eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2018 r.

Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2018 r.

2018-07-10 09:41

Fuzje i przejęcia w Polsce w II kw. 2018 r.

Fuzje i przejęcia © Michail Petrov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Fuzje i przejęcia w Polsce przeżywają lekkie spowolnienie. W drugim kwartale bieżącego roku finalizacji doczekało się 48 transakcji, a więc o 9 mniej niż w analogicznym kwartale minionego roku. Największym "dealem" analizowanego okresu okazało się przejęcie głównych działów biznesowych Raiffeisen Polbank przez Bank BGŻ BNP Paribas. Największą grupę sprzedających stanowili inwestorzy prywatni. To niektóre z wniosków płynących z najnowszego raportu M&A Index Poland zrealizowanego przez FORDATA we współpracy z firmą doradczą Navigator Capital.

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2018 r.

Jak już wspomniano we wstępie, największą transakcją, do jakiej doszło w II kwartale bieżącego roku było przejęcie głównych działów biznesowych Raiffeisen Polbank przez Bank BGŻ BNP Paribas. Transakcja opiewała na 3,25 mld PLN. Przejmujący to obecnie szósty co do wielkości bank w Polsce. Przejęcie głównej części działalności konkurenta zmaksymalizuje jego szanse na zbliżenie się do topowej piątki rynku finansowego, w której znajdują się dziś: PKO BP, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, mBank oraz ING Bank Śląski.

Na podkreślenie zasługują również transakcje, które w minionym kwartale przeprowadziły spółki działające na rynku płatności internetowych i bezprzewodowych. W ciągu ostatnich trzech miesięcy mieliśmy w tym sektorze aż dwa przejęcia. Chodzi tu o zakup DotCard przez duńskiego operatora płatności Nets oraz przejęcia pakietu większościowego w spółce PayTel przez portugalską grupę SIBS-SGPS.
,,Rynek płatności internetowych i bezprzewodowych jest bardzo perspektywiczny. W obecnym otoczeniu rynkowym klienci poszukują możliwie najwygodniejszych i najbardziej niezawodnych metod płatności bezgotówkowych. Dodatkowo, coraz większa część obrotu dobrami konsumenckimi prowadzona jest w sferze e-commerce, co wzmaga popyt na nowoczesne sposoby płatności. Sprzedaż przez fundusz MCI fintechu DotCard to największa tego typu transakcja na rynku polskim. Można mówić, że poziom wyceny podmiotu jest zbliżony do wycen podobnych spółek na rynkach Europy Zachodniej. Transakcja przyniosła funduszowi ok. 255 mln PLN zysku przy wewnętrznej stopie zwrotu na poziomie 40%. Tego typu wynik odzwierciedla duży popyt wśród inwestorów strategicznych na unikatowe rozwiązania z obszaru fintech” - powiedział Jan Kospin, Dyrektor w Navigator Capital Group.

Zgodnie z opinią ekspertów, branżę Private Equity czekają dobre lata, a polskie fundusze idą w dobrym kierunku.
„Kondycja funduszy w Polsce na tle krajów wysoko rozwiniętych cały czas rośnie, natomiast fundusze VC pozostają wciąż słabo rozwinięte, choć pełnią kluczową rolę na świecie w inwestowaniu w nowe technologie oraz innowacje. Innowacje są wyzwaniem dla wielu krajów, trendem pozwalającym na rozwój, w Polsce tylko 1% PKB jest przeznaczony na wydatki rozwojowe, a powinno być 2 czy nawet 3 razy więcej. Wciąż nie mamy dobrze funkcjonującego trójkąta ‘Państwo-Biznes Uczelnie’ wspierającego wprowadzanie innowacji w Polsce” - komentuje Alicja Kukla-Kowalska, Key Account Manager w FORDATA.

W II kwartale 2018 obserwowaliśmy kolejne transakcje dotyczące konsolidacji sieci dystrybucji. Największą transakcją w tym obszarze było udane zakończenie wezwania na akcje Emperia Holding przez Maxima Grupė, a jej wartość wyniosła ok. 1,2 mld PLN. Przejęcie pozwoliło litewskiej grupie na objęcie około 400 supermarketów Stokrotka na terenie całej Polski.
,,Obecnie warunki rynkowe w obszarze handlu detalicznego podyktowane są przez największe sieci dystrybucji. Podmioty chcące utrzymać lub rozszerzyć swoją pozycję na rynku poszukują możliwości konsolidacji poprzez przejęcia mniejszych konkurentów. W przypadku Maxima Grupė zakup sieci Stokrotka wpisuje się w strategię budowania pozycji silnego gracza na rynku Europy Środkowej i Wschodniej. Posunięcie to zapewni litewskiemu podmiotowi skokowy wzrost skali biznesu na rynku polskim. Ze względu na rozmiar grupy oraz jej pozycję negocjacyjną wobec dostawców skalowanie biznesu poprzez przejęcia może przynieść satysfakcjonujący wynik finansowy” - ocenia Michał Kierul, Manager w Navigator Capital Group.

Odnotowany od kilkunastu miesięcy zastój na rynku energetyki odnawialnej dostał zielone światło do rozwoju. Prezydent Polski z końcem czerwca br. podpisał nowelizację ustawy o OZE.

fot. mat. prasowe

Łączna liczba transakcji

W 2 kwartale 2018 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 48 transakcji fuzji i przejęć.


„Uaktualnienie ustawy ma na celu wypełnienie krajowego zobowiązania dotyczącego energetyki odnawialnej na rok 2020, a kolejne nadchodzące poprawki - ożywienie rynku i zachęcenie potencjalnych kupujących z zagranicy do zainwestowania w nowe projekty i rozwój tych dotychczasowych. W rezultacie można spodziewać się w najbliższym czasie pierwszych wykupów mniejszych spółek z branży energetyki odnawialnej przez większych graczy rynkowych” - dodaje Alicja Kukla-Kowalska, Key Account Manager w FORDATA.

Największą grupę sprzedających w 2 kwartale 2018 stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za ponad jedną trzecią transakcji.
"Jest to związane z obserwowanym przez nas od 2015 r. coraz powszechniejszym zjawiskiem sprzedaży przedsiębiorstw przez ich założycieli, którzy stanęli w obliczu problemów z sukcesją. Przewidujemy, że w 2-ej połowie 2018 r. zjawisko to się utrzyma i możemy mieć apogeum transakcji. Weźmy pod uwagę spółki z Wielkopolski: Solaris Bus & Coach czy sieć sklepów Piotr i Paweł, które w ostatnim czasie aktywnie poszukiwały inwestora, który zagwarantowałby najlepszą perspektywę rozwoju firmy" - podsumowuje Alicja Kukla-Kowalska, Key Account Manager w FORDATA.

Po stronie kupującej najbardziej aktywne były podmioty z branży Media/IT/Telecom – 13%, handlu detalicznego – 13% oraz firmy usług finansowych – 10%.

Według dotychczasowych zapowiedzi członków RPP, wysokość stóp procentowych nie zmieni się co najmniej do 2-ej połowy przyszłego roku, co oznacza, że koszt pieniądza będzie utrzymywał się na niskim poziomie. PKB w Polsce wzrasta w umiarkowanym tempie co przyciąga zainteresowanie inwestorów i sprzyja decyzjom o fuzjach i przejęciach.

WYBRANE TRANSAKCJE W II KW. 2018 R.


(10 kwietnia) Bank BGZ BNP Paribas przejął główna część biznesu Raifeisen Polbanku, obejmującą m.in. obsługę sektora MSP, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną, Private Banking oraz działalność w zakresie kredytów hipotecznych walutowych. Wartość transakcji wyniosła 3,25 mld PLN, przy wskaźniku P/BV na poziomie 0,87. BGZ BNP Paribas to szósty największy pod względem aktywów bank w Polsce. Przejecie głównej działalności konkurenta pozwoli bankowi na zbliżenie się do czołowej piątki, w której znajdują się PKO BP oraz ING Bank Śląski.

(7 czerwca) Austriacki ubezpieczyciel, Vienna Insurance Group przejął 100% akcji Gothaer TU, towarzystwa zarządzającego w Polsce dwoma milionami umów ubezpieczeniowych. Gothaer TU sprzedaje swoje produkty głównie za pośrednictwem agentów i brokerów. W 2017 roku towarzystwo wypracowało składkę przypisana w wysokości 620 mln PLN. Transakcja pozwoli na zwiększenie udziału VIG w rynku ubezpieczeń majątkowych z 6,2% do 7,8%, co wydatnie zbliża Grupę do osiągnięcia celu strategicznego, jakim jest 10% udział w polskim rynku.

(13 czerwca) Grupa Akomex kontrolowana przez fundusz Highlander Partners, czołowy polski producent opakowań dla branży spożywczej i farmaceutycznej, przejęła duńskiego rywala – spółkę Plano Pack. Plano Pack działa na rynku opakowań od 20 lat. Transakcja wpisuje się w strategię ekspansji zagranicznej grupy Akomex, a jej głównym celem jest wzmocnienie pozycji Akomex na zachodnioeuropejskim rynku dostawców opakowań dla producentów żywności. Połączenie Akomex i Plano Pack pozwoli na uzyskanie synergii w obszarze łańcucha dostaw oraz rozszerzenie oferty produktowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: