eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPrzetargi - raport V 2018

Przetargi - raport V 2018

2018-06-29 12:19

Przetargi - raport V 2018

Budownictwo na topie ©  ivanko80 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W maju 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 12 tys. 50 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – wynika z opracowania wykonanego przez serwis eGospodarka.pl. To o niemal 20 procent więcej niż rok wcześniej. Za tak dobry wynik odpowiada bardzo duży wzrost liczby przetargów na prace remontowo-budowlane, których w tym roku ogłoszono o ponad 30 procent więcej niż w maju 2017 roku. Wyjątkowo dobra passa budownictwa trwa już od początku roku.

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2018

Dane zebrane i opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, pokazują, że w maju 2018 roku, w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 12 tys. 50 ogłoszeń przetargowych. W maju wzrost liczby ogłaszanych postępowań przetargowych w relacji rocznej odnotowano we wszystkich trzech analizowanych kategoriach. Najmocniej wzrosła liczba zamówień na prace remontowe oraz budowlane – wzrost wyniósł aż 30,7 procent. Również dwucyfrowa dynamika roczna objęła zamówienia na dostawy towarów, których w maju 2018 roku było o 17,4 procent więcej niż rok wcześniej. Praktycznie nie drgnęła liczba ogłoszonych przetargów na dostawy usług – wzrost w tym segmencie był symboliczny i wyniósł zaledwie 0,1 procent.

W relacji miesięcznej – względem kwietnia 2018 roku – zanotowano niewielki spadek (o 1,6 procent), wynikający zapewne z długiego, majowego weekendu. Spadki odnotowano w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii zamówień. I tak w ciągu miesiąca spadła liczba zamówień na dostawy usług (o 7,8 procent) oraz na roboty budowlano-remontowe (o 0,8 procent). Powyżej kreski znalazły się zamówienia na dostawy towarów (ich liczba w ciągu miesiąca wzrosła o 2,0 proc.).

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W maju 2018 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 12 tys. 50 ogłoszeń o rozpoczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.


Nieznaczny majowy spadek liczby ogłaszanych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego ma dość trywialną przyczynę, której należy upatrywać w kalendarzu. W tym roku w maju mieliśmy do czynienia z dwoma „długimi weekendami” – majówką na początku miesiąca i ruchomym świętem Bożego Ciała pod koniec miesiąca. W efekcie mniejsza liczba dni roboczych przełożyła się na mniejszą liczbę ogłoszonych postępowań przetargowych.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., maj, lata 2010-2018

W relacji miesięcznej spadki odnotowano w dwóch spośród trzech analizowanych kategorii zamówień.


Rekordowo niskie bezrobocie. Brakuje pracowników


Główny Urząd Statystyczny podał, że w maju inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 1,7 proc., wobec 1,6 proc. w kwietniu. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,2 proc. W maju największy wpływ na wskaźnik inflacji miały wyższe ceny w transporcie (o 2,6 proc.), gdyż podwyższyły go o 0,23 pkt proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 5,6 proc., w tym benzyny o 5,3 proc., oleju napędowego o 6,4 proc. Ceny spadły w porównaniu z kwietniem o 0,3 proc. Potaniało mięso, mleko, sery, jaja, owoce, warzywa, cukier.

W maju 2018 roku przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników) wyniosło 4 tys. 696,59 zł brutto i wzrosło w ciągu roku o 7 proc. Dynamika wzrostu wynagrodzeń jest większa niż rok wcześniej – w maju 2017 w porównaniu do 2016 roku wyniosła 5,4 procent. Polskie przedsiębiorstwa zatrudniały w maju 2018 roku 6 mln 219,2 tys. pracowników, wobec 5 mln 990,4 tys. rok wcześniej, co oznacza wzrost liczby pracujących o 3,7 procent.

Według ocen ministerstwa pracy, w maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 2018 roku 6,1 procent i w porównaniu do kwietnia 2018 r. spadła o 0,2 punktu procentowego. Stopa bezrobocia w maju była o 1,2 punktu procentowego niższa niż rok temu. Liczba bezrobotnych w maju wyniosła nieco ponad 1 mln osób i w porównaniu z kwietniem 2018 roku spadła o 39 tys. osób (o 3,7 proc.); jednocześnie była o 198,5 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 16,5 procent). Według GUS, majowe dane dotyczące bezrobocia są identyczne z szacunkami resortu pracy.

Jak podał GUS, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju 2018 r. w ujęciu rocznym, o 5,4 proc., natomiast budowlano-montażowa o 20,8 proc. Wzrost odnotowano w 27, spośród 34 działów przemysłu. Szczególnie dobrze radzą sobie działy produkujące na eksport.

Najbardziej przyspieszyła, w porównaniu z kwietniem, produkcja budowlano-montażowa w firmach związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 40,8 proc.). Znacznie gorzej było natomiast w przedsiębiorstwach, które zajmują się wznoszeniem budynków, gdzie odnotowaliśmy spadek w wysokości 2,1 proc.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju 2018 r. w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 6,1 proc (wobec 4 proc. w kwietniu). W okresie styczeń - maj 2018 roku dynamika sprzedaży wyniosła 6,7 proc. i była prawie na takim samym poziomie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku.
– Polska gospodarka ma się bardzo dobrze i póki co nic nie wskazuje, by ten stan miał się zmienić. Obie nogi naszego wzrostu gospodarczego są w bardzo dobrym stanie, zarówno konsumpcja indywidualna, jak i inwestycje. Wprawdzie rodzima gospodarka może zostać uderzona rykoszetem na skutek wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie sądzę by wpływ na nasz kraj okazał się znaczący – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Bardzo cieszy rosnąca skala inwestycji publicznych. Trwają zarówno inwestycje samorządowe, jak i duże rządowe inwestycje infrastrukturalne. I to właśnie zakres tych inwestycji skutkuje pewnymi niekorzystnymi zmianami. Po pierwsze, wysysa z rynku pracowników. Już teraz firmy budowlane sygnalizują bardzo duże problemy ze znalezieniem pracowników. Po drugie, mocno drożeją materiały budowlane. Oba te czynniki mocno zwiększają koszty działania firm budowlanych, co może niestety skutkować w niedalekiej przyszłości rosnącą liczbą ich bankructw – dodaje Beata Szkodzin.

Budownictwo na topie


W maju w BZP najczęściej pojawiały się ogłoszenia na roboty budowlane (2.270 razy), roboty instalacyjne elektryczne (1.111 razy), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę™ i roboty ziemne (963), przygotowanie terenu pod budowę (866), roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych (777), roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne (677), roboty w zakresie nawierzchni dróg (641), roboty remontowe i renowacyjne (635), roboty drogowe (621),roboty w zakresie budowy dróg (596), roboty instalacyjne w budynkach (545), usługi inżynieryjne w zakresie projektowania (517).

W ciągu roku (maj 2018 względem maja 2017) w BZP najmocniej wzrosła liczba przetargów na roboty w zakresie zagospodarowania terenu (wzrost rdr o 126,9 proc.), roboty w zakresie kształtowania terenów zielonych (+89,3 proc.), roboty izolacyjne (+88,1 procent), wykonywanie pokryć‡ i konstrukcji dachowych oraz podobne roboty (+85,3 proc.), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (+85,2 proc.), roboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych i inne podobne roboty specjalistyczne (83,2 proc.), przygotowanie terenu pod budowę (81,9 proc.), roboty w zakresie zakładania stolarki budowlanej oraz roboty ciesielskie (+81,8 procent).

Spadki objęły zamówienia na usługi wywozu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych (spadek rdr o 31,8 procent), usługi związane z odpadami (-25,4 proc.), usługi transportu odpadów (-18,4 proc.).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: