eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaPolska: wydarzenia tygodnia 26/2018

Polska: wydarzenia tygodnia 26/2018

2018-07-03 10:00

Przeczytaj także: Polska: wydarzenia tygodnia 25/2018

  • Cała Polska będzie teraz specjalną strefą ekonomiczną. Wchodzi w życie ustawa, której przepisy umożliwiają zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale przede wszystkim mikro, małe i średnie firmy. Rozporządzenia wykonawcze do ustawy mają być wkrótce opublikowane i zaczną obowiązywać pod koniec lipca. Realizację ustawy koordynuje resort przedsiębiorczości i technologii. Nowe przepisy umożliwiają zwolnienia podatkowe dla inwestorów nawet na 10-15 lat. Szczególne ułatwienia rozwoju będą przysługiwały firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także za lokalizację w powiecie o wysokiej stopie bezrobocia lub mieście średnim tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. Z powyższych rozwiązań będą też korzystały te przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek. Firmy mogą też liczyć na wsparcie w eksporcie. Rząd liczy na rozwój np. inwestycji związanych z tworzeniem centrów badawczo-rozwojowych czy centrów usług wspólnych.
  • Dostawy amerykańskiego gazu zastąpią gaz importowany z Rosji. PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z brytyjską firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. Gaz ma pochodzić z terminala Sabine Pass w Luizjanie, a będzie odbierany w terminalu w Świnoujściu. Kontrakt z brytyjską firmą Centrica LNG Company będzie realizowany w latach 2018-2022 w tzw. formule DES (Delivery Ex Ship). W Waszyngtonie podczas 27. Światowej Konferencji Gazownictwa w Waszyngtonie przez polską spółka PGNiG podpisała dwie niezależne umowy z amerykańskimi dostawcami gazu skroplonego LNG. Spółka Venture Global LNG od roku 2022, a spółka Port Arthur od roku 2023 będą dostarczały do Polski po 2 mln ton gazu rocznie, w sumie 4 mln ton LNG, czyli po regazyfikacji 5,5 mld m sześć. gazu, co stanowi jedną trzecią obecnego polskiego zapotrzebowania na ten surowiec.
  • Polskie Linie Lotnicze powiększają flotę samolotów o trzy nowe Boeingi. Obserwując politykę zakupową naszego narodowego przewoźnika, PLL LOT w modernizacji floty w pełni zorientował się na zakupy u amerykańskiego Boeinga. Obecnie jest realizowane zamówienie na 12 szt. modelu B737 MAX 8. Wszystko wskazuje na to, że na obecnym etapie nie będzie mowy o zakupach u Airbusa, chociażby dla równowagi, co czynią inni przewoźnicy.
  • Niezbyt dobra prognoza dot. ZUS. Wszystko wskazuje na to, że prognozowane stawki ZUS dla przedsiębiorców w 2019 roku będą większe w stosunku do kwot z 2018 roku. Wynika to z założeń budżetu państwa na 2019 r. Szacuje się, że wysokość składek, bez uwzględnienia zdrowotnej, zwiększy się o 7,3 proc.
  • Ataki cybernetywne. Z najnowszego raportu Interaktywnie.com wynika, że 82 proc. przedsiębiorstw dotknęło naruszenie bezpieczeństwa cyfrowego , co czwarta firma zaobserwowała ich co najmniej 10. Z cytowanego raportu wynika, że 44 proc. firm poniosło straty finansowe na skutek ataków cybernetycznych, 62 proc. spółek odnotowało zakłócenia i przestoje funkcjonowania, 31 proc. padło ofiarą zaszyfrowania dysku (ransomware), 20 proc. średnich i dużych firm nie posiada pracownika-specjalisty od cyberbezpieczeństwa, a 46 proc. nie ma operacyjnych procedur reakcji na incydenty.
  • Kolejny etap połączeń na rynku bankowym. Wiele wskazuje na to, że będzie fuzja Banku Pekao z Alior Bankiem. To kolejny etap umacniania polskiego sektora bankowego. Zdaniem analityków fuzja obu banków nie będzie łatwym procesem.
  • Według "Forbesa" Częstochowa zwycięzcą rankingu 10 najbardziej innowacyjnych polskich miast. Ranking powstał w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród 20 największych miast w Polsce. Oceniano w nim rozwiązania mające świadczyć o wysokim poziomie innowacyjności, m.in. programy rozwoju, systemy informatyczne ułatwiające kontakt mieszkańcom, serwisy internetowe samorządu, bezpłatne punkty dostępu do internetu w różnych lokalizacjach, SMS-owe informacje lub ostrzeżenia, miejskie aplikacje mobilne". Czołówkę najbardziej innowacyjnych polskich miast stanowią: Częstochowa (72,5 pkt.); Warszawa (71,5 pkt.); Kraków (71,5 pkt.); Toruń (71 pkt.); Wrocław (68 pkt.); Gdańsk (65 pkt.); Rzeszów (65 pkt.); Poznań (64,5 pkt.); Białystok (64,5 pkt.); Olsztyn (64,5 pkt.)
  • Redakcja "Newsweeka" opublikowała wyniki rankingu "n15" w konkursie na najlepszego prezydenta miasta w Polsce. Po raz trzeci wygrał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, trzeci raz został uznany najlepszym prezydentem miasta w Polsce.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIEDOŻYWIENIE – PRZEMILCZANY PROBLEM POLSKICH SZPITALI.

Niedożywienie jest jednym z większych problemów zdrowotnych. Osoby niedożywione mają słabszą odporność, częściej zapadają na infekcje i są znacznie bardziej narażone na powikłania, m.in. po leczeniu operacyjnym. Z analiz i obserwacji wynika, że tylko połowa pacjentów przeżywa pobyt na oddziale intensywnej terapii. Umierają na innych oddziałach – już po wypisie – z powodu zaniku masy mięśniowej i braku możliwości rehabilitacji. Niedożywienie pacjentów jest groźne dla nich samych, ale też dla systemu, ponieważ bardzo podnosi koszty terapii. Tracimy przez to w Polsce nawet 11 mld zł rocznie.

Leczenie żywieniowe to refundowane postępowanie lekarskie obejmujące ocenę stanu odżywienia, ocenę zapotrzebowania na substancje odżywcze, zlecanie i podawanie odpowiednich dawek energii, białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody w postaci produktów spożywczych, płynnych diet doustnych, diet podawanych z pominięciem jamy ustnej (żywienie dojelitowe, żywienie pozajelitowe). Żywienie jest integralną częścią terapii.

– To nawet nie chodzi o to, że pacjent jest chudszy czy wygląda gorzej, niedożywienie zawsze prowadzi do większej ilości powikłań i objawów ubocznych terapii. Należy pamiętać, że chodzi o powikłania każdego rodzaju. Więcej zapaleń płuc czy infekcji dróg moczowych, gorsze gojenie rany, mniej efektywna rehabilitacja, ale też np. mniejsza skuteczność antybiotyków, chemioterapii, radioterapii. Jeżeli choremu pogorszy się stan odżywienia w trakcie podawania chemioterapii to będzie ją dostawał miesiąc krócej. Jeżeli stan odżywienia pogorszy się przed operacją z powodu nowotworu to wikła się o 1/3 więcej pacjentów niż gdyby byli prawidłowo odżywieni lub byli żywieni – alarmuje prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

Od 2012 roku istnieje obowiązek oceny stanu odżywienia pacjenta już przy przyjęciu go do szpitala, dotyczy on wszystkich oddziałów, poza oddziałem ratownictwa. Najczęściej stosuje się w tym celu skalę Nutritional Risk Screening 2002, która pozwala dosyć precyzyjnie określić wskazania do interwencji żywieniowej. Niestety, jak wynika z raportu „Ocena terapii żywieniowej w polskich szpitalach” prawie 60 proc. pacjentów badanych skalą NRS nie otrzymało zalecanego żywienia.

– Jako anestezjolog kwalifikuję każdego pacjenta do zabiegu operacyjnego, przynajmniej na dobę przed nim. Zarówno z powodu stanu odżywienia jak i zaburzeń metabolicznych elektrolitowych zdarzało się opóźnianie czy przekładanie zabiegów, ponieważ to my, anestezjolodzy jesteśmy odpowiedzialni za przebieg pooperacyjny tego pacjenta – komentuje newsrm.tv dr Kinga Szczepanek, anestezjolog.

Należy dążyć do zmiany mentalność lekarzy i zarządzających placówkami medycznymi, a w konsekwencji ich podejścia do leczenia żywieniowego, inaczej sytuacja pacjentów będzie beznadziejna, a przecież żywienie medyczne należy się każdemu.

– Żywienie medyczne jest prawem pacjenta. Jakiś czas temu Rzecznik Praw Obywatelskich, w ramach interpelacji poselskiej, uzyskał od Ministra Zdrowia odpowiedź, że powinniśmy traktować żywienie medyczne jako podstawowe prawo pacjenta – mówi adwokat Paweł Borowski, z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy.

NewsroomTV

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: