Centra handlowe: najwięcej w Warszawie, ale...
2018-07-06 13:50
Galeria handlowa © Dmitrijs Dmitrijevs - Fotolia.com
Wprawdzie zdecydowaną liderką pod względem ilości obiektów handlowych jest Warszawa, na terenie której działa aż 37 galerii, to jednak w błędzie jest ten, kto widzi ją również na szczycie zestawienia miast najbardziej nasyconych centrami handlowymi. W tym przypadku palma pierwszeństwa zdecydowanie należy do mniejszych miast. Największą ilością powierzchni handlowej w przeliczeniu na 1 mieszkańca dysponują dziś Zgorzelec, Opole i Rzeszów - czytamy w raporcie CBRE „Rynek handlowy w Polsce w I półroczu 2018”.
Przeczytaj także: Centra handlowe. Gdzie największe nasycenie powierzchnią?
Zrealizowana przez CBRE zakupowa mapa Polski to 2 zestawienia: TOP10 miast, gdzie zlokalizowana jest największa ilość obiektów handlowych oraz TOP10 miejscowości charakteryzujących się najwyższym nasyceniem powierzchnią handlową.Warszawa stolicą zakupową
W zestawieniu 10 miast z największą ilością obiektów (chodzi tu tylko o miasta, nie o aglomeracje) zdecydowanie góruje Warszawa, w której znajduje się niemal dwukrotnie więcej obiektów handlowych (37) i niemal dwa razy więcej powierzchni zakupowej (1,25 mln mkw.) niż w drugim na liście Poznaniu (odpowiednio 20 galerii i 690 tys. mkw.). Ostatnie miejsce na podium należy do Gdańska (19 galerii). Jeżeli jednak wziąć pod uwagę powierzchnię, to brązowym medalistą okaże się Kraków, na terenie którego znajduje się 16 obiektów o łącznej powierzchni 602 tys. mkw.
Więcej niż metr kwadratowy na mieszkańca
Na szczycie zestawienia TOP10 miast z najwyższym nasyceniem powierzchnią handlową uplasował się Zgorzelec. Na 1000 mieszkańców przypada aż 1672 mkw. Na drugim miejscu znalazło się Opole z nasyceniem 1452 mkw. na 1000 mieszkańców. W stolicy Podkarpacia, która zajmuje trzecią lokatę, na 1000 rzeszowian przypada 1328 mkw. powierzchni handlowej. Warto zwrócić uwagę, że w dziesiątce najbardziej nasyconych powierzchnią handlową miast znajdują się tylko 3 miasta, w których mamy największą liczbę galerii (Poznań, Gdańsk, Lublin).
fot. mat. prasowe
TOP10 miast z największą liczbą obiektów handlowych
Handlowy plac budowy
Na koniec I połowy 2018 roku podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce skupionej w centrach handlowych, parkach handlowych, centrach wyprzedażowych i projektach typu „mixed-use” przekroczyła 11,77 mln mkw. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku przybyło ponad 160 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, a w budowie pozostaje aż 540 tys. mkw. Eksperci CBRE prognozują, że w całym 2018 roku zostanie oddanych do użytku 460 tys. mkw., co oznacza aż 27% wzrost w porównaniu do 2017 roku.
fot. mat. prasowe
TOP10 miast z największym nasyceniem powierzchnią handlową
Stolica trzy razy droższa niż regiony
Warszawa pozostaje najdroższym miastem Polski biorąc pod uwagę cenę najmu lokali handlowych. Czynsze za lokale (poniżej 100 mkw.) w najlepszych obiektach handlowych wynoszą 100-130 euro / mkw. miesięcznie. W pozostałych największych aglomeracjach najemcy mogą liczyć na niższe stawki – ok. 35-60 euro / mkw. miesięcznie. Warto jednak dodać, że strategiczni najemcy mogą liczyć na sporą pulę „zachęt” takich jak częściowe pokrycie kosztów aranżacji powierzchni, obniżki kosztów eksploatacyjnych czy krótsze umowy najmu.
Przeczytaj także:
Centra handlowe dojrzewają, w siłę rosną małe miasta
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)