Czy polscy przedsiębiorcy boją się Brexitu?
2018-06-25 13:15
Brexit © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Brexit okiem polskich przedsiębiorców. Nie tylko negatywy?
Niemal co drugi polski przedsiębiorca potwierdza, że brexit wprowadza na europejskie rynki niepewność. Przeszło 47% sektora MŚP najbardziej obawia się zmian w polityce handlowej całej Unii Europejskiej, co względem poprzedniej, czternastej fali badania oznacza wzrost na poziomie 6 pkt. proc. Respondentów niepokoi również destabilizacja kursu euro oraz przyszłość ich relacji handlowych z kontrahentami z Wielkiej Brytanii.Wyspy Brytyjskie są dla wielu firm z sektora MŚP ważnym rynkiem handlowym. Stąd obawy oraz niepewność właścicieli przedsiębiorstw. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wymaga od nich dużych nakładów pracy, aby zachować rentowność działalności – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Co więcej, nie wiemy jeszcze jak formalnie będzie wyglądało to rozstanie. W związku z tym nadal czekamy na decyzję czy dalsze relacje będą prowadzone na podstawie osobnej umowy inwestycyjnej, czy może umowy o wolnym handlu z komponentem inwestycyjnym – dodaje.
Respondenci poproszeni o wskazanie skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wskazywali przede wszystkim na spadek zainteresowania polskimi produktami i usługami (18% odpowiedzi) oraz problemy ze znalezieniem odbiorców (15%) problemy ze znalezieniem odbiorców swoich towarów i usług. Tylko ponad 7% ankietowanych obawia się destabilizacji kursu euro. Porównując fala do fali odpowiedzi ankietowanych wzrósł odsetek osób, które nie potrafią wskazać konsekwencji brexitu z 52,6% do aż 68,1%.
fot. mat. prasowe
Brexit
Należy zwrócić uwagę, że brexit będzie miał różny wpływ na poszczególne branże polskiej gospodarki. Wielka Brytania odgrywa istotną rolę np. w polskim sektorze transportowym.
Oznacza to, że w przypadku, gdy wprowadzona zostanie ewolucja zasad dostępu do rynku usług transportowych, mogą być wymagane dodatkowe zezwolenia na przejazdy międzynarodowe. W związku z tym nasze firmy specjalizujące się w transporcie kołowym i kabotażu na terenie Wysp Brytyjskich boleśnie je odczują. Problemem może być także zmniejszenie wymiany handlowej. Będzie ono prowadziło do spadku zapotrzebowania na usługi transportowe, co zmniejszy dochodowość prowadzenia biznesu. Wszyscy z dużym zniecierpliwieniem oczekujemy na ostateczny kształt tej zmiany – wyjaśnia Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
Aktualnie w Wielkiej Brytanii trwają burzliwe dyskusje. Brytyjska Izba Gmin odrzuciła niedawno grupę poprawek do ustawy o wyjściu z UE wniesionych przez Izbę Lordów. Należą do nich m.in. prawo do wartościowego głosowania, czyli do odrzucenia porozumienia w sprawie brexitu i wpływu na postawę rządu w dalszych negocjacjach z Unią Europejską oraz zapis, dzięki któremu byłaby możliwa większa elastyczność w określeniu daty ostatecznego wyjścia, a także ograniczanie uprawnień ministrów do zmiany przepisów za pomocą rozporządzeń w wyniku ujednolicenia prawodawstwa po brexicie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)