Gabinet Cieni BCC: nowe rekomendacje dla rządzących
2018-06-28 12:43
Przeczytaj także: Gabinet Cieni BCC: najnowsze rekomendacje dla rządu
Spółdzielczość
MIECZYSŁAW GRODZKI, minister ds. spółdzielczości Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC
- Doprowadzić do traktowania spółdzielni mieszkaniowych na równi z innymi podmiotami gospodarczymi pod względem podatkowym, skreślić spółdzielnie mieszkaniowe ze zwolnień podatkowych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
- Doprowadzić do zakończenia procesu legislacyjnego ustawy o spółdzielniach rolniczych.
- Wyłączyć z zakresu ustawy o ustroju rolnym… „gospodarstw rolnych spółdzielczych”, oraz osób fizycznych w zakresie gwarancji pożyczek i kredytów bankowych.
- Odstąpić od naliczeń podatkowych w zakresie przetermiowanych naliczeń odsetkowych w bankach spółdzielczych.
- Zastosowanie ulg podatkowych dla spółdzielni działających w sferze ekonomii społecznej.
- Zakończenie prac nad ustawą o zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym umorzonych odsetek od kredytów mieszkaniowych.
- Zakończyć proces legislacyjny ustawy Prawo spółdzielcze poprzez skreślenie art. 203 umożliwiającego przekształcenie Spółdzielni Pracy, w sp. z o.o.
- Wprowadzić w Kodeksie spółek handlowych możliwość przekształcenia sp. z o.o. w spółdzielnie bez żadnych obciążeń podatkowych, umożliwiając powrót do formy spółdzielczej utworzonym spółkom kapitałowym.
- Dopuścić stosowanie preferencji finansowych we współpracy spółdzielnia-członek, celem odbudowania więzi członkowskiej.
- Zakończyć proces legislacyjny w zakresie uregulowań prawnych ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w całym procesie inwestycyjnym i Prawa Budowlanego.
Przemysł obronny
GEN. LEON KOMORNICKI, minister ds. przemysłu obronnego Gospodarczy Gabinet Cieni BCC
Problemy, które wymagają pilnego podjęcia są nadal te same, które były podnoszone w pierwszym kwartale br.
Zapowiedź ministra Mariusza Błaszczaka o powołaniu Agencji Uzbrojenia, jak na razie, nie znalazła praktycznego przełożenia w realizacji tego pomysłu.
Nie jest realizowany Program Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych RP.
Nie ruszyły z miejsca programy mające decydujący wpływ na zdolności operacyjne i bojowe SZRP w całości i poszczególnych rodzajach oraz rodzajach wojsk. Tymi programami są:
- Program 2 – śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia, gdzie pilną sprawą są śmigłowce dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej RP;
- Program 3 - zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki – C41SR;
- Program 5 – zwalczanie zagrożeń na morzu - w tym programie nadal nie dokonano wyboru oferty okrętu podwodnego dla Marynarki Wojennej RP;
-
Program 6 – rozpoznanie obrazowe i satelitarne.
Program 2 ma istotne znaczenie dla zdolności Wojsk Lądowych Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Brak nowoczesnych śmigłowców i zabezpieczenia znacząco osłabia zdolności tych rodzajów wojsk.
Program 5 – dedykowany Marynarce Wojennej, ma decydujące znaczenie dla zdolności tego rodzaju SZRP, której stan techniczny jest w krytycznym stanie!
Natomiast Programy 3 i 6 mają decydujący wpływ na efektywność operacyjną i bojową całych Sił Zbrojnych i wyzyskanie efektywności bojowej wszystkich systemów walk i uzbrojenia, które znajdują się na ich wyposażeniu i także tych, które trafiać będą do nich w bliższej i dalszej perspektywie czasu.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)