Płynność finansowa - jak dbają o nią przedsiębiorcy?
2018-06-29 11:10
Utrata płynności finansowej to spore zagrożenie dla firm © alfexe - Fotolia.com
Przeczytaj także: 4 miejsca, które pomogą ci znaleźć wiarygodnego kontrahenta
Brak płynności finansowej to spory problem, który może w ekstremalnych przypadkach zakończyć się nawet upadłością. Niezapłacone faktury powodują efekt domina - przedsiębiorca, który nie otrzymuje zapłaty w terminie, ma problem z uregulowaniem swoich zobowiązań. Dobrym sposobem przeciwdziałania jest na pewno sprawnie działający dział księgowy, który na bieżąco monitoruje i pilnuje zaległych płatności. Wśród głównych sposobów zabezpieczania się przed nieterminowymi kontrahentami przebadane firmy wskazały również weryfikację klienta w KRD lub BIG przed podpisaniem umowy.Prowadząc przemyślaną politykę zarządzania należnościami można skutecznie zminimalizować ryzyko utraty bezpieczeństwa i płynności finansowej organizacji. Podpisując umowy z kontrahentami i ustalając daty spłaty zobowiązań warto pamiętać o tym, kiedy przypadają np. terminy płatności podatków, opłacenia VATu, świadczeń do ZUS czy wypłacenia wynagrodzeń zatrudnianym pracownikom – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.
fot. alfexe - Fotolia.com
Utrata płynności finansowej to spore zagrożenie dla firm
Niemal co piąty reprezentant sektora MSP wskazał, że nie podejmuje na bieżąco działań, które pozwalają uniknąć opóźnień w płatnościach, ponieważ ten problem go nie dotyczy. 13% respondentów wskazało dedykowany dział kontrolingu jako swoje rozwiązanie na pojawiające opóźnienia, a prawie 9% zadeklarowało, że korzysta z usług faktoringowych, w związku z czym posiada odpowiedni pakiet, który chroni ich przed taką sytuacją.
Obserwujemy, że problemy z płynnością finansową związane z nieterminowym regulowaniem należności nie maleją. Właściciele MŚP wciąż poszukują zewnętrznych źródeł finansowania, które pomogą im usprawnić zarządzanie przedsiębiorstwem – wskazuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Pamiętajmy, że na sukces danej organizacji składa się wiele czynników. Podstawowym i najważniejszym elementem jest kondycja ekonomiczna. Ona z kolei uwarunkowana jest ilością środków pieniężnych posiadanych przez firmę - dodaje.
Jako konsekwencje nieopłaconych faktur właściciele MŚP wskazują przede wszystkim pogorszenie relacji biznesowych (ponad 62%) oraz utratę dobrego wizerunku firmy na runku (ponad 42%). Dla 17% respondentów negatywnym skutkiem jest utrata wieloletniego partnera biznesowego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)