. Część pracodawców świadomie i dojrzale podchodzi do kwestii różnorodności. 16% kobiet i 25% mężczyzn, którzy wzięli w tegorocznym badaniu Hays Poland podkreśla, że firma w której obecnie pracują, wdrożyła oficjalną politykę różnorodności. W takich organizacjach o awansie i możliwościach rozwoju pracownika decyduje jego chęć, doświadczenie, kompetencje oraz umiejętność współpracy, a nie płeć, wiek lub inny czynnik społeczny.

Pracodawcy, którzy kierują się polityką różnorodności podkreślają, że zapewnienie pracownikom takich samych możliwości awansu i podnoszenia kwalifikacji jest korzyścią dla firmy, ponieważ pozwala zwiększać pulę kandydatów na kluczowe stanowiska i zmniejsza rotację. Polityka różnorodności zaczyna się u nich od zaufania, zrozumienia pracowników oraz zapewnienia wspierającego środowiska pracy. Pomocne są benefity w postaci pracy elastycznej – ruchomy czas pracy, możliwość zdalnej realizacji zadań – oraz wszelkie rozwiązania, które wspierają pracujących rodziców.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: