eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycjeNieruchomości komercyjne: w Europie dobrze, w Polsce lepiej

Nieruchomości komercyjne: w Europie dobrze, w Polsce lepiej

2018-06-28 13:37

Nieruchomości komercyjne: w Europie dobrze, w Polsce lepiej

Biurowce © Mike Mareen - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowsze prognozy formułowane przez ekspertów firmy doradczej Savills pozwalają przypuszczać, że ten rok będzie dla europejskich nieruchomości komercyjnych równie udany jak poprzedni. Kupony od aktywności inwestorów będzie mogła odcinać najprawdopodobniej i Polska, co u schyłku tego roku zaowocuje być może kolejnym rekordem wartości przeprowadzonych transakcji.

Przeczytaj także: Nowe sposoby na nieruchomości komercyjne

Dane przedstawione przez Savills dowodzą, że wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie osiągnęła w I kwartale tego roku poziom 46 mld euro, co jest wynikiem o 8% niższym od zanotowanego w analogicznym okresie poprzedniego roku. Taki rezultat pozostaje w zgodzie ze średnią długoterminową (-3%) i to pomimo pewnej nieprzewidywalności, którą zawsze cechuje się pierwszy kwartał.

Na przestrzeni trzech pierwszych miesięcy tego roku wartość transakcji inwestycyjnych podskoczyła m.in. w Polsce (+329%), Belgii (+248%) i Luksemburgu (+144%). W przypadku naszego kraju za wzrost obrotów w znacznej mierze odpowiadała sprzedaż portfela nieruchomości handlowych za 1 mld euro, z kolei w Belgii – sfinalizowanie w pierwszym kwartale kilku dużych transakcji rozpoczętych w czwartym kwartale 2017 roku. Z danych firmy Savills wynika, że największymi rynkami inwestycyjnymi w Europie są nadal Wielka Brytania, Niemcy i Francja, na które przypada łącznie 63% zainwestowanego kapitału.

Największe spadki aktywności inwestycyjnej odnotowano w Rumunii (-81%), Czechach (-77%) i Holandii (-53%). W przypadku Czech i Holandii może to częściowo wynikać z bardzo dużej aktywności inwestorów w 2017 roku, w którym zainwestowali oni na tych rynkach znacznie więcej, niż wynosi średnia długoterminowa. Ponadto spadek obrotów w pierwszym kwartale może być przejściowy, a w kolejnych miesiącach można oczekiwać ponownego wzrostu aktywności inwestycyjnej.

fot. mat. prasowe

Wolumen transakcji inwestycyjnych do końca br. osiągnie poziom odnotowany w 2017 r.

W I kwartale bieżącego roku wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie była o 8% niższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej.


W pierwszym kwartale bieżącego roku ilość kapitału zagranicznego zainwestowanego w regionie pozostała na stabilnym poziomie. Na inwestorów międzynarodowych przypadło ok. 30% wszystkich transakcji transgranicznych. Odnotowano jednak wyraźne różnice pod względem alokacji w poszczególne klasy aktywów i zainteresowania poszczególnymi lokalizacjami geograficznymi w zależności od kraju pochodzenia inwestorów.
„Pomimo spowolnienia aktywności inwestycyjnej w pierwszym kwartale, obecnie przewidujemy, że obroty na rynku nieruchomości za cały rok będą zbliżone do ubiegłorocznego wolumenu i wyniosą ok. 242 mld euro. Najlepsze nieruchomości europejskie są nadal preferowaną klasą aktywów ze względu na atrakcyjne różnice pomiędzy stopami kapitalizacji a oprocentowaniem długoterminowym oraz mocne perspektywy wzrostu czynszów. Najwięcej kapitału nadal będzie przeznaczane na inwestycje w nieruchomości biurowe, ale inwestorzy także będą poszukiwali możliwości lokowania środków w alternatywnych aktywach” - dodaje Marcus Lemli, dyrektor działu inwestycyjnego na Europę w Savills.

fot. mat. prasowe

Główne kierunki inwestycyjne wśród inwestorów międzynarodowych w Europie

Inwestorzy z Australii celują głównie w sektor biurowy.


Aktywność inwestorów w Polsce jest obecnie rekordowo wysoka. Savills przewiduje, że po najlepszym w historii pierwszym kwartale, całoroczny wolumen transakcji zbliży się do 6 mld euro.
„Polska jest obecnie beneficjentem kolejnego roku wysokiej aktywności inwestorów w Europie. Za sprawą dużych transakcji portfelowych w sektorach handlowym, biurowym i magazynowym, oraz wyśrubowanych cen na wiodących rynkach Europy Zachodniej napływ kapitału do Polski jest obecnie bardzo wysoki. Inwestorów zachęcają relatywnie wyższe stopy zwrotu oraz zdrowszy poziom czynszów w naszym kraju. Tradycyjnie, inwestorzy koncentrują się na najlepszych aktywach w każdym z sektorów komercyjnych oraz poszukują okazji w budynkach z potencjałem wzrostu wartości lub efektu skali poprzez budowę atrakcyjnych portfeli nieruchomości” - komentuje Michał Stępień Associate w dziale doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce.

Według Savills, stopy kapitalizacji dla nieruchomości biurowych spadły do rekordowo niskiego poziomu ze względu na utrzymujące się duże zainteresowanie inwestorów tą klasą aktywów. W przypadku najlepszych obiektów biurowych w COB zmniejszyły się średnio o -22 pb rok do roku i wynoszą obecnie 3,86%. Największe zmiany w porównaniu z pierwszym kwartałem 2017 roku odnotowano we Frankfurcie (-70), w Amsterdamie (-60), Lizbonie (-50), Helsinkach (-50) i Berlinie (-50). Ponadto z danych Savills wynika, że wskutek niewystarczającej podaży powierzchni biurowej najlepszej jakości w centralnych lokalizacjach pod dużą presją znalazły się także stopy kapitalizacji dla drugorzędnych budynków biurowych w COB (Centralnym Obszarze Biznesu) oraz dla najbardziej atrakcyjnych biurowców poza COB. W skali europejskiej zmniejszyły się one odpowiednio o 32 pb do 4,93% i o 37 pb do 4,91%.
„Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostaną na stabilnym poziomie na głównych rynkach, ale będą nadal malały w innych regionach kontynentu, zwłaszcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej. Zmniejszą się także różnice pod względem stóp kapitalizacji pomiędzy poszczególnymi klasami aktywów i lokalizacjami, ale najbardziej atrakcyjne aktywa będą nadal cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów” - mówi Lydia Brissy, dyrektor w dziale badań Savills w Wielkiej Brytanii.

„W tym roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w Polsce osiągną rekordowo niskie wartości, jednak nadal pozostaną na atrakcyjnym poziomie w relacji do wiodących rynków Europy Zachodniej, w szczególności w kontekście relatywnie niskich czynszów. Warto zauważyć, że różnica pomiędzy stopami kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych w centrum Warszawy, a stopami dla obiektów położonych poza COB jest nadal relatywnie wyższa, niż na rynkach zachodnich. Potencjalna kompresja stóp kapitalizacji dla drugorzędnych nieruchomości położonych w centrum Warszawy oraz najlepszych obiektów zlokalizowanych poza COB, staje się głównym magnesem dla nieco bardziej spekulacyjnego kapitału inwestycyjnego” - dodaje Michał Stępień z polskiego oddziału Savills.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: