Warszawa - koszty życia najniższe na świecie?
2018-06-18 12:30
Warszawa © Drone in Warsaw - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koszty życia: w Niemczech najtaniej?
Jeśli przeanalizować najnowszy raport Deutsche Banku „Mapping the World’s Prices” i pokusić się o wskazanie metropolii, w której koszty utrzymania nie powalają na łopatki, to Warszawa okazałaby się jednym z najbardziej atrakcyjnych miast na świecie. I to nawet po uwzględnieniu różnic w zarobkach, których wysokość netto (równowartość 1128 USD) daje naszej stolicy 35. miejsce na 50 przebadanych lokalizacji.Tegoroczna edycja „Mapping the World’s Prices” - zestawienia prezentującego przeciętne dochody oraz uśrednione ceny wybranych dóbr i usług - skupia się nie tylko na wysokości dochodów, kosztów utrzymania mieszkania, transportu czy żywności i odzieży, ale odnosi się również do kwestii mających związek z jakością życia. Wymienić można wśród nich:
- siłę nabywczą,
- ogólne koszty życia,
- ceny nieruchomości w stosunku do dochodów,
- indeks bezpieczeństwa,
- jakość i dostępność opieki zdrowotnej,
- zanieczyszczenie powietrza i zagęszczenie ruchu oraz
- ogólny „klimat miasta”.
- Mocne strony Warszawy to niskie koszty utrzymania (8. miejsce), dobry poziom bezpieczeństwa (11.) oraz nie najgorszy system komunikacyjny (17.). Relacja dochodów do cen nieruchomości oraz indeks zanieczyszczenia są na średnim poziomie w porównaniu do innych miast (odpowiednio 24. i 27. pozycja). Słabą stroną Warszawy jest niska jakość opieki medycznej (41.), niska siła nabywcza (37.) i umiarkowanie atrakcyjny klimat (34.) - podkreśla Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.
fot. mat. prasowe
Jakość życia
Pod względem jakości życia przegrywamy wprawdzie znacznie z nowozelandzkim Wellington, Zurichem, Kopenhagą, Wiedniem czy Edynburgiem, ale Warszawa została z kolei uznana przez autorów raportu za jedno z najlepszych miejsc na… randkę. Co wynika w dużym stopniu z jednych z najniższych na świecie cen posiłków w restauracjach, piwa w barze, papierosów, biletów do kina, czy komunikacji miejskiej. Taniej byłoby jedynie w New Delhi, Manili czy Mexico City.
fot. mat. prasowe
Miesięczne wynagrodzenie
Jak wynika z raportu „Mapping the World’s Prices”, bezwzględna wysokość cen niekoniecznie jest powiązana z lokalnymi średnimi dochodami. I tak, koszty wynajmu 2-pokojowego mieszkania w Warszawie, usług sprzątaczki, czy koszt kupna średniej klasy samochodu (np. Volkswagena Golfa) są skorelowane z przeciętną pensją netto. Biorąc pod uwagę naszą pozycję, jeśli chodzi o dochody do dyspozycji 2-osobowego gospodarstwa domowego (34. miejsce), stosunkowo dużo płacimy z kolei za paliwo (24.), wynajem samochodu (7.), czy niektóre produkty światowych marek. Przykładowo, za najnowszy model iPhone’a Polacy muszą w firmowym salonie zapłacić równowartość niemal 300 dolarów więcej niż w USA, Hong Kongu czy w Japonii. Relatywnie więcej zapłacimy też np. za parę dżinsów Levis’a. Nie mamy za to sobie równych, jeśli chodzi o karnety na siłownię w dzielnicach biznesowych. Taniej za „wyciskanie” stresu płacą tylko pracujący w Wellington, New Delhi i Bangalurze.
fot. mat. prasowe
Koszty wynajmu 2-pokojowego mieszkania
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)