eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek private equity w Europie Środkowej VI 2018

Rynek private equity w Europie Środkowej VI 2018

2018-07-10 12:16

Rynek private equity w Europie Środkowej VI 2018

Private equity © XtravaganT - Fotolia.com

Przedstawicieli funduszy private equity z Europy Środkowej ciągle cechuje optymizm, ale ich prognozy odnośnie gospodarki są znacznie ostrożniejsze niż ostatnio - w ciągu 6 miesięcy odsetek inwestorów PE oczekujących pogorszenia się sytuacji wzrósł dwukrotnie. Nie zamierzają oni jednak rezygnować z zakupów - 7 na 10 z nich (69 proc.) deklaruje, że najbliższe miesiące będą czasem poszukiwań nowych inwestycji. To niektóre wnioski, jakie płyną z najnowszej odsłony badania Deloitte „Maintaining momentum. Private Equity Confidence Survey Central Europe”.

Przeczytaj także: Rynek private equity w Europie Środkowej XI 2017

Poprzednie edycje badania stanowią dobitny dowód na to, że oceny formułowane przez inwestorów związanych z funduszami private equity obecnych w Europie Środkowej to swoistego rodzaju papierek lakmusowy sytuacji panującej na rynku. Bieżąca, 31. już fala badań dowiodła, że pozytywne nastroje odnośnie sytuacji gospodarczej ciągle są faktem, choć nie można pominąć milczeniem wzrostu odsetka respondentów spodziewających się jej osłabienia. Potwierdzeniem tego jest tzw. indeks optymizmu (CE Private Equity Confidence Index), który od końca minionego roku zanotował spadek ze 130 do 123 punktów. Podkreślić jednak wypada, że ciągle znajduje się on powyżej poziomu osiągniętego przed rokiem (113 punktów).

Region Europy Środkowej nadal pozostaje obszarem oferującym inwestorom private equity szerokie możliwości inwestycyjne. Wskazują na to duże transakcje zawarte przez nie w ostatnich miesiącach.

Na poprawę nastrojów wpływają m.in. dobre warunki gospodarcze w regionie, który w pierwszym kwartale tego roku zanotował wzrost PKB w wysokości 4,5 proc.
– Liderem jest największy rynek w Europie Środkowej, czyli Polska. W momencie przeprowadzenia aktualnej edycji badania wzrost polskiej gospodarki w 2018 roku przewidywany był na poziomie 4,2 proc. Jest to nieznacznie mniej niż w roku poprzednim, ale wciąż to jeden z najwyższych wyników w Europie – mówi Mark Jung, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego w Deloitte, Lider Private Equity w Europie Środkowej.

fot. XtravaganT - Fotolia.com

Private equity

Niemal jedna piąta inwestorów private equity w Europie Środkowej przewiduje niższe ceny zakupu.


Nawet dwukrotnie w ciągu ostatniego półrocza (z 10 do 21 proc.) wzrósł odsetek inwestorów PE, którzy spodziewają się osłabienia warunków gospodarczych w najbliższych miesiącach. Jest to pierwszy wzrost niepewności gospodarczej w ciągu ostatnich dwóch lat. Z 26 do 12 proc. spadł odsetek ankietowanych, którzy oczekują poprawienia sytuacji ekonomicznej. Natomiast 67 proc. badanych przewiduje, że sytuacja gospodarcza się nie zmieni.

Przedstawiciele PE nieustannie szukają dobrych okazji inwestycyjnych. Ponad dwie trzecie (69 proc.) firm z sektora w okresie najbliższych sześciu miesięcy skupi się na nowych inwestycjach. Wynik jest zgodny z deklaracjami inwestorów w ostatnich dwóch latach.

Wzmożona aktywność na rynku PE


Wielkość przeprowadzanych transakcji na rynku PE w Europie Środkowej będzie się powoli stabilizować. Wskazuje na to pierwszy w ciągu ostatnich trzech lat spadek o jedną trzecią (z 36 do 24 proc.) odsetka inwestorów oczekujących zwiększenia rozmiarów transakcji. Przełożyło się to natomiast na znaczący wzrost w przewidywaniach, że pozostaną one bez zmian – z 56 do 71 proc.

Fundusze PE w regionie miały obfity w transakcje okres. Według danych CMBOR (The Centre for Management Buy-Out Research) na koniec ubiegłego roku w Europie Środkowej dokonano wykupów wartych 5,4 mld euro. Z kolei według wstępnych danych, w pierwszej połowie bieżącego roku wartość zakończonych wykupów wyniosła 1,7 mld euro, co już jest znacznie więcej w porównaniu do wyników za całe lata 2016 i 2015, kiedy wartości transakcji wykupu wyniosły odpowiednio 1,71 i 1,57 mld euro.
– Z 46 do 31 proc. spadł odsetek badanych, którzy oczekują ożywienia na rynku w najbliższym czasie. Natomiast 67 proc. inwestorów uważa, że aktywność na rynku pozostanie bez zmian. Jest to znaczący wzrost w porównaniu do 46 proc. pod koniec 2017 roku – mówi Mark Jung. – Wynik, gdzie 98 proc. przedstawicieli sektora PE oczekuje aktywizacji lub braku zmian na rynku, wydarzył się po raz pierwszy w ciągu ostatnich pięciu lat. Fundusze mają więcej własnego kapitału, co umożliwia im oferowanie atrakcyjniejszych warunków transakcji – zauważa.

W najbliższych miesiącach fundusze PE wciąż planują więcej kupować niż sprzedawać. Ponad połowa respondentów (55 proc.) wskazała na taką właśnie aktywność. Jeszcze pół roku temu było to 49 proc. Zaledwie o jeden procent wzrosła też liczba inwestorów, deklarujących więcej sprzedawać niż kupować (19 proc). Z kolei jedna czwarta (26 proc.) ankietowanych uważa, że sprzedaż i kupno spółek w ich portfelach inwestycyjnych będą się równoważyć.

Sprzyjające warunki i dobre perspektywy


Według inwestorów z sektora PE, liderzy rynkowi w poszczególnych branżach niezmiennie pozostają najbardziej pożądanym przedmiotem zainteresowania w walce o najlepsze transakcje. Uważa tak 57 proc. ankietowanych. Bez zmian wygląda również sytuacja w przypadku firm średniej wielkości. Wciąż 31 proc. uważa, że to przede wszystkim o nie będą walczyć z konkurencją. Natomiast stabilnie rośnie wartość startupów. W najnowszym badaniu 12 proc. spodziewa się największej konkurencji w pozyskiwaniu tych właśnie aktywów. Pół roku temu było to 10 proc., a rok temu jedynie 4 proc.

Ciekawostką obecnej edycji okazały się oczekiwania przedstawicieli sektora PE dotyczące spadku wycen na rynku w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Niemal jedna piąta (17 proc.) spodziewa się, że sprzedawcy będą skłonni do obniżenia cen, podczas gdy jeszcze pół roku temu takie nadzieje miało jedynie 8 proc. inwestorów. Napawająca optymizmem gospodarka umożliwiła kredytodawcom oferowanie tanich pożyczek dla firm. Aż 74 proc. inwestorów oczekuje, że dostępność tanich kredytów pozostanie bez zmian, a 10 proc. spodziewa się jeszcze bardziej łatwiejszych warunków zadłużenia.
– Na rynku private equity w Europie Środkowej kontynuowana jest dobra passa. Rozwój gospodarczy w regionie, płynność na rynkach oraz duża liczba przedsiębiorstw prowadzonych przez właścicieli, którzy myślą o pozyskaniu inwestora, stworzyły sprzyjające warunki dla większej aktywności funduszy PE – podsumowuje Mark Jung.

Informacja o raporcie
Wyniki 31. edycji regionalnego badania Deloitte z cyklu „Central Europe Private Equity Confidence Survey” stanowią wnioski z ankiety skierowanej do inwestorów Private Equity działających w krajach Europy Środkowej. Badanie ukazuje się cyklicznie dwa razy w roku począwszy od 2003 r. Przeprowadzona ankieta miała na celu zbadanie nastrojów i oczekiwań funduszy PE odnośnie m.in: rynku transakcyjnego, spodziewanych parametrów transakcyjnych oraz aktywności w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Indeks optymizmu jest średnią z 7 indeksów uzyskanych z pierwszych 7 pytań ankietowych. Wskaźnik przestawia zmianę odczuć pozytywnych w stosunku do łącznej liczby odpowiedzi pozytywnych i negatywnych (odpowiedzi neutralnie nie były brane pod uwagę) w porównaniu do pierwszej edycji badania z wiosny 2003 r. Im wskaźnik wyższy, tym większy optymizm przedstawicieli funduszy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: